Reklama

Niedziela Lubelska

Pawłów

Głos Pawłowa

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł wydawania gazety pt. „Głos Pawłowa” zrodził się z chwilą powołania do życia Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa w marcu 2004 r. W tymże roku ukazał się pierwszy i jedyny numer gazety. Jej pomysłodawcą i redaktorem był emerytowany nauczyciel, a zarazem ówczesny wiceprezes stowarzyszenia Stanisław Lipiński. W latach 2005-2007 ukazały się zaledwie 2 numery w wydaniu komputerowym, w niewielkim nakładzie i skromnej zawartości jej wnętrza.

Od 2006 r. nieformalnie kierował działalnością stowarzyszenia, zaś od 2008 r. jest jego prezesem Stefan Kurczewicz. - Od połowy 2008 r. zdecydowałem o osobistym kierowaniu i zbieraniu materiałów publikowanych w gazecie - mówi S. Kurczewicz. - Od tego też czasu gazeta ukazuje się systematycznie w cyklu kwartalnym. Ostatnio wydajemy ją w nakładzie 300 egz. Gazetę do druku przygotowuję osobiście. Korzystam ze wsparcia przygotowujących teksty. Środki finansowe niezbędne do jej wydania pochodzą z Gminy Rejowiec Fabryczny, czasami od starosty i innych podmiotów oraz własnych środków stowarzyszenia (dobrowolne wpłaty, składki członkowskie) - wyjaśnia. Gdzie można znaleźć archiwalne egzemplarze pisma? - Wszystkie numery gazety są dostępne na stronie internetowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej oraz na stronie internetowej stowarzyszenia www.spppawlow.org. Wersje papierowe są ponadto w zbiorach Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie i Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Każde kolejne numery gazety przesyłam także do zaprzyjaźnionego ze mną i moją małżonką Danutą (poetką) lubelskiego poety i literata Waldemara Michalskiego (związanego od lat z „Akcentem”). Danuta jest m.in. współredaktorem naszego kwartalnika. Jej wiersze były publikowane m.in. w „Akcencie”; były tam także publikowane recenzje jej tomików poetyckich - wyjaśnia Kurczewicz. Skąd pomysł na pismo, w którym tyle pochylenia nad „białymi plamami” lokalnej historii, wpisanej w dzieje Kościoła, troskę o dokumentalny zapis współczesności, atencje do duchowej spuścizny i tradycji narodowej? - Badanie przeszłości Pawłowa jest moją pasją. Udaje się pozyskać teksty znawców danej dziedziny. W najnowszym, wielkanocnym 47. numerze o „Kowpakowcach” pisze S. Braniewski; polecam artykuł o ks. Józefie Komorowskim (1745-1819), pewnym „dokumencie amerykańskim” z 1926 r. oraz o rodzinie Grelów. Ciekawostką jest relacja o zakopanym koło leśniczówki w Pawłowie sztandarze 15. Pułku Piechoty Wilków z Dęblina - zaprasza pan Stefan, który wielokrotnie spotyka się z dowodami sympatii ze strony czytelników gazety. Pismo jest dopracowane edytorsko i estetyczne; czyta się je z przyjemnością. Warto po nie sięgnąć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-05-06 10:50

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim