Reklama

Archiwum

Dukla: Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej miało wymiar międzynarodowy

2019-04-14 14:13

pab / Dukla (KAI)

Po raz pierwszy w historii Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej miało wymiar międzynarodowy. Oprócz młodzieży z diecezji przybyło także ponad 100 osób z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Łącznie spotkanie zgromadziło ok. 4,5 tys. osób.

Największa grupa – licząca 100 osób – przyjechała z bizantyjsko-słowiańskiej diecezji mukaczewskiej na Ukrainie. Towarzyszył im ich ordynariusz biskup Milan Šašik. Z Węgier przyjechało 20 osób, a ze Słowacji ok. 50.

– Wszyscy uczestnicy znaleźli mieszkanie u rodzin w Dukli i w sąsiednich miejscowościach. W szkołach nocują tylko służby porządkowe – powiedział KAI ks. Arkadiusz Wojnicki, koordynator SMAP-u w Dukli.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 12 kwietnia wieczorem nabożeństwem „Męka Chrystusa wczoraj i dziś w mocy Bożego Ducha i w świetle Bożego Słowa”. Jego główną osią była Droga Krzyżowa, której rozważania wsparte były pantomimą. Swoimi świadectwami podzielili się także uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Panamie. O swoich doświadczeniach wiary mówili także uczestnicy piątkowej modlitwy: kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz młodzież.

Reklama

W sobotę w planie znalazły się: praca w grupach, zwiedzanie lokalnych atrakcji oraz koncerty. Wystąpiły zespoły: Adoremus (inicjatywa lokalnej młodzieży), Spes (klerycy WSD Przemyśl), a gwiazdą była grupa niemaGOtu.

Ważnym wydarzeniem była proklamacja Dekalogu na granicy polsko-słowackiej w pobliskim Barwinku. Uczestnicy odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w języku polskim, słowackim, ukraińskim i węgierskim.

– Kiedy św. Jan Paweł II zainicjował ogólnoświatowe spotkanie młodzieży, zapewne chciał właśnie tego, co się dokonuje tutaj: żeby młodzież spotkała się razem na modlitwie, żeby wspólnie się pomodliła, podała sobie ręce, żeby pamiętała o powszechnym powołaniu do świętości i pokoju – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.

– Dzisiaj przez modlitewną obecność na granicy polsko-słowackiej, chcemy włączyć się w ważną misję ewangelizacyjną i budować wspólnotę Ducha na fundamencie Dekalogu – mówił bp Milan Šašik z Ukrainy. Natomiast abp Bernard Bober z Koszyc na Słowacji przypomniał zdarzenie z Ewangelii, kiedy Pan Jezus spotyka bogatego młodzieńca. Zapytany o drogę do zbawienia, Chrystus wskazał na przykazania. Hierarcha zwrócił uwagę, że jest to wskazówka również dla współczesnych, a przykazania są niczym GPS w samochodzie.

Wieczorem odbyło się nabożeństwo adoracji krzyża, którego tematem przewodnim były słowa: „Oto Ja, Służebnica Pańska… aż po Krzyż Pana”. w wygłoszonej homilii abp Szal zauważył, że trudne chwile pojawiają się w życiu człowieka i mogą przybrać różną postać: choroby, poczucia samotności, niezrozumienia. Radził, aby w takich momentach złączyć swoje cierpienia z Chrystusem i Jego Matką. – Obyśmy nigdy nie oddalili się od krzyża, bo Chrystus czeka na wszystkich. Czeka również Maryja, która jest w tę tajemnicę wpisana. Nie zdradźmy krzyża – powiedział.

Zachęcał także do uczestnictwa w Eucharystii, szczególnie niedzielnej, bo „Eucharystia tworzy Kościół”.

SMAP zakończyła Msza Święta na stadionie miejskim pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, metropolity przemyskiego abpa Adama Szala oraz pozostałych biskupów. Poprzedził ją obrzęd poświęcenia palm na Rynku i procesja.

– Niedziela Palmowa trwa. Po której stronie stoisz? Jaki wznosisz okrzyk? Pamiętaj byś nigdy nie zamienił „hosanna” na „ukrzyżuj” – mówił abp Pennacchio w homilii. Nuncjusz przestrzegał, że „odrzucenie Dobrej Nowiny o Chrystusie, jest równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności”.

Podczas spotkania była także okazja do rozmów o wierze i powołaniu do życia kapłańskiego, zakonnego i rodzinnego.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej organizowane jest od 1994 r. w weekend przy Niedzieli Palmowej, za każdym razem odbywając się w innym mieście diecezji. Za rok miejscem spotkania będzie Błażowa.

Tagi:
młodzi Przemyśl

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem