Aktualności, czyli czym żyje parafia
Reklama
Proboszcz ks. Witold Wojsa zauważa wzrost aktywności swoich parafian, począwszy od rekolekcji wielkopostnych, a szczególnie wskutek duchowej odnowy związanej z przeżywaniem choroby i śmierci Papieża. - Jestem dobrej myśli - mówi.
Ostatnio poprawiło się uczestnictwo wiernych we Mszach św. i nabożeństwach, dobrze przyjęły się zaproponowane na wiosnę br. Eucharystie niedzielne dla dzieci i gimnazjalistów. Mniej więcej 3 lata temu został powołany Społeczny Komitet do Spraw Inwestycji Parafialnych. Ostatnia, duża inicjatywa społeczności parafialnej to prace przy rozbudowie cmentarza. Powiększono działkę, usunięto stare drzewa wraz z korzeniami, całość jest właśnie opasywana nowym murem z kamienia. Istnieje projekt budowy podobnego muru (oraz parkingu) przy kościele, ale do tego konieczne jest uporządkowanie starego drzewostanu, uzależnione od decyzji Urzędu Gminy.
Sporo pracy i nakładów finansowych wymagałby przykościelny cmentarz zlokalizowany na tyłach świątyni. Sam cmentarzyk jest niecodziennym, sentymentalnym miejscem; szczególnie wiosną zyskuje on na specyficznym klimacie, gdy kwitną dzikie kwiaty i zioła, zielenią się drzewa, a wśród starych nagrobków i rozłożystych konarów śpiewają ptaki, harcują wiewiórki. Ostatnio na cmentarzu została odnowiona dość okazała kaplica Byszewskich, głównie staraniem potomków tej rodziny.
Zdaniem Księdza Proboszcza, ciekawostką socjologiczną w tej parafii jest niezły zapał do... czytania. Ostatnio potwierdziło to zainteresowaniem egzemplarzami Obecnych (podczas dni seminaryjnych), nie mówiąc już o wydanym w tym toku tomiku poezji ks. W. Wojsy pt. Odległe światy.
Parafię liczącą 1800 osób, żyjącą z drobnego, raczej niedochodowego rolnictwa, trudno nazwać zamożną, choć sama miejscowość parafialna prezentuje się dość okazale. Jest w niej, poza kościołem, siedziba Urzędu Gminy, ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa i gimnazjum, poczta, jednostka straży pożarnej, dom kultury, biblioteka.
Oprócz kościoła parafialnego (1778-82) do miejscowych zabytków należą: dzwonnica z XIX w.; pozostałości zespołu dworskiego - dwór z końca XVIII w., rozbudowany w XX w.; spichlerz z I poł. XIX w.; park XVIII/XIX w. oraz krzyże i pomniki.
O kościele i miejscowości historycznie
W 1325 r. Marcin pleban ze Słupi opłacił świętopietrze. W poł. XV w. Słupia, zgodnie z relacją Długosza, posiadała drewniany kościół. W 1595 r. ówczesny dziedzic przeszedł na arianizm, co spowodowało dewastację świątyni. Inwentarz z 1714 r. wzmiankuje „kościół drewniany krzyżowy po tytułem św. Wawrzyńca Męczennika, niepokonsekrowany”.
Fundatorem obecnego kościoła murowanego był Antoni Michałowski, podkomorzy krakowski. Budowa trwała w latach 1778-1807. Uposażony dzięki hojności wdowy po fundatorze, został ograbiony i spustoszony w 1794 r. Miało to miejsce po bitwie pod Szczekocinami. Odbudowywany do 1807 r., był konsekrowany 20 sierpnia 1884 r. przez bp. Tomasza Kulińskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wokół ołtarza z Trójcą Świętą
Reklama
Na murowany kościół składa się dwuprzęsłowa nawa i węższe, jednoprzęsłowe prezbiterium, zakończone półkoliście. W ołtarzu głównym, stiukowym - wyobrażenie Trójcy Przenajświętszej. Obok ołtarza w niszach liczne figury. Cztery ołtarze boczne umieszczone są we wnękach w postaci stiukowych ram, nad murowanymi mensami. Dookoła świątyni biegną gzymsy.
Stojąca w nawie, niska owalna ambona, przyozdobiona gipsaturą, przypomina rufę okrętu rzymskiego. Równolegle z amboną stoi chrzcielnica, a jej trzon owija wąż z jabłkiem. Ciekawe są kapitele pilastrów, przedstawiające m.in. baranka, synogarlice, kosze róż, lilii, winogrona, owoce. Na pilastrach umieszczone są owalne obrazki z apostołami. Bogata ornamentyka gipsatury w słupskim kościele ma znaczenie tak ozdobne, jak i symboliczne. We wnętrzu odnajdziemy także liczne pamiątkowe płyty nagrobne z XVIII-XIX w. Fronton kościoła zdobią cztery pilastry, a rzeźba z niszy nad drzwiami wyobraża św. Michała Archanioła zwyciężającego ducha ciemności.
Słupskie ciekawostki
Parafię tworzą następujące miejscowości: Słupia Jędrzejowska, Nowa Wieś, Raszków (z kaplicą), Rawka, Chebdzie.
Odpust parafialny: 22 maja - uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
Msze św. w kościele:
Niedziela: 8.00, 10.30 (Raszków), 12.00, 16.00;
Dni powszednie: 16.00/17.00.