Reklama

Niedziela Lubelska

Krzesimów

Pamięć i wiara

Ks. Rafał Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krzesimowie, w budynkach miejscowego majątku ziemskiego, w latach 1944-46 znajdował się obóz pracy, fila więzienia na zamku w Lublinie. Jak wiele obiektów tego rodzaju, został skazany na zapomnienie i zafałszowanie historii. Dopiero w latach 90. XX wieku zaczęto ujawniać bezimienne groby setek pomordowanych tu więźniów, szukać śladów i dowodów zbrodni.

Dolina Krzyży

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z inicjatywy ,,Jaworzniaków”, członków lubelskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56, miejsce to zostało godnie upamiętnione. Powstała „Dolina Krzyży”; znajduje się tu obelisk z tablicami pamiątkowymi, zawierający ziemię katyńską, bezimienne krzyże oraz Droga Krzyżowa. Każda stacja oznaczona jest dodatkowo kamieniem z wypisanym oznakowaniem cząstek polskiej Golgoty. Jest Krzesimów, Zamek Lubelski, więzienia we Wronkach, Fordonie i Jaworznie; jest Katyń i Golgota Wschodu: łagry, deportacje na Kresach i Sybir. Kolejne stacje oznaczone są jako Żołnierze Wyklęci i lata 1956, 1970, 1981. Ostatnia, zamiast daty śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, ma napis: „Zło dobrem zwyciężaj”. Krzesimowski cmentarz otoczony jest opieką lokalnego społeczeństwa, szczególnie miejscowej Szkoły Podstawowej im. „Jaworzniaków” oraz władz gminy Mełgiew. Z inicjatywy dyrektor szkoły w Mełgwi, Haliny Załogi, w okresie Wielkiego Postu odbywają się tu nabożeństwa Drogi Krzyżowej z udziałem społeczności szkolnej i okolicznych mieszkańców. W tym roku to środowiskowe spotkanie modlitewno-patriotyczne odbyło się już po raz ósmy.

Reklama

Wielkopostne nabożeństwo

Nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Dariusz Moczulewski. Uczniom i nauczycielom towarzyszyli księża katecheci: ks. Rafał Lewandowski i ks. Paweł Szczygliński. Oprawę muzyczną przygotował zespół uczniowsko-nauczycielski pod kierunkiem katechety Andrzeja Mędzelewskiego. W nawiązaniu do oznakowania kolejnych stacji, Halina Załoga wraz Magdaleną Mazurek-Ścirka ze szkoły w Krzesimowie przygotowały rozważania, łączące treści religijne, historyczne i patriotyczne. - Spotykamy się w miejscu kaźni i ofiary, aby głośno wyznać, że w tym trudnym okresie naszej historii jesteśmy przy Chrystusie. Te kamienie pod krzyżami stacji Drogi Krzyżowej wołają o naszą modlitewną pamięć i przypominają ogrom niewinnego cierpienia. Krzesimowska Golgota, ufundowana przez przedstawicieli Żołnierzy Wyklętych, uświadamia nam, że walka w obronie niepodległości, godności i wiary toczy się ciągle, jak ciągle trwa walka z ateizmem, zgorszeniem i skarleniem ducha - powiedziała H. Załoga.

Droga Krzyżowa miała godną oprawę; prowadzili ją harcerze z towarzyszeniem szkolnego sztandaru, kłaniającego się w hołdzie poległym za wolność naszej ojczyzny. Przy każdym krzyżu stały honorowe warty ze zniczami pamięci i leżały wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Poruszające słowa rozważań, przypominających epizody z polskiej najnowszej historii, czytanych przez uczniów i panią dyrektor, dopełniał śpiew zespołu muzycznego. Była to wzruszająca lekcja patriotyzmu i wiary, a postawa miejscowych nauczycieli wskazuje, że mieszkańcy Mełgwi i Krzesimowa mogą być spokojni o to, komu powierzają wychowanie swoich dzieci.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-04-13 05:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Więcej ...

Chełm. Twierdza Pana Boga

2024-04-19 05:51

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza