Reklama

Wydarzenia z diecezji

Płock zawsze wierny Polsce i wierze katolickiej

Niedziela płocka 22/2005

7 i 8 maja Płock obchodził święto swojego patrona - św. Zygmunta, króla i męczennika. Aby jak najwięcej płocczan mogło przypomnieć sobie postać patrona miasta oraz aby wszyscy mieszkańcy Płocka mogli gościć „u siebie” przywiezione w 1166 r. przez bp. Wernera relikwie czaszki Świętego w ofiarowanym przez Kazimierza Wielkiego relikwiarzu - hermie, co roku główna uroczystość organizowana jest w innej parafii Płocka w niedzielę przypadającą po liturgicznym wspomnieniu Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste obchody rozpoczęły się 7 maja o godz. 18.00 nieszporami w płockiej katedrze, podczas których homilię wygłosił ks. kan. dr Janusz Filarski, proboszcz parafii katedralnej, której św. Zygmunt jest też patronem. W tym roku główna Msza św. ku czci patrona miasta, połączona z uczczeniem relikwii Świętego odbyła się w kościele pw. św. Jakuba w Płocku-Imielnicy. Uroczystej koncelebrze o godz. 12.00 przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus. W uroczystościach wzięli udział także prezydent Płocka Mirosław Milewski oraz wiceprezydent Tomasz Kolczyński (co warto zauważyć - obydwaj mieszkający właśnie na terenie parafii pw. św. Jakuba).
Witając zebranych gości, proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Paradowski złożył życzenia Pasterzowi diecezji, który tego dnia obchodził dzień swojego patrona, św. Stanisława, biskupa i męczennika. Słowa serdecznych życzeń skierował też w stronę Biskupa Romana, który w tym roku obchodzi 40. rocznicę święceń kapłańskich oraz 20. rocznicę konsekracji biskupiej.
Homilię wygłosił ks. prał. Kazimierz Dziadak, dyrektor Katolickiego Radia Płock. Wspominając uroczystości, które na przełomie kwietnia i maja gromadzą wierzących Polaków na trzech wzgórzach: Wzgórzu Lecha w Gnieźnie, Wzgórzu Wawelskim w Krakowie i Jasnej Górze - tronie Królowej Polski; do tych trzech wzgórz, stanowiących „główny, duchowy szlak polskiego Kościoła i narodu” Kaznodzieja dołączył również Płock „ze swoim Wzgórzem Tumskim, dziedzictwem kulturowym, historycznym i religijnym, ze swoim patronem - św. Zygmuntem”.
Ks. Dziadak przypomniał postać św. Zygmunta, zwracając szczególną uwagę na wiarę, która pozwoliła Świętemu oddać życie dla Chrystusa. „Stajemy przy relikwiach św. Zygmunta po to, aby uczyć się od naszego patrona tej miłości, która w jego życiu okazała się potężniejsza niż grzech i śmierć, i która doprowadziła go do chwały ołtarzy. Stajemy, aby pogłębiać swoją nadzieję, która sprawia, że nasze życie nie zamyka się tylko i wyłącznie w kategoriach doczesności, ale że naszym celem jest życie wieczne, niebo. Wspaniale podkreśla tę prawdę dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia. Przychodzimy wreszcie do św. Zygmunta, aby uczyć się od niego tej wiary, która sprawiła, iż radykalnie odmienił swoje życie, dochowując wierności Chrystusowi aż do męczeńskiej śmierci”.
Kaznodzieja skoncentrował się na roli wiary w życiu współczesnego człowieka. „Wiara towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia i to zarówno wiara czysto ludzka, jak i wiara nadprzyrodzona, którą otrzymujemy w sakramencie chrztu św. Bez wiary trudno byłoby nam żyć” - mówił. Wychodząc od postawy zaufania człowiekowi, ks. Dziadak przeszedł do wiary chrześcijańskiej. Wskazał, że wiara jest najpierw darem od Boga, za który winniśmy być Bogu wdzięczni. Drugim elementem wiary jest odpowiedź wiary ze strony człowieka: najpierw jako wiara, że Bóg jest, następnie - jako osobowe zaufanie Bogu, które znajduje swoje potwierdzenie w czynach.
Kaznodzieja wskazał także na współczesne wypaczenia wiary: selektywność, czyli wybieranie z depozytu wiary dowolnych, wygodnych jedynie dla człowieka prawd, oraz jej subiektywizację, która przejawia się w słowach: wierzę w Boga, ale nie wierzę w Kościół. Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, ks. Dziadak stwierdził, iż „wiara jest sprawą prywatną człowieka, ale tylko w tym sensie, że to człowiek sam i nikt inny ma odpowiedzieć na propozycję Boga, ale takie wyznanie pociąga za sobą określone konsekwencje, które mają swoje skutki życiowe i społeczne. Wiara ma bowiem wymiar społeczny. Tymczasem wybiórcze i subiektywne traktowanie wiary jest zaprzeczeniem autentycznej wiary, która domaga się absolutnego posłuszeństwa Bogu, bez jakichkolwiek zastrzeżeń czy stawiania warunków”. Parafrazując słowa św. Jana Apostoła, Kaznodzieja pytał: „Jak można wierzyć w Boga, którego się nie widzi, jeśli się nie wierzy w Kościół, który się widzi? Albo jak można pogodzić wiarę w Boga z nieprzestrzeganiem Jego przykazań, które stoją na straży wielkości i godności człowieka, a jednocześnie są koniecznym warunkiem przymierza z Nim?”.
Na zakończenie Eucharystii przemówił przewodniczący jej Biskup Płocki, dziękując zebranym za uczestnictwo w tej uroczystości. W swoim słowie powiedział m.in.: „Św. Zygmunt jest zwornikiem między naszą kulturą i naszą polską religijnością a religijnością Europy zachodniej, łacińskiej. Św. Zygmunt jest symbolem naszej europejskości od tysiąca lat. Są większe miasta niż Płock, ludniejsze, bogatsze, ale to Płock należy do najstarszych miast Rzeczypospolitej. Płock był zawsze wierny i Polsce, i wierze katolickiej, i nigdy tych wartości nie zdradził. Możemy być dumni z tego, że jesteśmy płocczanami”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty, który uprawiał Europę

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym
punktem odniesienia dla jedności Europy

Fresk Fra Angelico przedstawiający św. Benedykta z Nursji

Św. Benedykt z Nursji, jak przypomniał Benedykt XVI, jest zasadniczym punktem odniesienia dla jedności Europy

Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze.

Więcej ...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

2025-07-11 14:45
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: XV Niedziela Zwykła

2025-07-12 10:00

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...