Reklama

Jak uzdrowić człowieka XXI wieku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiek XXI musi poszukać innego stylu życia, jeśli ludzkość nie chce pogrążyć się w nihiliźmie życiowym. To nie jakieś odkrywcze twierdzenie. Wystarczy baczniej przyjrzeć się ostatnim dziesięcioleciom, a wniosek nasuwa się sam. Współczesny człowiek pomimo wielu osiągnięć swego rozumu pozostaje głęboko upokorzony w swej godności. Nie chodzi tylko o miliony głodnych i cierpiących na rozliczne choroby. Idzie również o tych, którzy materialnie mają się dobrze, lecz nie doświadczają radości życia, bo zmierza ono donikąd. Widział to papież Paweł VI, bo to on wprowadził do swego nauczania pojęcie: „cywilizacja miłości”. Ideę tę rozwinął potem Jan Paweł II. Stała się poniekąd programem jego pontyfikatu. Teraz wiemy, jak udanie ten program trafił w ludzkie oczekiwania.
U podstaw świata urządzonego według ideii „cywilizacji miłości” leżą cztery zasady:
- pierwszeństwo osoby przed rzeczą,
- pierwszeństwo etyki przed techniką,
- pierwszeństwo „bardziej być” przed „więcej mieć”,
- pierwszeństwo miłosierdzia przed sprawiedliwością.
Próżno szukać w tych zasadach tej miłości, której pełno w piosenkach czy filmach, a mimo to nazywamy ten program „cywilizacją miłości”. Najpierw widzimy, że przed wszystkimi rzeczami i istotami stworzonymi przez Boga człowiek „uczyniony” na Jego obraz i podobieństwo zajmuje miejsce naczelne. Osobie ludzkiej poddany został świat, który ma urządzać wedle swej wolności. To urządzanie musi jednak być w zgodzie z sumieniem, zasadami etycznymi, które konstytuują porządek duchowy. Gromadzenie dóbr przez osobę ludzką nie jest czymś nagannym, ale nie może być ono celem samym w sobie, gdyż prowadzi do zatracenia ostatecznego celu bycia człowiekiem, życia w wieczności. Wreszcie tym się również różnimy od świata zwierząt, że potrafimy kierować się miłością, która jest zdolna przebaczać, ofiarować swoje życie dla bliźniego. Tak w największym skrócie streścić można by wymienione wyżej zasady. Pytanie - czy mają one szanse przebić się do świadomości współczesnego człowieka? Stać się jego realnymi wymaganiami, które sobie postawi? Do tego zachęcał, zwłaszcza młodych, Ojciec Święty Jan Pawel II i odniósł sukces. Choć w dalszym ciągu wielu poszukuje sposobów na życie poza wysiłkiem moralnym i umysłowym, to jednak spontaniczne pospolite ruszenie serc, jakie wyzwoliła śmierć Papieża udowadnia, że warto stawiać ludziom szukającym prawdy o sobie rzetelne wymagania. Na dłuższą metę nie da zwodzić się człowieka zabawkami tego świata czy zapewniać go o jego wielkości przez sam fakt, że ma szczęście żyć w XXI w. W ostateczności kończy się to frustracją i tym gorętszym poszukiwaniem prawdziwego sensu życia. Wszakże niejednokrotnie próbujemy kogoś innego oszukiwać, jednak sami nie lubimy być oszukiwani.
Idea „cywilizacji miłości”, choć z pochodzenia chrześcijańska, jest uniwersalna. Bez względu na to, czy ktoś jest chrześcijaninem, czy nie, może ją przyjąć jako styl swego życia, bo wypływa ona z godności osoby ludzkiej, a nie z zasad religijnych. Bóg powołując do istnienia nie zawsze stawia człowieka w okolicznościach, które kierują go wprost w objęcia Stwórcy. Czasami trzeba się dużo natrudzić i naszukać, aby w nie trafić. Jednak stwarzając osobę nigdy nie zapomina o tym, aby ją „wyposażyc” w ten unikalny byt, jakim jest dusza nieśmiertelna, która woła „Abba, Ojcze”. To własnie od tego, jak wielu na to wołanie zareaguje, będzie zależała przyszłość następnych pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...