Reklama

Koronacja wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doznający szczególnej czci wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej w kościele Sióstr Bernardynek w Łodzi - Rudzie został udekorowany złotą koroną i osadzony w półksiężycu ze złotych róż. Aktu poświęcenia i koronacji dokonał abp Władysław Ziółek 4 maja br. - w dniu 25. rocznicy swoich święceń biskupich. Podczas Liturgii Ksiądz Arcybiskup odczytał błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II, udzielone w lutym tego roku uczestnikom celebracji koronacyjnych. Oto jego treść: „Z okazji koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w kościele Sióstr Bernardynek w Łodzi, której dokona abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, dnia 4 maja 2005 r. udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa Siostrom, wszystkim Uczestnikom uroczystości oraz tym, którzy wiedzeni wiarą modlić się będą przed tym czcigodnym wizerunkiem”.
Ofiarę Eucharystyczną sprawowali biskupi łódzcy: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski. Pasterzom Kościoła łódzkiego towarzyszyło kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a wśród nich przedstawiciele Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, Kurii Metropolitalnej i Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Wokół ukwieconego ołtarza licznie zgromadziły się siostry bernardynki oraz siostry z innych zgromadzeń, klerycy i wierni świeccy. W Eucharystii uczestniczyli także: m. Ludwika Przyborowska z Federacji Sióstr Bernardynek w Polsce, o. Andrzej Pabin - komisarz apostolski ds. Federacji Sióstr Bernardynek, o. Czesław Kornacki - gwardian Ojców Bernardynów w Łodzi oraz o. Gracjan Kubica - gwardian klasztoru Ojców Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim.
W słowie pasterskim Metropolita łódzki zaznaczył, że zgodnie ze zwyczajem Kościoła koronuje się te wizerunki Matki Bożej, które przez wiernych otaczane są szczególną czcią, wokół których rozwinęła się historia łask i doznanych za wstawiennictwem Maryi dobrodziejstw. „Wiele osób spogląda dzisiaj na ten obraz z wdzięcznością za uzdrowienie z choroby, pocieszenie w strapieniu, ocalenie z rozpaczy, podtrzymanie w chwilach zwątpienia, czy wyzwolenie z grzechu - zwrócił uwagę Arcypasterz. Nawiązując do 25. rocznicy swych święceń biskupich, Ksiądz Arcybiskup powiedział: „Boża Opatrzność złączyła moje kapłańskie losy z tym bernardyńskim kościołem na łódzkiej Rudzie. Tu Pan Bóg postawił na mojej drodze m. Franciszkę Wierzbicką. Ta świątobliwa zakonnica zachęciła mnie do podjęcia wielu różnych, jakże owocnych, działań duszpasterskich. Muszę również przywołać m. Krystynę Farion, której zaangażowanie doprowadziło do dzisiejszej koronacji. W tej świątyni, po studiach w Rzymie, prowadziłem działalność duszpasterską w duchu nauczania Soboru Watykańskiego II. Nie przypuszczałem, że właśnie tutaj uda się wprowadzać w życie soborowe nauki. Jeśli było to możliwe, to przede wszystkim dzięki otwartości tej wspólnoty zakonnej i systematycznej pracy wiernych, którzy obdarzyli mnie swym zaufaniem i zechcieli kształtować swoje życie w duchu soborowych przemian. Dziękujemy dzisiaj Matce Bożej Miłosierdzia za wyjednanie łask, których nie sposób tu wyliczyć. Wszyscy pragniemy włączyć się, choćby w maleńkiej cząstce, w hołd, jaki oddają Matce Pana chóry anielskie i wszyscy Święci w niebie. Dzięki Ci, Najświętsza Maryjo, Panno Ostrobramska”.
O dokonanie koronacji poprosiła Metropolitę łódzkiego m. Józefa Dzikoń, przełożona klasztoru Sióstr Bernardynek. Matka Przełożona podkreśliła, że przed miłosiernym obliczem Maryi Ostrobramskiej trwa ciągła modlitwa w intencjach Kościoła powszechnego, Ojca Świętego, biskupów i kapłanów oraz całego ludu Bożego. Koronę złożoną na ozdobnej poduszce niosła wikaria klasztoru Sióstr Bernardynek - m. Krystyna Farion, różany półksiężyc trzymał jubiler - Michał Golla. Diadem, którym Arcypasterz ozdobił skroń Maryi, powstał z wotów dziękczynnych, składanych przez wiernych Matce Bożej od 1946 r. Złote insygnia zaprojektowała Joanna Stefańska z Warszawy, a wykonał wspomniany już mistrz jubilerski z Łodzi - Michał Golla.
Ukoronowany obraz Matki Bożej Miłosierdzia to wierna kopia wizerunku z Ostrej Bramy w Wilnie. Został namalowany przez m. Franciszkę Wierzbicką w 1927 r. i przez nią przywieziony do Łodzi, gdy w 1946 r. Siostry Bernardynki otrzymały kościół położony przy ul. Rudzkiej, należący wcześniej do protestantów. Początkowo wizerunek był umiejscowiony w bocznej kaplicy. Dzięki pomocy abp. Władysława Ziółka, ówczesnego kapelana Sióstr Bernardynek, świątyni nadano tytuł Matki Bożej Miłosierdzia. Od tej chwili obraz zawisł w prezbiterium.
Serdeczne podziękowania Pasterzom Kościoła łódzkiego oraz wszystkim kapłanom za celebrowanie uroczystości koronacyjnych przekazał ks. Józef Janiec, obecny kapelan Sióstr Bernardynek. „Księże Arcybiskupie, radosny dzień 25. rocznicy swej posługi biskupiej przeżywasz w tej klasztornej świątyni, z którą byłeś blisko związany przez 34 lata - mówił Ksiądz Kapelan, zwracając się do Dostojnego Jubilata. - Patrząc na ukoronowany przez Ciebie obraz Matki Bożej Miłosierdzia, z głębi serca pragniemy powiedzieć: Bogu niech będą dzięki. Niechaj Pani Ostrobramska otacza Cię nieustanną macierzyńską opieką. (...) Dla nas wszystkich zaś niech stanie się Królową, Przewodniczką na drogach prowadzących do komunii z Jej Synem, Jezusem Chrystusem”. Ks. Janiec swym podziękowaniem objął całe zgromadzenie, a także wszystkich tych, którzy życzliwą pomocą, przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką