W swojej prelekcji zatytułowanej Słowo i Duch. Czytać Biblię w Kościele ks. dr hab. Mariusz Rosik, profesor PWT we Wrocławiu, tłumaczył, że aby zrozumieć Pismo Święte należy czytać je w jego szerokim kontekście.
Prelegent wyróżnił pięć zasad, które są niezbędne w zrozumieniu tekstu biblijnego. Pierwsza to poznanie i zrozumienie kontekstu literackiego i historycznego. Druga - tekst należy czytać w taki sposób, aby uwzględniać miejsca paralelne, tj. czytać różne opisy tego samego wydarzenia, ale w przekazie różnych Ewangelistów. Trzecia zasada mówi, że należy uwzględnić rozwój idei biblijnych, bowiem ta sama idea może być inaczej rozumiana w Nowym, a inaczej w Starym Testamencie. Czwarta - że czytając Pismo Święte, należy rozpoznać występujące w nim rodzaje literackie. Natomiast piąta zasada podpowiada, że należy unikać fundamentalnej interpretacji Biblii.
W części muzyczno-wokalnej z towarzyszeniem organów wybrzmiały utwory o motywach maryjnych: Cacciniego, Cherubiniego, Seant-Seans´a, Schuberta, Bacha-Gounoda, Giordaniego, Purcell´a i Franck´a.
Organizatorzy - diecezjalny moderator duszpasterstwa biblijnego o. Marian B. Arndt OFM oraz Grupa Inicjatywna Stowarzyszenia Absolwentów PWT - dziękują wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu oraz zapraszają na kolejne, już 26 czerwca br.
Pomóż w rozwoju naszego portalu