Reklama

Z wizytą w parafii

Wierni Chrystusowi i Jego Ewangelii

Niedziela płocka 23/2005

21 kwietnia wspólnota parafii pw. św. Józefa w Siecieniu przeżywała dzień wizytacji kanonicznej. Z wizytą pasterską przybył biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakterystyka parafii

Wieś Siecień była gniazdem rodowym Siecieńskich herbu Rogala. Parafia powstała prawdopodobnie w II poł. XIV w., choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1442 r., informując o drewnianej świątyni. Budowę obecnego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto staraniem Stanisława Siecieńskiego, biskupa przemyskiego i ukończono ją w 1611 r. 8 lat później konsekracji dokonał jej fundator.
Parafia liczy 1278 wiernych żyjących w 306 rodzinach. W skład parafii wchodzi 8 wiosek. Mieszkańcy zajmują się rolnictwem w niewielkich (poza wyjątkami) gospodarstwach. Część mieszkańców pracuje poza rolnictwem w różnych zakładach pracy. „Tak jak w całej naszej Ojczyźnie i tu w Siecieniu wiele rodzin dotkniętych jest bezrobociem. Dobrze, że starsi mają renty i emerytury, ponieważ w ten sposób rodziny mogą jakoś żyć” - mówi proboszcz ks. Jan Kurantowicz, który swoją posługę pełni od 16 października 1999 r.

Duszpasterstwo i życie duchowe parafii

Charakterystyczny dla parafii jest trwający od XVIII w. kult obrazu Matki Bożej. „Wierni naszej parafii są przywiązani do obrazu Matki Bożej Siecieńskiej. W czasie większych uroczystości modlą się za przyczyną swej Matki” - mówił w swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz.
Na nabożeństwa niedzielne i świąteczne przychodzi 25 % zobowiązanych. Wierni licznie przyjmują Komunię św. Parafianie chętnie biorą udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Dobrą frekwencją cieszy się nabożeństwo październikowe i majowe, zwłaszcza z udziałem dzieci. Od września do maja raz w miesiącu trwają spotkania przygotowujące dzieci rodziców do uroczystości I Komunii św. i Komunii Generalnej. Również raz w miesiącu odbywają się przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Każdego roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kilka osób włącza się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Rozprowadzana jest prasa katolicka: 10 egzemplarzy „Niedzieli”, 10 egzemplarzy „Naszej Arki” i 4 egzemplarze „Promyczka Dobra” dla dzieci.
„Prawie wszyscy przedstawiciele naszej wspólnoty czują się związani z Kościołem, czego świadectwo dają w czasie wizyty kolędowej” - mówi Ksiądz Proboszcz, ale dostrzega również bolące zjawiska w życiu parafii: „W związku z trudną sytuacją, jaka powstała w naszej ojczyźnie, wiele osób jest zniechęconych do wszystkiego. Nie uczestniczy czynnie ani w życiu parafii, ani w życiu społecznym. I może stąd mała frekwencja na Mszach św. w niedzielę. Niektórzy nadużywają alkoholu, nie korzystają ze spowiedzi św., 24 pary żyją bez sakramentalnego związku małżeńskiego (z czego 4 mogą zawrzeć sakrament małżeństwa), dwoje dzieci powyżej 3. roku życia nie otrzymało jeszcze sakramentu chrztu św.”.
W obrazie parafii przeważają jednak blaski: ministrantów jest 24, w tym 11 uczęszcza do szkoły podstawowej, a 13 do gimnazjum i szkół średnich. 2 koła Żywego Różańca gromadzą tych, którzy swoją nieustanną modlitwą ofiarują w potrzebach Kościoła i świata. W pracach gospodarczych, zwłaszcza remontowo-budowlanych wspomaga proboszcza rada duszpasterska. W wiele działań w parafii włączają się członkowie Akcji Katolickiej. Biorą też udział w konkursach, które organizuje Akcja Katolicka Diecezji Płockiej.
Asysta procesyjna liczy 35 członków, którzy w procesjach niosą 9 chorągwi, 5 obrazów oraz różaniec procesyjny. W asyście przeważają osoby starsze, ale nie brak w niej i najmłodszych, nawet 6-latków. W parafii istnieje Koło Papieskiego Dzieła Dziecięctwa Misyjnego. Tworzy je grupa 18 osób ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej.
W życie wspólnoty parafialnej angażują się również strażacy. Na terenie parafii istnieje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Siecieniu. Warto podkreślić, że strażacy z Siecienia brali udział w służbie porządkowej w czasie wizyty Jana Pawła II w Płocku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Mimo trudności materialnych, o których wspominał Ksiądz Proboszcz w swoim sprawozdaniu, parafianie dzielą się tym, co mają. Dzięki temu udało się wykonać wiele prac materialnych. Położono nowe tynki, oczyszczono podłogę ze starego lakieru i położono nowy, zakupiono część nowych ławek, w zakrystii wymieniono podłogę drewnianą na murowaną, wymalowano zakrystię, wymieniono część frontową ogrodzenia kościoła i wykonano nową bramę. W kościele zamontowano też instalację alarmową. Zakupiono obraz Jezusa Miłosiernego. Przeprowadzono renowację obrazów Świętej Rodziny i Serca Jezusowego oraz 4 lichtarzy, odnowiono 2 kielichy mszalne.
Zakupiono nową działkę pod cmentarz grzebalny o powierzchni 0,5 ha i częściowo ogrodzono ją siatką i betonowymi słupkami. Zbudowano nowy śmietnik na cmentarzu. W plebanii założono kraty w oknach, w kuchni zamontowano nowe okna, wykonano żelbetonowe podpiwniczenie i nową podłogę, wymalowano kilka mieszkań.
Materialna troska o parafię to także troska o pamiątki historii. „Parafianie Siecienia oddawali przez lata swoje życie, o czym świadczy tablica pamiątkowa ofiar II wojny światowej, umieszczona przy naszej świątyni z nazwiskami tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę - mówił ks. Kurantowicz. - Chcą być dalej wierni Chrystusowi, Jego Ewangelii, o czym świadczą krzyże przydrożne, figury Matki Bożej i wielka troska o piękno starego zabytkowego kościoła”.
Warto dodać, że siecieńscy parafianie pamiętają nie tylko o „własnym podwórku”. W 2004 r. parafia zajęła 25 miejsce w diecezji w ofiarności na misje, zaś w związku z tacą z Niedzieli Misyjnej parafia znalazła się na 8 miejscu.

Przebieg wizytacji

Pobyt Biskupa Płockiego w parafii Siecień rozpoczęło o godz. 15.00 spotkanie z członkami grup parafialnych, ruchów i stowarzyszeń działających przy parafii. Po spotkaniu Ksiądz Biskup udał się na cmentarz grzebalny, by wraz z parafianami modlić się za ich bliskich zmarłych. Wizytację zwieńczyła Msza św. ingresowa, podczas której bp Stanisław udzielił siecieńskiej młodzieży sakramentu bierzmowania.
„Wsłuchiwałem się uważnie w sprawozdanie Księdza Proboszcza, tak jak wsłuchiwałem się uważnie w sprawozdania przedstawicieli różnych grup i stowarzyszeń, które składali tutaj 2 godziny temu. Z tych sprawozdań maluje mi się obraz Waszej wspólnoty parafialnej. Widzę wśród Was bardzo dużo dobra - mówił podczas homilii Ksiądz Biskup. - Mimo że wiele rodzin tutaj żyjących jest biednych z różnych powodów: i bezrobocie, i słabe dochody w rolnictwie; znajdujecie - przynajmniej duża część spośród parafian - taką możliwość, żeby podzielić się swoim groszem, przekazywanym na sprawy tego kościoła, remontów czy inwestycji. Bóg Wam zapłać za tę Waszą chrześcijańską postawę”.

Parafia pw. św. Józefa w Siecieniu

Patron parafii: św. Józef
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: dobrzyński n. Wisłą
Miejscowości: Cierszewo, Gorzechowo, Lasotki, Radotki, Robertowo, Siecień, Siecień-Rumunki, Żerniki
Proboszcz: ks. mgr Jan Kurantowicz
Organistka: Agata Wasiak-Bartczak
Zakrystian: Stanisław Kamiński
W parafii działają: Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, ministranci, Akcja Katolicka, rada gospodarcza, Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.00, 11.00

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...