Reklama

Niedokończona bitwa (2)

Niedziela dolnośląska 23/2005

Stanowisko antropologów wrocławskich - niemieckich i polskich w sprawie umiejscowienia szczątków Henryka Pobożnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poglądy obecnych antropologów Uniwersytetu Wrocławskiego w kwestii umiejscowienia szczątków Henryka Pobożnego są zróżnicowane. Tym niemniej, jak twierdzi znany antropolog wrocławski, prof. Tadeusz Krupiński - szkielet bez czaszki księcia śląskiego w okresie II wojny światowej znajdował się początkowo w niemieckim Instytucie Antropologii i Etnologii we Wrocławiu, który mieścił się w obecnym budynku rektoratu Akademii Medycznej we Wrocławiu. Szczegóły związane z okolicznościami i datą wywiezienia szkieletu Henryka Pobożnego do Muzeum Antropologicznego w Berlinie znał prof. Egon von Eickstedt - ówczesny dyrektor Instytutu Antropologii i Etnologii we Wrocławiu. Prof. von Eickstedt jeszcze w 1948 r. przyjechał z Niemiec do Wrocławia (zdaniem prof. Krupińskiego ten przyjazd miał miejsce we wczesnych latach 50.) i wskazał prof. Mydlarskiemu - uczniowi prof. J. Czekanowskiego, gdzie mogą być jeszcze niektóre zbiory kostne z zasobów byłego Instytutu Antropologii i Etnologii. Wskazywał on adresy swoich asystentów we Wrocławiu, u których w mieszkaniach odnaleziono książki i zbiory. W tych rozmowach o szkielecie Henryka Pobożnego w ogóle nie było mowy.
Istotnym śladem wiodącym do losów szczątków księcia był przyjazd w latach 60. do Wrocławia byłej asystentki prof. E. von Eickstedta - prof. Ilse Schwidetzky. Zdaniem prof. Krupińskiego Ilse Schwidetzky mogła być Polką z pochodzenia, gdyż jak zorientowali się wrocławscy antropolodzy, rozumiała ona język polski, aczkolwiek tego nie ujawniała. W rozmowie nieoficjalnej jeden z goszczących ją naukowców wrocławskich zapytał panią profesor, czy był w ówczesnym niemieckim Instytucie we Wrocławiu szkielet Henryka Pobożnego, na co Profesor odpowiedziała, że „był i chyba został wywieziony do Berlina”. Trzeba pamiętać, że zarówno prof. Schwidetzky jak i prof. von Eickstedt po wojnie przenieśli się razem do Moguncji w RFN. W środowisku naukowym Moguncji z grona byłych asystentów prof. Eickstedta jedynym naukowcem nadal współpracującym ze swoim mistrzem była właśnie Ilse Schwidetzky, która uzyskała profesurę z antropologii.
Zdaniem wrocławskiej antropolog, dr Barbary Kwiatkowskiej, po wojnie szkielet śląskiego księcia na pewno nie znajdował się we Wrocławiu. Mianowicie, po wielkiej powodzi, która nawiedziła Wrocław 1997 r., dr Kwiatkowska kierowała pracami związanymi z porządkowaniem zbiorów kostnych o charakterze historycznym, które zostały zalane. W trakcie kwerendy tych zbiorów szczegółowo je oznaczono i opisano, ale nie znalazł się wśród nich szkielet Henryka Pobożnego. Trzeba nadmienić, że dr Kwiatkowska z uwagi na swoje doświadczenie i profesjonalizm była zaangażowana np. w badania poszukiwawcze szczątków znanego mistyka śląskiego Angelusa Silesiusa, a także brała udział w eksploracji i porządkowaniu szczątków ostatniej księżnej z dynastii Piastów - Karoliny Legnicko-Brzeskiej.
Prof. Krupiński, uzupełniając wypowiedź dr Kwiatkowskiej oznajmił, iż po wojnie antropolodzy wrocławscy otrzymali spis zbiorów przedwojennego Instytutu Antropologii i Etnologii, oraz że nie było w nim pozycji, która wskazywałaby na szkielet syna św. Jadwigi. Trzeba przy tym podkreślić, iż naukowiec niemiecki w przekazanym polskim uczonym spisie inwentarza dokładnie opisywał miejscowość i datę znalezienia danych szczątków. Skoro w inwentarzu wrocławskiego zbioru nie było szkieletu księcia, można zatem przyjąć tezę, że szczątki wywieziono poza Wrocław.
Nie jest więc możliwe obecnie dokładne wyjaśnienie kwestii umiejscowienia szczątków śląskiego księcia.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Święto muzyki Mozarta ponad granicami - 33. Festiwal Mozartowski w Warszawie i w Wiedniu

2024-05-16 16:34
dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

PAP MediaRoom/Stach Leszczyński

dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

Spektakle operowe, koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej, dzieła oratoryjne – skomponowane przez jednego z największych geniuszy muzycznych świata - Wolfganga Amadeusza Mozarta - wypełnią program 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. Święto miłośników twórczości jednego z klasyków wiedeńskich rozpoczęło się w Warszawie 13 maja, ale koncerty tegorocznego Festiwalu odbędą się również w Wiedniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania