Reklama

Niedziela Lubelska

Krzesimów

Pamięć i wiara

Ks. Rafał Lewandowski

W Krzesimowie, w budynkach miejscowego majątku ziemskiego, w latach 1944-46 znajdował się obóz pracy, fila więzienia na zamku w Lublinie. Jak wiele obiektów tego rodzaju, został skazany na zapomnienie i zafałszowanie historii. Dopiero w latach 90. XX wieku zaczęto ujawniać bezimienne groby setek pomordowanych tu więźniów, szukać śladów i dowodów zbrodni.

Dolina Krzyży

Z inicjatywy ,,Jaworzniaków”, członków lubelskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-56, miejsce to zostało godnie upamiętnione. Powstała „Dolina Krzyży”; znajduje się tu obelisk z tablicami pamiątkowymi, zawierający ziemię katyńską, bezimienne krzyże oraz Droga Krzyżowa. Każda stacja oznaczona jest dodatkowo kamieniem z wypisanym oznakowaniem cząstek polskiej Golgoty. Jest Krzesimów, Zamek Lubelski, więzienia we Wronkach, Fordonie i Jaworznie; jest Katyń i Golgota Wschodu: łagry, deportacje na Kresach i Sybir. Kolejne stacje oznaczone są jako Żołnierze Wyklęci i lata 1956, 1970, 1981. Ostatnia, zamiast daty śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, ma napis: „Zło dobrem zwyciężaj”. Krzesimowski cmentarz otoczony jest opieką lokalnego społeczeństwa, szczególnie miejscowej Szkoły Podstawowej im. „Jaworzniaków” oraz władz gminy Mełgiew. Z inicjatywy dyrektor szkoły w Mełgwi, Haliny Załogi, w okresie Wielkiego Postu odbywają się tu nabożeństwa Drogi Krzyżowej z udziałem społeczności szkolnej i okolicznych mieszkańców. W tym roku to środowiskowe spotkanie modlitewno-patriotyczne odbyło się już po raz ósmy.

Reklama

Wielkopostne nabożeństwo

Nabożeństwo poprowadził proboszcz ks. Dariusz Moczulewski. Uczniom i nauczycielom towarzyszyli księża katecheci: ks. Rafał Lewandowski i ks. Paweł Szczygliński. Oprawę muzyczną przygotował zespół uczniowsko-nauczycielski pod kierunkiem katechety Andrzeja Mędzelewskiego. W nawiązaniu do oznakowania kolejnych stacji, Halina Załoga wraz Magdaleną Mazurek-Ścirka ze szkoły w Krzesimowie przygotowały rozważania, łączące treści religijne, historyczne i patriotyczne. - Spotykamy się w miejscu kaźni i ofiary, aby głośno wyznać, że w tym trudnym okresie naszej historii jesteśmy przy Chrystusie. Te kamienie pod krzyżami stacji Drogi Krzyżowej wołają o naszą modlitewną pamięć i przypominają ogrom niewinnego cierpienia. Krzesimowska Golgota, ufundowana przez przedstawicieli Żołnierzy Wyklętych, uświadamia nam, że walka w obronie niepodległości, godności i wiary toczy się ciągle, jak ciągle trwa walka z ateizmem, zgorszeniem i skarleniem ducha - powiedziała H. Załoga.

Droga Krzyżowa miała godną oprawę; prowadzili ją harcerze z towarzyszeniem szkolnego sztandaru, kłaniającego się w hołdzie poległym za wolność naszej ojczyzny. Przy każdym krzyżu stały honorowe warty ze zniczami pamięci i leżały wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Poruszające słowa rozważań, przypominających epizody z polskiej najnowszej historii, czytanych przez uczniów i panią dyrektor, dopełniał śpiew zespołu muzycznego. Była to wzruszająca lekcja patriotyzmu i wiary, a postawa miejscowych nauczycieli wskazuje, że mieszkańcy Mełgwi i Krzesimowa mogą być spokojni o to, komu powierzają wychowanie swoich dzieci.

2019-04-13 05:00

Wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Więcej ...

Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

2020-06-02 20:46

EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Komunia Święta i na rękę i do ust

Wiara

Komunia Święta i na rękę i do ust