Reklama

Wolność

Już za kilka tygodni dzieci i młodzież cieszyć się będą upragnionymi wakacjami. Czasem zasłużonego odpoczynku od obowiązków i codziennych zajęć szkolnych. Czasem wolności. Wolności, która jest wspaniałym darem, ale i wymagającym dojrzałości zadaniem. Zbliżający się okres wakacji i letnich urlopów staje się pretekstem do krótkich rozmyślań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wielka sztuka korzystać z wolności tak, by przynosiła w naszym życiu dobre owoce, by była narzędziem do poznania Prawdy. Niestety, jakże często nie korzystamy z tego daru we właściwy sposób. Zachłystujemy się daną nam wolnością i przestajemy kontrolować nasze zachcianki, pragnienia. Wypaczamy swoje spojrzenie na innych ludzi, sprawy świata i wiary. Źle wykorzystując dar wolności niszczymy nasze relacje z Bogiem, z bliskimi. Oddalamy się od Prawdy. Zło, jakie istnieje na świecie jest konsekwencją źle wykorzystanej wolności, jaką otrzymaliśmy od Pana Boga. W jednym ze swoich rozważań Ojciec Święty Jan Paweł II poruszył ten problem: „... Bóg jest «bezradny» wobec ludzkiej wolności. Rzec można, iż Bóg płaci za ten wielki dar, jakim obdarzył tę istotę, którą stworzył «na swój obraz i podobieństwo». Pozostaje wobec tego daru konsekwentny”. To nie Bóg dopuszcza zło, to nie Bóg jest sprawcą zła. On tylko nie odbiera i nie ogranicza raz danego nam daru wolności. Bóg wskazuje nam właściwą drogę i delikatnie prowadzi nas za rękę ku Prawdzie. To my wyrywamy się z tej ręki, odrzucamy Jego pomoc i najczęściej gubimy się. Nasze poczucie wolności zawiera się bowiem często w haśle „Hulaj dusza, piekła nie ma”. Tak sobie wyobrażamy naszą wolność. Niczym nie ograniczaną, niczym nie krępowaną. Cały świat jest dla mnie, nie ja dla świata. Tak na bazie źle pojętej wolności rodzi się egoizm. O problemie tym mówił Jan Paweł II: „Człowiek najpełniej afirmuje siebie, dając siebie (...). Jeżeli pozbawimy ludzką wolność tej perspektywy, jeżeli człowiek nie umie stawać się darem dla innych, wówczas ta wolność może okazać się niebezpieczna. Będzie to wolność czynienia tego, co ja sam uważam za dobre, co przynosi mi korzyść czy przyjemność, może nawet przyjemność wysublimowaną...”. Przy tak rozumianej wolności ludzie stają się narzędziami w zaspakajaniu potrzeb i zachcianek innych, a stąd już tylko krok do podeptania ludzkiej godności, do zła i będących jego konsekwencją tragedii, za które potem chcemy winić Pana Boga.
Mienimy się pokoleniem Jana Pawła II, posłuchajmy zatem raz jeszcze jego słów i zróbmy wszystko, by nimi żyć na co dzień: „Człowiek nie może być przymuszany do przyjmowania prawdy. Przymuszany jest do tego tylko swoją naturą, to znaczy samą swoją wolnością, ażeby prawdy tej szczerze szukał, a kiedy znajdzie, żeby przy niej trwał, zarówno swoim przekonaniem, jak i postępowaniem”. Zamiast „zachłystywać” się wolnością, trzymajmy się raczej ręki Ojca, który nas darem wolności obdarzył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wywiad wojskowy Danii: trzy scenariusze zagrożenia ze strony Rosji

2025-02-11 15:00
 Władimir Putin

PAP/EPA

Władimir Putin

Duński wywiad wojskowy (FE) przedstawił we wtorek trzy scenariusze zagrożenia dla Europy ze strony Rosji po zakończeniu jej wojny z Ukrainą. Założono w nich, że Stany Zjednoczone nie wesprą państw europejskich NATO, a kraje te nie wzmocnią wystarczająco swojej obronności.

Więcej ...

Abp Depo: zdolność do cierpienia z miłości do prawdy jest miarą naszego człowieczeństwa

2025-02-11 15:41

Maciej Orman/Niedziela

– Zdolność do cierpienia z miłości do prawdy i ofiarowania swojego cierpienia Bogu jest miarą naszego człowieczeństwa – powiedział abp Wacław Depo. W Światowym Dniu Chorego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Więcej ...

Bądźmy aniołami nadziei dla chorych

2025-02-11 19:12

Materiały bp Andrzeja Przybylskiego

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorych mszy świętej w kaplicy szpitalnej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przewodniczył bp Andrzej Przybylski. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele dyrekcji, lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów tutejszej placówki medycznej wraz z kapelanem szpitala ks. Szczepanem Sową i kapłanami z Radomska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Wiara

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Lekarz w białym chlebie

Kościół

Lekarz w białym chlebie

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Rok liturgiczny

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca