Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Arcybiskup w naszej szkole

5 maja br., w ramach wizytacji kanonicznej parafii św. Jakuba, pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 40 w Częstochowie witali w murach swojej szkoły abp. Stanisława Nowaka. Anna Wypart - dyrektor Szkoły w imieniu całej społeczności wyraziła Dostojnemu Gościowi wdzięczność za „wskazywanie nam drogi służby Bogu i ludziom, za miłość, dobroć, wiarę, za błogosławieństwa oraz za możliwość tego spotkania”.
Ksiądz Arcybiskup uczestniczył w niektórych lekcjach, np. na lekcji historii obejrzał fragment dramy na temat Konstytucji 3 maja.
Metropolita Częstochowski nie krył zadowolenia z wizyty w szkole, podkreślał wielkie serce i zaangażowanie nauczycieli. Obejrzał także bogatą, kilkutomową kronikę szkolną i dokonał wpisu: „(...) To, co czyni ta szkoła jest wielkie, a to pozostawia w sercu nawiedzających uczucie pokoju o przyszłość naszej Ojczyzny (...)”.

Pielgrzymująca Ikona Maryi

W sobotę 30 kwietnia wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przeżywała nawiedzenie Matki Bożej w znaku ikony Stolicy Mądrości (Sedes Sapientiae). Ten wizerunek Maryi został w Roku Jubileuszowym 2000 przekazany przez Ojca Świętego Jana Pawła II środowiskom naukowym i od tego czasu wędruje po ośrodkach akademickich całego świata. Od grudnia ubiegłego roku peregrynuje po Polsce, a pod koniec kwietnia zawitała do Częstochowy.
Wizyta wizerunku Stolicy Mądrości w częstochowskim Seminarium zbiegła się z comiesięcznym dniem skupienia. Konferencje głoszone przez o. Józefa Markowicza CSsP z Gliwic nawiązywały zatem do daru mądrości w życiu chrześcijanina, szczególnie kapłana oraz do roli Maryi w naszym powołaniu w nawiązaniu do osoby i nauczania Jana Pawła II.
Szczególną modlitwą otaczaliśmy braci z roku V, którzy odbywają rekolekcje przed święceniami diakonatu i obecnych diakonów, którzy w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego przyjęli święcenia kapłańskie.
Nawiedzenie ikony Maryi Stolicy Mądrości w Seminarium zakończyło nabożeństwo majowe i Msza św. połączona z aktem zawierzenia wspólnoty opiece Matki Najświętszej.

Na chwałę Matki Bożej i pamięci Jana Pawła II

W niedzielę 8 maja br. w parafii pw. św. Mikołaja w Niegowej odbył się niecodzienny koncert poświęcony Matce Bożej i pamięci Jana Pawła II.
Na zaproszenie proboszcza ks. Andrzeja Pękalskiego wystąpił chór szkolny prowadzony przez Teresę Ćwiląg, a działający przy Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Moczydle.
Chórek wykonał kilka pieśni maryjnych. Wykonawcy cieszyli się, że mogli śpiewać na chwałę Najświętszej Maryi Panny i dla ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Pieśni maryjne wykonane przez dzieci w wieku od 4 do 10 lat budziły w przybyłych wzruszenie i zmuszały do refleksji. Nad całością koncertu czuwała Jolanta Sroka. Zarówno we Mszy św., jak i w koncercie uczestniczyły władze Gminy oraz rzesze wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu

2025-05-08 09:54
Czy dziś zobaczymy biały dym?

Agata Kowalska

Czy dziś zobaczymy biały dym?

O godz. 9 kardynałowie udali się do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie przystąpili do drugiego głosowania. Jeżeli dwa poranne zakończą się bez rezultatu, to czarny dym pojawi się około 12.30.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...