Reklama

Parafia pw. Trójcy Świętej w Słupi Jedrzejowskiej

Historia, przyroda, poezja

Niedziela kielecka 23/2005

Jadąc do Słupi Jędrzejowskiej - wsi położonej na Płaskowyżu Jędrzejowskim - od strony Sędziszowa mija się rozbudowywany, modernizowany właśnie cmentarz. Potem jest figura św. Floriana, płaczące wierzby nad stawem, zabytkowy budynek Urzędu Gminy otoczony leciwym parkiem. Wreszcie drogą pod górę dociera się do kościoła. Niespodzianką jest rodzina wiewiórek, niemal zadomowiona na plebanii, beztrosko buszująca wśród przykościelnych drzew.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktualności, czyli czym żyje parafia

Reklama

Proboszcz ks. Witold Wojsa zauważa wzrost aktywności swoich parafian, począwszy od rekolekcji wielkopostnych, a szczególnie wskutek duchowej odnowy związanej z przeżywaniem choroby i śmierci Papieża. - Jestem dobrej myśli - mówi.
Ostatnio poprawiło się uczestnictwo wiernych we Mszach św. i nabożeństwach, dobrze przyjęły się zaproponowane na wiosnę br. Eucharystie niedzielne dla dzieci i gimnazjalistów. Mniej więcej 3 lata temu został powołany Społeczny Komitet do Spraw Inwestycji Parafialnych. Ostatnia, duża inicjatywa społeczności parafialnej to prace przy rozbudowie cmentarza. Powiększono działkę, usunięto stare drzewa wraz z korzeniami, całość jest właśnie opasywana nowym murem z kamienia. Istnieje projekt budowy podobnego muru (oraz parkingu) przy kościele, ale do tego konieczne jest uporządkowanie starego drzewostanu, uzależnione od decyzji Urzędu Gminy.
Sporo pracy i nakładów finansowych wymagałby przykościelny cmentarz zlokalizowany na tyłach świątyni. Sam cmentarzyk jest niecodziennym, sentymentalnym miejscem; szczególnie wiosną zyskuje on na specyficznym klimacie, gdy kwitną dzikie kwiaty i zioła, zielenią się drzewa, a wśród starych nagrobków i rozłożystych konarów śpiewają ptaki, harcują wiewiórki. Ostatnio na cmentarzu została odnowiona dość okazała kaplica Byszewskich, głównie staraniem potomków tej rodziny.
Zdaniem Księdza Proboszcza, ciekawostką socjologiczną w tej parafii jest niezły zapał do... czytania. Ostatnio potwierdziło to zainteresowaniem egzemplarzami Obecnych (podczas dni seminaryjnych), nie mówiąc już o wydanym w tym toku tomiku poezji ks. W. Wojsy pt. Odległe światy.
Parafię liczącą 1800 osób, żyjącą z drobnego, raczej niedochodowego rolnictwa, trudno nazwać zamożną, choć sama miejscowość parafialna prezentuje się dość okazale. Jest w niej, poza kościołem, siedziba Urzędu Gminy, ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa i gimnazjum, poczta, jednostka straży pożarnej, dom kultury, biblioteka.
Oprócz kościoła parafialnego (1778-82) do miejscowych zabytków należą: dzwonnica z XIX w.; pozostałości zespołu dworskiego - dwór z końca XVIII w., rozbudowany w XX w.; spichlerz z I poł. XIX w.; park XVIII/XIX w. oraz krzyże i pomniki.

O kościele i miejscowości historycznie

W 1325 r. Marcin pleban ze Słupi opłacił świętopietrze. W poł. XV w. Słupia, zgodnie z relacją Długosza, posiadała drewniany kościół. W 1595 r. ówczesny dziedzic przeszedł na arianizm, co spowodowało dewastację świątyni. Inwentarz z 1714 r. wzmiankuje „kościół drewniany krzyżowy po tytułem św. Wawrzyńca Męczennika, niepokonsekrowany”.
Fundatorem obecnego kościoła murowanego był Antoni Michałowski, podkomorzy krakowski. Budowa trwała w latach 1778-1807. Uposażony dzięki hojności wdowy po fundatorze, został ograbiony i spustoszony w 1794 r. Miało to miejsce po bitwie pod Szczekocinami. Odbudowywany do 1807 r., był konsekrowany 20 sierpnia 1884 r. przez bp. Tomasza Kulińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wokół ołtarza z Trójcą Świętą

Reklama

Na murowany kościół składa się dwuprzęsłowa nawa i węższe, jednoprzęsłowe prezbiterium, zakończone półkoliście. W ołtarzu głównym, stiukowym - wyobrażenie Trójcy Przenajświętszej. Obok ołtarza w niszach liczne figury. Cztery ołtarze boczne umieszczone są we wnękach w postaci stiukowych ram, nad murowanymi mensami. Dookoła świątyni biegną gzymsy.
Stojąca w nawie, niska owalna ambona, przyozdobiona gipsaturą, przypomina rufę okrętu rzymskiego. Równolegle z amboną stoi chrzcielnica, a jej trzon owija wąż z jabłkiem. Ciekawe są kapitele pilastrów, przedstawiające m.in. baranka, synogarlice, kosze róż, lilii, winogrona, owoce. Na pilastrach umieszczone są owalne obrazki z apostołami. Bogata ornamentyka gipsatury w słupskim kościele ma znaczenie tak ozdobne, jak i symboliczne. We wnętrzu odnajdziemy także liczne pamiątkowe płyty nagrobne z XVIII-XIX w. Fronton kościoła zdobią cztery pilastry, a rzeźba z niszy nad drzwiami wyobraża św. Michała Archanioła zwyciężającego ducha ciemności.

Słupskie ciekawostki

Słowo „słup” - zawarte w wyrazie „słupia” - występuje często w nazwach miejscowości. Nazwa „Słupia” pojawiała się już w dawnych zapisach z różnych regionów Polski. W innych językach zachowały się podobne ślady nazewnicze. Pierwsi Słowianie mieszkali w osadach o charakterystycznej zabudowie, m.in. z naziemnymi budynkami słupowymi. W VII w. zaczęły powstawać osady obronne - przed grodami stawiano wieże. Podczas II wojny światowej Słupia była miejscem tajnego nauczania oraz działalności filii pięciu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieś słynęła także z solidarnej postawy mieszkańców wobec partyzantów, m.in. podlegających „Ponuremu”. Nie odnotowano donosów; Pod koniec wojny w dworze słupskim przebywał krótko Wincenty Witos, ukrywany tutaj przed zakładanym przerzutem do Anglii (planów tych nie zrealizowano).

Parafię tworzą następujące miejscowości: Słupia Jędrzejowska, Nowa Wieś, Raszków (z kaplicą), Rawka, Chebdzie.

Odpust parafialny: 22 maja - uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

Msze św. w kościele:
Niedziela: 8.00, 10.30 (Raszków), 12.00, 16.00;
Dni powszednie: 16.00/17.00.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polskie władze zdecydowały. Nie będzie rosyjskiego konsulatu w Krakowie. To pokłosie podpalenia w Warszawie

2025-05-12 09:36
Rosyjski konsulat w Krakowie

Adobe Stock

Rosyjski konsulat w Krakowie

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że zdecydował o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Decyzja związana jest z dowodami na udział rosyjskich służb specjalnych w podpaleniu centrum handlowego przy Marywilskiej,

Więcej ...

W poznańskiej parafii pierwsze komunie indywidualnie, przez cały rok

2025-05-11 07:32

Karol Porwich/Niedziela

W poznańskiej parafii Imienia Jezus pierwsze komunie święte dzieci odbywają się indywidualnie, przez cały rok, nie ma grupowych przygotowań i pieczątek potwierdzających przystąpienie do spowiedzi. Spotykamy się z rodziną i rozmawiamy, o co chodzi w komunii św. – powiedział PAP ks. Radek Rakowski.

Więcej ...

Watykan: 13 maja Msza św. w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II

2025-05-12 15:41

Vatican Media

W 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II - 13 maja o godz. 18.00 - sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Wstęp wolny dla wszystkich - poinformował kard. Stanisław Dziwisz, były sekretarz Papieża Polaka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Święci i błogosławieni

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Leon XIV

Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Wiara

Nic nie powstrzyma Jezusa przed uratowaniem tych, którzy...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża