Reklama

Europa - szanse i zagrożenia

„Europa. Jej podwaliny dzisiaj i jutro” Josepha Ratzingera (Kielce 2005) to najnowsza i trzecia z kolei książka obecnego papieża Benedykta XVI, jaką proponuje nasze diecezjalne Wydawnictwo „Jedność”. Dwie poprzednie to: „Tajemnica Jezusa Chrystusa” (Kielce 1994) oraz „Wiara - prawda - tolerancja. Chrześcijaństwo a religie świata” (Kielce 2004). Z języka włoskiego książkę przetłumaczył ks. prof. Stanisław Czerwik. Po kwietniowym konklawe, na skrzydełkach okładki wydawnictwo umieściło kalendarium życia Benedykta XVI wraz z jego fotografią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Ratzinger napisał przedmowę do publikacji we wspomnienie św. Brygidy, patronki Europy, czyli 23 lipca 2004 r. Rok wcześniej, Ojciec Święty Jan Paweł II podpisał adhortację Ecclesia in Europa i nie sposób w zaproponowanej przez Wydawnictwo „Jedność” refleksji obecnego Papieża pominąć dzieło jego poprzednika, adresowane do całego Kościoła. Kwestie fundamentalne, podejmowane w nurcie europejskich zagadnień, pozostają przecież niezmienne i wspólne dla nauczania obu dostojników.
Autor Europy, rozważając szanse i zagrożenia naszego kontynentu, wybiera formę stawiania pytań, które zmuszają do myślenia i wyboru odpowiedzi pod kątem naszej teraźniejszości i przyszłości. Trzeba pamiętać przy tym, że książka powstała w nurcie dyskusji nad rozszerzeniem Wspólnoty Europejskiej o nowe państwa oraz w ferworze debaty nad Konstytucją Europejską.
Na poszczególne rozdziały składają się teksty konferencji na temat Europy, wygłoszone przez kard. Ratzingera głównie w Niemczech i Francji. Znamienne, że autor nawiązuje w części pierwszej do synodu biskupów, którego pokłosiem jest wspomniana posynodalna adhortacja Jana Pawła II Ecclesia in Europa. Cytując Prymasa Polski Józefa Glempa, kard. Ratzinger stwierdza, że kategorie geograficzne w definiowaniu starego kontynentu zdecydowanie schodzą na plan dalszy wobec ujęć kulturowych i historycznych. Sięgając do tych ostatnich, można odkryć fakt wytyczenia granic Europy, Azji i Afryki wskutek ekspansji islamu na przestrzeni VII-VIII w. Na tym tle kard. Ratzinger śledzi duchowe podwaliny Europy, poddając dyskusji znaczenie wielkich tradycji religijnych. Analizując historię, ocenia proces odwrócenia podstawowych wartości, jaki dokonał się w czasach nowożytnych. Dzisiejsze jego skutki to pogwałcenie godności człowieka, różne dewiacje społeczne, dechrystianizacja i zagrożenia życia. Jest to wyzwanie dla Kościoła w Europie. „Wierzący chrześcijanie - pisze kard. Ratzinger - powinni uznać siebie za taką twórczą mniejszość i pomóc kontynentowi, aby uratował najlepszą cząstkę swego dziedzictwa i tym samym oddał przysługę całej ludzkości” (s. 32).
Refleksje autora Europy prowadzą do zatrważającej diagnozy skutków oświeceniowego racjonalizmu i modelu społeczeństwa bezklasowego, czyli „nowego porządku świata”. Katastrofalne rozmiary przybrały współcześnie w sferze moralności, w środowisku naturalnym człowieka i w dziedzinie nauki: „Istota ludzka nie ma się już rodzić w sposób irracjonalny, lecz ma być racjonalnie produkowana. O człowieku jako o produkcie ma decydować inny człowiek. Nieudane egzemplarze nadają się do likwidacji, aby w końcu można było osiągnąć kształt człowieka doskonałego na drodze planowania i produkcji. Cierpienie ma zniknąć, życie ma się stać przyjemnością” (s. 39).
Nie ulega wątpliwości, że jest to wizja świata i życia bez Boga. Autor stanowczo zatem twierdzi, że lekarstwem na zaistniałą sytuację jest chrześcijaństwo. Wiara w Boga Stwórcę to najpewniejsza gwarancja ludzkiej godności. Dekalog i moralność chrześcijańska nie mogą zostać oddzielone także od sfery polityki i władzy państwowej.
Kwestie odpowiedzialności za pokój i dobro wspólne narodów europejskich, autor Europy poddaje refleksji w ostatniej, trzeciej części książki. Charakterystyczne, że problemy poruszane przez kard. Ratzingera odnajdujemy w nauczaniu Benedykta XVI. Jest to nurt tej samej myśli, która cechowała Papieża Jana Pawła II.
Biorąc to pod uwagę i dodając do niewątpliwej wartości omawianej publikacji, należy pogratulować Wydawnictwu „Jedność” edycji trafiającej w sedno dyskusji nad tożsamością i przyszłością Europy. Opatrzność Boża tak pokierowała splotem wydarzeń, iż najnowszym wydaniem książki kard. Josepha Ratzingera diecezja kielecka wita pontyfikat Benedykta XVI, z serca ofiarowując w jego intencji modlitwy całej wspólnoty Kościoła lokalnego.

Ratzinger J. Europa. Jej podwaliny dzisiaj i jutro, Wyd. „Jedność”, Kielce 2005, ss. 120.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej