Reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Orędownik nowej ewangelizacji

Niedziela lubelska 22/2005

Kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii, główny organizator XX Światowego Dnia Młodzieży, otrzymał 6 maja br. tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W uzasadnieniu nadania tytułu podkreślono, iż: „Senat wyraża głęboki szacunek i uznanie dla działalności Księdza Kardynała, który w czasach wielkiego rozchwiania wartości z zaangażowaniem broni zasad wiary i moralności w życiu społecznym, opartych na Dekalogu i Ewangelii, w sposób nieustraszony głosząc bezwarunkowe „tak” dla życia ludzi najsłabszych i całkowicie bezbronnych”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierny Bogu i Kościołowi

„Pragniemy uhonorować tym tytułem człowieka, którego wierna i pełna oddania służba Bogu i Ojczyźnie, Kościołowi i każdej powierzonej jego pieczy ludzkiej osobie niezmiernie głęboko harmonizują z misją, którą, we właściwy sobie, akademicki sposób, usiłuje realizować Katolicki Uniwersytet Lubelski” - mówił w laudacji ks. prof. Andrzej Szostek. Laureat dołączył do grona tych doktorów honoris causa KUL-u, którzy szczególnie wytrwale i ofiarnie współpracowali z Janem Pawłem II, obok kard. Josepha Ratzingera - Ojca Świętego Benedykta XVI, kard. Camillo Ruiniego, kard. Zenona Grocholewskiego i abp. Stanisława Dziwisza. Podkreślił, iż kard. Meisner zawsze wspierał Papieża w jego posłudze, a zaufanie, jakim darzył go Jan Paweł II, „wynikało z już okazanej odwagi w głoszeniu katolickiej wiary, bez ustępstw i zniekształceń, jakie tak zwana cywilizacja zachodnia często usiłuje wymóc na sługach Kościoła”. Ks. prof. Szostek, wyjaśniając, że kard. Meisner „broni filozofii człowieka, w której szczególne znaczenie ma odniesienie do Boga i zakorzenienie w Nim”, podkreślał, że teologiczne rozważania i wskazania laureata oparte są na „określonym gruncie filozoficznym, na przekonaniu, że człowiek z natury swej pragnie kochać i być kochanym; że świat doczesny stanie się dlań zgubą, jeśli zatracimy zdolność dostrzegania Boga Stwórcy poza horyzontem doczesności”.

Obrońca obecności Boga

„Wśród książąt Kościoła naszego czasu, pozostających w ścisłej, duchowej więzi z Papieżem Tysiąclecia - Janem Pawłem II, jest niewątpliwie kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii. Bez wahania należy go zaliczyć do wielkich obrońców obecności Boga w życiu publicznym naszego kontynentu. Jest orędownikiem nowej ewangelizacji laicyzującej się Europy i rzecznikiem jej jednoczenia na bazie wartości chrześcijańskich. W swojej działalności pasterskiej reprezentuje stricte linię Ojca Świętego Jana Pawła II” - podkreślał bp prof. Ignacy Dec w recenzji działalności naukowo-kościelnej Honorowego Doktora. Zwrócił uwagę, że kard. Joachim Meisner jest autorem ponad 70 publikacji o charakterze pastoralno-teologicznym, w których stara się przybliżyć tajemnicę Kościoła, wyrastającą z nauki Soboru Watykańskiego II. „Można powiedzieć, że Meisnerowska chrystologia i eklezjologia osadzone są w centrum chrześcijańskiego życia. Jest to teologia dla życia. Naczelnym postulatem tej teologii jest uwydatniać żywą wiarę przez modlitwę, miłość i radość. Postawa modlitwy, miłości i radości jest testem prawdziwości i autentyczności wiary chrześcijanina”. Kard. Meisner znany jest jako promotor pojednania polsko-niemieckiego i zwolennik jednoczenia Europy na bazie wartości chrześcijańskich, a jego działalność na rzecz zachowania wiary, promocji wartości chrześcijańskich, ekumenizmu, obrony życia, jedności naszego kontynentu, pomocy charytatywnej dla Kościołów w Europie Wschodniej i w krajach misyjnych została wielokrotnie zauważona i nagradzana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Będę się starał być godny

„Jako kardynał Kościoła katolickiego odczuwam szczególną satysfakcję, iż godność tę otrzymałem od Uniwersytetu, którego profesorem był nasz niezapomniany Ojciec Święty. Zawsze i wszędzie będę się starał być godny tego wielkiego zaszczytu” - mówił nowo mianowany Doktor Honoris Causa KUL-u. „Tym, co mnie zawsze w polskim ludzie i jego katolickiej wierze fascynuje, jest jego czasowa i przestrzenna identyfikacja z życiem Jezusa, to znaczy czasowe i formalne uobecnienie się Jego życia” - zaznaczył kard. Joachim Meisner, mówiąc, iż „wiara nie jest dla Polaka pojęciem czysto świeckim, bo dotyka go rzeczywistość sakralna”. Podkreślał, że „ta jedność nieba z ziemią, Boga z człowiekiem, która tak wyraźnie odcisnęła swoje piętno na polskiej kulturze, znalazła swoje najintensywniejsze wcielenie w osobie Ojca Świętego. To, że Papież, odwiedzając różne kraje całował ziemię, wynika właśnie z jego polskiej natury” - podkreślił. Dodał, że Papież jako nauczyciel Kościoła powszechnego „ciągle na nowo czerpał z korzeni swojej polskiej ojczyzny bez popadania w ciasny partykularyzm”. Dla Ojca Świętego „cały świat był jednym miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem. Dlatego przypominał on samego Jezusa Chrystusa. Dlatego, a wiem to z osobistego doświadczenia, odchodziło się od niego lepszym, aniżeli się do niego przychodziło” - mówił kard. Meisner. „Tajemnicy tego Papieża trzeba niewątpliwie szukać w szkole Maryi, w jej »warsztacie«, który się zawiera w jednym słowie: stała. Stał i Ojciec Święty, który nigdy nie grał różnych ról. Zawsze i wszędzie pozostawał sobą: uczniem Jezusa, synem Maryi, a przez to bratem wszystkich ludzi” - mówił.

Kard. Joachim Meisner urodził się we Wrocławiu w 1933 r. Po śmierci ojca, w 1945 r. wraz z matką i trzema braćmi musiał opuścić Śląsk. Zamieszkał w Korner k. Muhlhausen w Turyngii. W 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Heiligenstadt i w Erfurcie; był dyrektorem Caritas i referentem kościelnych posług. Skończył studia specjalistyczne w zakresie historii Kościoła; doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1975 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Erfurcie. W 1977 r., jako delegat Berlińskiej Konferencji Biskupów, uczestniczył w Synodzie Generalnym Biskupów w Rzymie. W tym czasie utrzymywał bliskie kontakty z Kościołami w Europie Wschodniej. W 1980 r. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Berlin. W 1982 r. stanął na czele Berlińskiej Konferencji Biskupów, a w 1983 r. Jan Paweł II powołał go do kolegium kardynalskiego. W 1988 r. został mianowany arcybiskupem Kolonii. Kard. Meisner jest członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji Biskupów, Kongregacji Wychowania Katolickiego; należy do Papieskiej Rady „Iustitia et PAX”, Papieskiej Rady Kultury oraz Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Kard. Goh: wizyta papieża w Singapurze ma być "duchowym doświadczeniem"

2024-05-06 10:36
Singapur. Widok z Marina Bay

Wikipedia

Singapur. Widok z Marina Bay

Katolicka wspólnota w Singapurze z niecierpliwością i nadzieją oczekuje wizyty papieża Franciszka w dniach 11-13 września. Obecność głowy Kościoła powinna być przede wszystkim doświadczeniem duchowym, cytuje watykański serwis misyjny Fides arcybiskupa Singapuru, kardynała Williama Goha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?