Reklama

Parafia św. Marcina w Siemkowicach

Jubileusz Świątyni

Niedziela częstochowska 22/2005

Kościół pw. św. Marcina w Siemkowicach

Wojciech Mścichowski

Kościół pw. św. Marcina w Siemkowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siemkowice - wieś położona wśród malowniczych lasów i łąk, na wyżynie stanowiącej dział wodny rzek Warty i Widawki. Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z 1382 r., w XVI wieku istniał tu kościół pw. św. Marcina. Ze względu na rosnącą liczbę wiernych w 1879 r. staraniem ówczesnego proboszcza ks. Justyna Gryglewskiego i wysiłkiem parafian, w ciągu jednego roku dokonano przebudowy i modernizacji istniejącego kościółka, a 22 maja 1880 r. biskup włocławski Wincenty Popiel dokonał uroczystej konsekracji. Już wtedy kościół, piękny swoją prostotą, stanowił centralny punkt życia religijnego, kulturalnego i społecznego wsi. Jak później pokazała historia, także dodawał sił do przetrwania w czasach zaborów, kolejnych wojen i klęsk żywiołowych. Do szczególnie trudnych czasów dla tutejszego kościoła trzeba zaliczyć okres II wojny światowej, kiedy to okupant doszczętnie ograbił wnętrze świątyni, zamieniając ją w magazyn zbożowy, a potem noclegownie dla robotników kopiących rowy przeciwczołgowe. Aresztowany za patriotyczną działalność ówczesny proboszcz parafii ks. Roman Krawczyński został zamordowany w Dachau 15 maja 1942 r. Podczas trudnych lat powojennych siemkowicki kościół, przywracali do świetności kolejni proboszczowie: ks. Tadeusz Wiśniewski, ks. Jan Biskup, a od 1993 r. obecny duszpasterz ks. Stanisław Kochel.
Obecnie parafia św. Marcina Biskupa Wyznawcy w Siemkowicach liczy ok. 3500 wiernych. Ksiądz Proboszcz mówi, że ludzie tu serdeczni, oddani Bogu i Kościołowi. Wspomina okres, kiedy to bezrobocie i brak perspektyw, szczególnie wśród młodych poczęło czynić spustoszenie moralne. To już mija, ludzie odnajdują nadzieję, coraz częściej spotykając się w kościele na modlitwie. Formą ubogacania wiary są częste pielgrzymki do Łagiewnik, Kalwarii, Lichenia, a ostatnio do Wadowic i do grobów sług Bożych Prymasa Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popieuszki w Warszawie. Głęboką troską kapłanów otoczona jest młodzież. Wiele serca, przez stałą katechezę i działalność w urządzonej w budynku starej organistówki młodzieżowej świetlicy, wkłada obecny wikariusz ks. Krzysztof Nowak. Tradycją stały się comiesięczne pielgrzymki autokarowe na Jasną Górę, aby w nocy z 11 na 12 wraz z całą archidiecezją, modlitwą i czuwaniem oddać hołd Matce, ofiarować Jej swoje problemy i podziękować za doznane łaski. Kolejnym celem Księdza Proboszcza i parafian jest budowa nowej dzwonnicy, aby będące darem serc z czasów księdza Wiśniewskiego 3 dzwony: Marcin, Izydor i Florian mogły głosić chwałę Boga i wzywać wiernych na modlitwę. Ksiądz Proboszcz mówi, że w obecnym Roku Eucharystii wierni częściej przyjmują Komunię św., a adoracja Ciała i Krwi Chrystusa rozszerza swoje kręgi. Doba Eucharystyczna obchodzona w parafii corocznie 22 maja, w roku 125-lecia konsekracji świątyni nabierze szczególnego charakteru. Znamiennym jest fakt, że po odejściu do wieczności Papieża Jana Pawła II, także tutaj coraz więcej ludzi nawiedza kościół. Odwiedzając Siemkowice warto zwrócić uwagę na panujący tu i ciągle rozwijający się kult Matki Bożej Szkaplerznej. W każdą środę przed umieszczonym w bocznym ołtarzu obrazem, gromadzą się wierni, odmawiają nowennę do Maryi, prosząc o ocalenie od grzechu i złych skłonności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Arkadiusz Mularczyk: Bruksela wykorzystała narzędzia do zamiany władzy w Polsce

2024-05-31 13:34

Sztab wyborczy Arkadiusza Mularczyka

Powrót Donalda Tuska do władzy okazał się być dla Komisji Europejskiej najważniejszym kamieniem milowym. Ma to niestety swoje konsekwencje: Polska wraca z pozycji wschodzącej potęgi Europy środkowo-wschodniej do roli kraju podporządkowanego Niemcom i eurokratom w Brukseli - mówi poseł Arkadiusz Mularczyk, kandydat do Parlamentu Europejskiego

Więcej ...

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania