Reklama

Ewa Kamińska
Osoby związane z formacją biblijną

Lublin

Niedziela biblijna

2019-05-07 08:30

Ewa i Tomasz Kamińscy

Centralne obchody Niedzieli Biblijnej w archidiecezji lubelskiej, inaugurującej XI Tydzień Biblijny przebiegający pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego (1 P 1,12)”, odbyły się 5 maja w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie. Główna Msza św. odprawiona została o godz. 10.30. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Marcin Zieliński, zastępca moderatora Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej.

Ks. Marcin Zieliński podkreślił w homilii, że Tydzień Biblijny ma ukazywać nieustannie Słowo Boże jako fundament życia duchowego. Wskazywał na konieczność dowartościowania Biblii także poprzez święto, które określił jako uroczystość Verbum Domini, analogiczną do uroczystości Corpus Domini. Analizując tekst Ewangelii z III Niedzieli Wielkanocnej zauważył, że uczniowie nie są w stanie rozpoznać Jezusa. Jedynie św. Jan, który był umiłowanym uczniem Pana, poznał Pana. - To dla nas bardzo ważna wskazówka. Jeżeli chcesz rozpoznać Boga, musisz naprawdę mieć w sercu miłość i wiarę w Niego. Ci, którzy w Niego wierzą, którzy się do Niego modlą i szczerze Go kochają, mogą Go naprawdę zobaczyć, doświadczyć Jego obecności - powiedział kapłan. Podkreślił, że wszystko, co jest piękne w chrześcijaństwie, związane jest z obecnością, gdyż imię Boga w Starym Testamencie oraz określenie Mesjasza jako Emanuela podkreślają, że „Bóg jest z nami”. On jest obecny w Eucharystii, we wspólnocie wiernych i w swoim Słowie. - Musimy prosić Boga o łaskę zobaczenia Go. Czasem warto poprosić: „Panie Boże, zrób coś w moim życiu, dotknij mnie, pomóż mi zobaczyć, że jesteś” - powiedział ks. Zieliński. Dodał, że w Niedzielę Biblijną rozpoczyna się Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego celem jest podkreślenie, że Biblia jest fundamentalnym elementem polskiej kultury. Ludzie, którzy walczyli o Ojczyznę, troszczyli się o dobro Polski, również byli chrześcijanami, a to, co czynili, wynikało także z głębokiej wiary zakorzenionej w Biblii. Trzeci Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego jako tekst do czytania i medytacji proponuje Ewangelię wg św. Jana. Moderator Dzieła Biblijnego zachęcał, by rozważać ją przez cały najbliższy rok. Po zakończonej celebracji wierni mogli zabrać do domu „chleb słowa” - kartki z siglami biblijnymi, czyli oznaczeniami fragmentów Pisma Świętego z Ewangelii św. Jana, aby poczuć się obdarowanymi nie tylko Ciałem Chrystusa, ale także Bożym Słowem, które objawia Boga i inspiruje do chrześcijańskiego życia.

Reklama

W czasie Mszy św. oprawę liturgiczną zapewnili członkowie Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej oraz liderka parafialnego Kręgu Biblijnego. Przed kościołem można było nabyć Pismo Święte w różnych przekładach, a także najnowszą literaturę biblijną. Po Eucharystii odbyło się spotkanie w sali Światowych Dni Młodzieży, gdzie przy herbacie i ciastku można było porozmawiać z ks. Marcinem Zielińskim i osobami zawiązanymi z formacją biblijną.

Tagi:
niedziela biblijna

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Pielgrzymka parafialnych zespołów Caritas do Trzebnicy

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Jubileusz małżeństw w Wilkszynie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem