Reklama

Temat tygodnia

14. rocznica płockiego spotkania z Janem Pawłem II

Kiedy 7 czerwca 1991 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, papieski helikopter lądował na płycie stadionu, w Płocku od kilku godzin padał ulewny deszcz. Jednak gdy tylko Jan Paweł II przybył z procesją do ołtarza, ulewa ustąpiła miejsca słonecznemu blaskowi. Tak jakby Pan Bóg uznał, że jesteśmy już dostatecznie oczyszczeni na spotkanie z Jego Namiestnikiem. A Ojciec Święty powiedział tylko: „Dziękujemy ci, deszczu, żeś ustał na początku”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patrząc na to wydarzenie oczyma alumna drugiego roku, chyba nie do końca wszystko rozumiałem. Tak jak nie do końca pojmowałem mądrość i głębię słów, jakie Papież wypowiedział wtedy w swojej wspaniałej homilii, poświęconej X przykazaniu Dekalogu: „Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego”. Po 14 latach słowa te nie straciły nic ze swej aktualności. „Serdecznie życzę wam wszystkim, aby nikt z was i nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego. Ponadto życzę wam, abyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę. I bardzo też uważajmy, byśmy nie stali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu »uczciwość«” - mówił Jan Paweł II.
Po kilkunastu latach, gdy aż roi się od śledczych komisji, z których jedna, niestety, pracuje nad wyjaśnieniem wielkich nieuczciwości, jakie dokonały się nie gdzie indziej, ale właśnie w jednym z płockich przedsiębiorstw, z przykrością trzeba stwierdzić, że nie wszyscy wzięli sobie papieskie przesłanie do serca.
Byli jednak tacy, dla których realizacja wezwania do wrażliwości na biedę stała się życiowym mottem. Początek lat 90. to czas wznowienia działalności Caritas Diecezji Płockiej, która przez wszystkie te lata konsekwentnie odpowiada na papieski apel. Letni wypoczynek dla dziesiątków tysięcy dzieci z potrzebujących rodzin, stacje opieki pielęgniarskiej, hospicja stacjonarne i domowe - wszystko to i wiele innych dzieł służy tym, których dotknęła różnoraka bieda.
Podczas swej wizyty Jan Paweł II otworzył także pierwszą w Polsce katolicką rozgłośnię radiową - Katolickie Radio Płock. Od tamtego dnia podobnie jak powstałe później katolickie Radio Ciechanów, nieprzerwanie niesie ono na falach eteru przesłanie Ewangelii.
W Płocku Ojciec Święty odwiedził też - po raz pierwszy i bodaj jedyny w Polsce - osadzonych w Zakładzie Karnym. To tu padły te znamienne słowa: „Moją misją jest głosić ludziom, nawet największym grzesznikom, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i że Jezus Chrystus najwięcej serca okazywał celnikom i jawnogrzesznicom. (...) Najgorszym więzieniem byłoby serce zamknięte i zatwardziałe, a największym złem rozpacz”. Nawet jeśli Ojciec Święty tego nie zamierzał, to słowa te bardzo wymownie zabrzmiały w mieście, w którym św. Faustyna otrzymała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego i z którego kult Miłosierdzia Bożego rozszedł się na cały świat.
Papieską wizytę w Płocku zwieńczyło odprawione w katedrze wieczorne nabożeństwo do Serca Jezusowego, w trakcie którego Ojciec Święty zamknął uroczyście obrady 42. synodu diecezjalnego. Temu wydarzeniu poświęcił też swe wystąpienie, prosząc, aby nasz Kościół diecezjalny stawał się sługą „zjednoczenia serc wszystkich” w Boskim Sercu Jezusa.
Chcąc przypomnieć naszym Czytelnikom tamte wydarzenia, począwszy od następnego numeru, będziemy publikować fragmenty papieskich przemówień, wygłoszonych 7 czerwca 1991 r. w Płocku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

2024-05-20 15:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj