Reklama

Jak Jagiełło szkole patronował

Przywróceniem dawnego patrona, który został zmieniony po II wojnie światowej, społeczność Szkoły Podstawowej nr 21 w Sosnowcu-Jęzorze uczciła jubileusz 100 lat istnienia. Z tej okazji odbyły się liczne imprezy. W kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu za byłych, obecnych i przyszłych uczniów oraz kadrę nauczycielską modlił się bp Piotr Skucha. Poświęcił także nowy sztandar szkoły. Uroczystości odbyły się 14 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według najstarszych dokumentów, znajdujących się w archiwum szkoły, nauka w placówce została rozpoczęta już w marcu 1905 r. Niestety, nie wiadomo, kto był pierwszym nauczycielem, zachowało się dopiero nazwisko kierownika z lat 1908-1913, a był nim Rudolf Lubaczewski. Nie zachowała się także pierwsza siedziba szkoły. Z upływem lat szkoła zaczęła się powiększać. W roku 1910/11 za zezwoleniem Krajowej Rady Szkolnej Okręgowej w Chrzanowie, utworzono w Wysokim Brzegu filię szkoły ludowej w Jęzorze. Funkcjonowała tu czytelnia i założony w 1912 r. teatr oraz chór prowadzony przez Antoniego Trynera. Przy zarządzie szkoły działał Komitet Rodzicielski. W 1925 r. Rada Szkolna Powiatowa w Chrzanowie zezwoliła szkole w przysiółku Jęzor na posługiwanie się imieniem Władysława Jagiełły. Z biegiem lat dzieci przybywało i w gmachu szkolnym zaczęło brakować miejsca. Zajęcia odbywały się więc dodatkowo w budynku, który był własnością kopalni „Niwka-Modrzejów”, a szkoła jedynie wynajmowała kilka sal. Dziś już ten budynek nie istnieje. II wojna światowa była szczególnie trudnym okresem dla placówki. W roku szkolnym 1942/43 do szkoły uczęszczało 356 dzieci, a opiekę nauczycielską sprawowały zaledwie 3 osoby. Dziś takie proporcje trudno sobie nawet wyobrazić. Po wojnie nauczyciele zostawali popołudniami, pracując społecznie, aby uzupełnić braki edukacyjne starszych dzieci. W 1953 r. Jęzor został przyłączony do Sosnowca, a Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaworznie stała się Szkołą Podstawową nr 21 w Sosnowcu. Ponieważ dotychczasowe warunki do nauki nie odpowiadały wzrastającej liczbie uczniów, w 1956 r. przystąpiono do budowy nowego budynku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 27 stycznia 1960 r., w 15. rocznicę wyzwolenia Sosnowca i wówczas nadano szkole nowe imię - Marcina Kasprzaka. Patron został nadany odgórnie przez ówczesne władze. Dlatego, w związku ze 100-leciem istnienia szkoły i 80-leciem nadania imienia Władysława Jagiełły, społeczność szkolna postanowiła zorganizować uroczyste obchody tych rocznic i wrócić do dawnego imienia.
„Przywrócenie naszej szkole imienia bohatera narodowego, tak zasłużonego dla historii naszego państwa, umożliwi rozbudzenie wśród naszych uczniów uczuć patriotycznych i nawiązanie do chwil świetności naszej ojczyzny. Na tej postaci doskonale można oprzeć pracę wychowawczą i nauczanie na wielu przedmiotach, m.in. na języku polskim, historii, językach obcych czy plastyce - powiedział Niedzieli dyrektor SP nr 21 Andrzej Szymański. - Powrót do korzeni nie odbywał się bez ogólnoszkolnych dyskusji i prezentacji. Jednak wyniki referendum przeprowadzonego w placówce jednoznacznie zdecydowały o powrocie do imienia Władysława Jagiełły. Uczniowie byli przygotowani do uroczystości, zapoznani zostali z biografią tego wybitnego króla, męża stanu poprzez lekcje wychowawcze, lekcje historii, ale i konkursy czy wystawy. W szkole działa także Izba Pamięci, otwarta w każdy poniedziałek i środę” - dodał Dyrektor SP. I jeszcze jeden fakt przemawia za powrotem do poprzedniego imienia. Jagiełło zjednoczył dwa państwa w jeden organizm, czyniąc z nich jedną z najbardziej liczących się potęg w ówczesnej Europie. I chyba o takie wzorce osobowe chodzi w nauczaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama