21 maja, Bielsko-Biała
Reklama
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa o godzinie 9.00 zgromadziła się społeczność lokalna, przedstawiciele władz samorządowych i różnych środowisk miasta Bielska-Białej. W świątyni, gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II zatrzymał się na chwilę modlitwy, odprawiono dziękczynną Eucharystię, której przewodniczył kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, wraz z koncelebransami: abp. Stanisławem Dziwiszem, nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Józefem Kowalczykiem, oraz 130 kapłanami naszej diecezji. W swojej homilii Ksiądz Kardynał ukazał postać Jana Pawła II jako niestrudzonego pielgrzyma i misjonarza, oddanego bez reszty dziełu Nowej Ewangelizacji. Podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów cieszących się dużą liczbą powołań kapłańskich i zakonnych. Burza oklasków zrywała się, gdy Kardynał, z niemałym wysiłkiem, w języku polskim witał zgromadzonych. Swą homilię zakończył również po polsku, mówiąc: „Niech wam Bóg błogosławi! Niech Bóg błogosławi Polsce!”.
Po Mszy św., w Bielskim Centrum Kultury odbyła się sesja naukowa poświęcona papieskiemu nauczaniu. Sesję prowadził ks. prof. Tadeusz Borutka, główny organizator jubileuszowych obchodów. Wykładowcami byli: ks. prof. Paweł Góralczyk (Człowiek drogą Kościoła. Myśli Jana Pawła II), ks. prof. Andrzej Szostek (Czas próby polskich sumień trwa) i o. prof. Jacek Salij (Stat Crux dum volvitur orbis. Krzyż w nauczaniu Jana Pawła II). Sesję zakończyło rozdanie nagród młodym zwycięzcom różnych konkursów dotyczących Papieża Polaka.
Po wykładach otwarto wystawę fotograficzną na temat pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w naszej diecezji.
W godzinach wieczornych zaś, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach odbył się jubileuszowy koncert z udziałem czołowych zespołów folklorystycznych naszego regionu oraz zaproszonych znanych i uznanych artystów: Edyty Geppert i Stanisława Sojki. Koncert prowadziła Iwona Schymalla.
22 maja, Skoczów
Reklama
„Janie Pawle II Święty módl się za nami. Amen!”
Tak zakończył swoje kazanie abp Stanisław Dziwisz. Osobisty sekretarz Jana Pawła II przewodniczył uroczystej Eucharystii sprawowanej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka. Wraz z Arcybiskupem Mszę św. koncelebrowało wielu purpuratów: kard. Crescenzio Sepe, metropolita ołomuniecki abp Jan Graubner, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, bp Stanisław Padewski z Ukrainy, biskupi z Krakowa, oraz pełniący rolę gospodarzy, pasterze naszej diecezji. Przy ołtarzu stanęło również 130 kapłanów. W centralnych uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło ok. 10 tys. wiernych z całej diecezji.
Wszyscy przemawiający podkreślali doniosłość i ważność wizyty Jana Pawła II sprzed 10 lat, oraz nieustanną aktualność słów, które wtedy wypowiedział do Polaków.
„Na tym papieskim szlaku nowego zrywu wiary, nadziei i miłości modlimy się dziś, by Ojciec Święty rozpalił w nas wszystkich nowe pragnienie łaski, przymierza z Bogiem, zbawienia, wolności i zmartwychwstania. Pragniemy przyjąć dziś jeszcze raz i przekazać następnym pokoleniom zostawione dary papieskiego serca” - powiedział biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy, witając zgromadzonych wokół papieskiego krzyża na Kaplicówce.
Po Mszy św. abp Stanisław Dziwisz poświęcił obelisk upamiętniający papieską wizytę z 22 maja 1995 r. Ważącą 12 t granitową sześcienną bryłę postawiono w miejscu, gdzie 10 lat wcześniej stał papieski ołtarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
22 maja, Żywiec
Barwne stroje żywieckich górali i mieszczan wyróżniały się na tle żywieckiego Rynku, gdzie o godz. 18.00 sprawowano trzecią już jubileuszową uroczystą Eucharystię, pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia z Krakowa. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup dziękował za świadectwo Ojca Świętego Jana Pawła II, za Jego maryjność i nauczanie o Maryi, za świadectwo sumienia i nauczanie o sumieniu. Liturgiczną modlitwę ubogacił piękny, ludowy śpiew i góralskie granie.
* * *
Byłam 10 lat temu tutaj. I jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam jeszcze raz wspomnieć Ojca Świętego. Czy Polska jest inna po tych dziesięciu latach? Mnie się wydaje, że ludzie są jacyś bardziej religijni, może lepsi trochę…
Anna
Oczywiście, że byliśmy wtedy tu, na Kaplicówce. W regionalnych strojach. Nawet nasze zdjęcie, jak stoimy w tych strojach, znalazło się w jednym z albumów wydanych po tamtej wizycie. I dziś chcieliśmy zrobić dzieciom niespodziankę, bo ich tutaj nie było. Wtedy jeszcze były zbyt małe, zostały z babcią. Chcieliśmy im to przybliżyć, pokazać, jak to wtedy wyglądało. Choć to trudno porównać…
Rodzina Ligockich z Istebnej
Jak przeżyłem te uroczystości? Może trochę jeszcze atmosfera smutna, poważna po śmierci Jana Pawła II. Choć pogoda jest piękna i da się wyczuć tego ducha modlitwy. Kiedy ludzi przybywało to i nastrój stawał się coraz gorętszy…
Paweł