Reklama

Kazimierz Dolny
Kościół rektoralny pw. Zwiastowania Pańskiego

Szukam Twojego spojrzenia...

Niedzielne popołudnie 8 maja br. W dzień Wniebowstąpienia Pańskiego kościół rektoralny w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą przeżywał niezwykłe chwile nawiedzenia wspólnoty przez Ikonę Czarnej Madonny. Z miłością i najwyższą czcią wspólnota ojców franciszkanów wraz z wiernymi przyjmowała u siebie Jasnogórską Madonnę i Królową Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezpośrednio ze wzgórza kazimierskiej fary procesja z Ikoną Matki Bożej przeszła przez Rynek na miejsce kolejnego spotkania Matki ze swoimi dziećmi. Wielowiekowe dziedzictwo tego magicznego miasteczka, tak obecne tutaj na każdym kroku, wzbogaca się o kolejne wyjątkowe doświadczenie peregrynacyjnego nawiedzenia. Nabiera ono szczególnego znaczenia właśnie teraz, z tej racji, iż przypada w okresie bezpośrednich przygotowań do uroczystych obchodów 200-lecia istnienia diecezji lubelskiej. Bolesna śmierć Jana Pawła II, a później wybór jego następcy Benedykta XVI jeszcze silniej wpisują bieżące wydarzenia w kolejne karty naszej historii, ale i historii tego nawiedzenia, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami. Na górującym nad Kazimierzem wzniesieniu, po drugiej stronie Rynku, vis-á-vis kazimierskiej fary, jakby spinającym klamrą obszar miasta, wznosi się murowany, barokowy kościół. Już pod koniec XVI w. była tu kaplica, konsekrowana w 1591 r. przez bp. Dembowskiego. W jej wnętrzu od strony północnej znajdują się kaplice św. Rocha i św. Sebastiana. Ołtarze są drewniane, rokokowe z II poł. XVII w. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z ok. 1600 r., od wieków słynący łaskami, koronowany w 1986 r. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra z Alkantary, po lewej - ołtarz z obrazem nauczania Maryi. Już od czterystu lat ojcowie franciszkanie strzegą tego miejsca.
Jakże wymownie w tym niezwykłym miejscu brzmiały słowa powitania, wypowiedziane przez kustosza sanktuarium, o. Konstantego, który jakby w imieniu artystów, tak silnie zakorzenionych w tym mieście, mówił: „Matko, szukam dziś choćby odblasku Twojego spojrzenia. Szukam Cię w kościołach, muzeach i przydrożnych kapliczkach rozsypanych po świecie. Jest tyle wyobrażeń o Tobie, Matko, ale które jest prawdziwe? Nie było chyba kobiety tak pobudzającej wyobraźnię artystów, jak Ty. Patrzę na Królową Częstochowską, wszechwładną cesarzową świata. Bije od Niej blask mocy, powaga królewska, ale czy to jesteś Ty? Jaka więc jesteś, Maryjo, natchnienie setek artystów, próbujących bez powodzenia uchwycić Twoje rysy. Wymykasz się im, nieuchwytna, niepojęta. Jesteś więc częściowo we wszystkich wizerunkach, patrzysz na nas w kościołach i w domach, przydrożnych kapliczkach i galeriach sztuki, wszędzie czekasz na nas, gotowa nam pomóc. Patrzymy na Twój obraz, zawsze ukazujący część prawdy o Tobie i mówimy do niego, poprzez niego do Ciebie. Matko Boża Kazimierska, najpiękniejsza, a przy tym taka człowiecza, taka prosta, taka macierzyńska i serdeczna. Matko Najświętsza, uproś nam, abyśmy, choć trochę tak uwierzyli w Jezusa, choć trochę tak mu ufali, choć trochę tak go kochali, jak Ty”.
W homilii, wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie, bp Mieczysław Cisło na tle historycznych odniesień przybliżył najważniejsze w naszych dziejach wydarzenia, w których Polacy w szczególny sposób dostrzegali przemożne wstawiennictwo Matki Najświętszej. „Tej opieki, którą dostrzegaliśmy zawsze w chwilach doświadczeń dziejowych, tych tragicznych, ale i tych, z których możemy być dumni jako naród. Ona nigdy nas nie opuściła w potrzebie” - podkreślał. Współczesne lata stawiają przed nami nowe wyzwania, którym trzeba dzielnie stawić czoło. Potrzeba dziś przede wszystkim wierności powziętym postanowieniom, wierności przykazaniom z Dekalogu, Ewangelii i konsekwencji w podejmowanych wyborach moralnych. „Wypraszajmy dziś u stóp Pani Jasnogórskiej - prosił Ksiądz Biskup - świętość dla naszego życia i heroiczną wiarę. Wymagania, które stawia przed nami Chrystus, są trudne, ale one mogą nadać sens naszemu życiu”. Wzór Jana Pawła II, który był świadkiem nadziei, powinien być dla nas drogowskazem pokazującym, że chrześcijanin jest człowiekiem nadziei, który nie załamuje się wobec największych nawet trudności. Spotkanie z Matką Jezusa jest okazją do ponownego przemyślenia naszych postaw i wyborów dokonywanych każdego dnia, powierzenia Matce Najświętszej tego wszystkiego, co leży na sercu, co smuci i dręczy sumienie człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Czarny dym nad Watykanem!

2025-05-07 21:01

Vatican Media

Kardynałowie, którzy we wtorek, 7 maja rozpoczęli konklawe w pierwszym głosowaniu nie wskazali 267. Biskupa Rzymu.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...