Reklama

Kazimierz, parafia św. Jana Chrzciciela

Ziarno zostało posiane

7 maja tuż przed 17.00 Rynek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zapełnił się tłumem ludzi. Mieszkańcy oraz liczni turyści podążali wzrokiem za kopią Jasnogórskiej Ikony, która nawiedziła miasteczko. Orszak złożony z uczniów, strażaków (w tym czterech Niemców) oraz licznych duchownych przy śpiewie maryjnych pieśni powoli zmierzał do kościoła farnego. Wśród kapłanów byli m.in. franciszkanie z kościoła rektoralnego, księża rodacy oraz obecnie pracujący w parafii, a także kapłani z dekanatu Puławy-Południe. Obecność Niemców, których 60-osobowa grupa uczestniczyła w peregrynacji, wiązała się z 10. rocznicą partnerstwa między niemieckim miastem Staufen a Kazimierzem. W zabytkowym, odrestaurowanym wnętrzu świątyni pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła Ikona Jasnogórskiej Pani pozostała do 8 maja. W tym czasie wierni mogli uczestniczyć w kilku uroczystych Mszach św. oraz całonocnym czuwaniu przed Jasnogórskim wizerunkiem Maryi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryję w Jej Cudownej Ikonie powitał dziekan i proboszcz parafii, ks. kan. Tomasz Lewniewski. Następnie słowa wdzięczności za dar nawiedzenia wyraziła w imieniu parafian rodzina państwa Kubisiów. O roli Maryi w życiu katolików mówił ojciec Marek Kubiś, natomiast swoje przekonanie o wartości współpracy z Maryją już w młodym wieku poprzez modlitwę i dbanie o czystość serca wyraziła córka Kasia. W uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Artur Miziński, uczestniczyło kilku szczególnych - jak podkreślał Ksiądz Proboszcz - gości. Wzięli w niej udział ks. prał. Andrzej Tokarzewski, który w latach 60. był wikariuszem w tej parafii, a także ks. prał. Tadeusz Pajurek, który w 1972 r. podczas Mszy św. rozpoczynającej ówczesne nawiedzenie miał przywilej - jako uczeń liceum i lektor - odczytania fragmentu Pisma Świętego. Symboliczny wymiar - ze względu na sylwetkę nowego Papieża Benedykta XVI - miała obecność niemieckich duchownych ze Staufen, partnerskiego miasta Kazimierza. Ks. Johann Humel współkoncelebrował Mszę św., natomiast stały diakon Skoda odczytał w swoim ojczystym języku fragment Ewangelii.
Homilia Biskupa Artura w znacznej mierze przypomniała historyczne korzenie miasteczka, sięgające XII w., związane z osobą króla Kazimierza Sprawiedliwego oraz dzieje kościoła farnego, wybudowanego z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV w. jako gotycką świątynię, która z czasem zyskawszy renesansowe kaplice i charakterystyczną stiukową dekorację wnętrza, stała się malowniczym i niezwykle cennym obiektem przyciągającym tłumy ludzi do miasteczka. Jednocześnie dzieje Kazimierza i parafii - jak podkreślał Ksiądz Biskup - są niezwykle bogate, na co składa się obecność przez setki lat ludności żydowskiej, a także nawałnice wojenne, jakie tędy przeszły. Mimo to kościół i wiara katolicka przetrwały. - Ten realny znak Bożej obecności może i powinien także dzisiaj zachęcać - mówił Biskup Artur - do ufności Bogu i Matce Bożej. W peregrynacji uczestniczyli także artyści, którzy licznie zasiedlają bądź odwiedzają Kazimierz, stąd o szczególną opiekę Boga nad nimi oraz by ich twórczość zawsze służyła pięknu i dobru, modliły się podczas modlitwy powszechnej siostry zakonne.
Po Apelu Jasnogórskim nocne czuwanie rozpoczęła młodzież. O północy odbyła się pasterka w intencji powołań z parafii. Niezwykłym momentem nawiedzenia była Msza św. o godz. 10.30 w niedzielę, podczas której homilię głosił ks. Humel. W imieniu narodu niemieckiego przeprosił Polaków za wyrządzone krzywdy. „Chylę czoła wobec tragedii, jaką wyrządziliśmy i proszę o przebaczenie” - mówił. Podobne słowa kilka godzin później wypowiedział burmistrz Staufen, który złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej w Kazimierzu. „Ziarno zostało posiane, teraz trzeba cierpliwie czekać na plon” - mówił ks. kan. Lewniewski. Podkreślał, że sama przyroda wydawała się symbolizować odrodzone życie, jakie być może stanie się udziałem liczącej kilkaset lat parafii. Tuż przed nawiedzeniem Rynek miasteczka obmył deszcz - pośredni symbol życia, a gdy miał wyruszyć orszak z Ikoną Jasnogórską, równie symbolicznie zza chmur wyłoniło się słońce.

* * *

Parafia w Kazimierzu Dolnym została erygowana w 1325 r. Obecnie liczy ok. 6500 wiernych. Swoim zasięgiem obejmuje Bochotnicę, Cholewiankę, Dąbrówkę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Kazimierz Dolny, Mięcmierz, Okale, Okręglice, Skowieszynek, Uściąż, Wierzchoniów i Wylągi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady