Reklama

Duszpasterstwo Rolników

Z miłością stoją przy ziemi...

Niedziela toruńska 23/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na nowo zaczyna odradzać się dawna tradycja wspólnych modlitw środowiska rolniczego do św. Izydora. W tym roku już po raz trzeci udowodniono, że św. Izydor ma swoich naśladowców. Gospodarzem tegorocznych uroczystości diecezjalnych ku czci Patrona rolników była parafia pw. św. Wawrzyńca w Ryńsku. Mottem spotkania stały się słowa Jana Pawła II, skierowane do rolników zgromadzonych w Niepokalanowie podczas pielgrzymki w 1983 r.: „Z miłością stójcie przy ziemi, przy tej naszej matce i żywicielce”.
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego do tej małej miejscowości na ziemi wąbrzeskiej przybyły liczne delegacje środowisk rolniczych wraz ze swoimi duszpasterzami, wśród których byli: ks. kan. Michał Klimas, ks. kan. Kazimierz Śmigiecki - dziekan dekanatu wąbrzeskiego, ks. kan. Jan Kalinowski, ks. kan. Henryk Piotrowski, ks. kan. Zenon Żmijewski, ks. kan. Jerzy Hirsz, ks. Piotr Podlewski, ks. Jacek Wyrowiński, ks. Grzegorz Nadolny, ks. Józef Kiełpiński, ks. Władysław Erdmański, ks. Kazimierz Zacharkiewicz i ks. Zbigniew Gański - diecezjalny duszpasterz rolników.
Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem majowym, prowadzonym przez ks. Jacka Wyrowińskiego przy śpiewie scholi „Terra Culmensis”. Centralną częścią była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Na czele uroczystej procesji do kościoła szły poczty sztandarowe (w tym poczet sztandarowy Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej) oraz orkiestra OSP w Łasinie pod batutą Henryka Przeczewskiego.
W powitalnym słowie gospodarz miejsca ks. Marek Linowiecki przypomniał postać św. Izydora Oracza, patrona rolników. Odwołał się również do polskiej tradycji, zgodnie z którą rolnik był bardzo przywiązany do ziemi. W imieniu władz samorządowych wszystkich przybyłych powitał wójt gminy Wąbrzeźno - Władysław Łukasik. W swoim przemówieniu stwierdził, że dzisiejszy polski rolnik nie ma powodu czuć się gorszym i wstydzić się przed rolnikami Europy Zachodniej. Życzył, aby nie zabrakło rolnikom wiary w Boga, tak, jak św. Izydorowi, ponieważ kochając Boga, kochamy bliźniego. W liturgii Słowa uczestniczyli i modlitwę Kościoła przedstawili Panu Bogu rolnicy z parafii w Górnych Wymiarach, z dekanatu chełmińskiego. Homilię wygłosił Biskup Józef. Nawiązując do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, podkreślił, że dzięki Duchowi Świętemu otrzymujemy wiele łask. Musimy sobie zdawać sprawę, że nad naszym życiem i rozwojem czuwa sam Bóg. Zwracając się szczególnie do rolników, Ksiądz Biskup mówił o posłannictwie rolnika w pracy na ziemi, dawaniu owoców swojej pracy innym ludziom i wzajemnym powiązaniu praw natury z Eucharystią. Cytując słowa Jana Pawła II, bp Szamocki zaznaczył, że należy pamiętać, aby nie odchodzić od wielowiekowych tradycji. Polska wieś, oddana Ojczyźnie, ze swoimi żywymi tradycjami i szacunkiem dla życia może znaleźć należne miejsce w Europie Ducha. Na zakończenie Ksiądz Biskup dodał, że tylko umocnieni Duchem Świętym mamy siłę, aby przemieniać świat na lepszy.
Z wielu dekanatów przybyły delegacje rolników z ziemią, którą poświęcił Ksiądz Biskup. Ziemia, którą Bóg dał człowiekowi, jest miejscem pracy rolnika, ale również miejscem jego współpracy z Panem Bogiem. Tym, którzy ziemię uznają za Matkę Żywicielkę, przyniesie obfity owoc.
Na zakończenie Mszy św. podziękowanie Panu Bogu, Księdzu Biskupowi i parafii jako gospodarzowi złożył diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew J. Gański. Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę za wstawiennictwem św. Izydora, przywołał słowa Jana Pawła II, dotyczące czerpania z Ewangelii szczególnego przywileju do uprawy ziemi przez rolników. Przypomniał także, że Wincenty Witos oraz kard. Stefan Wyszyński również wskazywali na wartość ziemi ojczystej, która stanowi fundament polskości.
Starosta powiatu wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, dziękując w imieniu władz samorządowych, wyraził nadzieję, że poświęcona ziemia przyniesie stokrotny plon, a słowo wygłoszone do środowiska rolniczego przez Biskupa Józefa padnie nie na skały, lecz na żyzny grunt.
Kończąc Eucharystię, Ksiądz Biskup zawierzył rolników diecezji toruńskiej opiece i wstawiennictwu Matki Bożej. Po błogosławieństwie końcowym odśpiewano hymn Boże, coś Polskę. Schola „Terra Culmensis” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górnych Wymiarach przedstawiła program słowno-muzyczny pt.: Z miłością stójcie przy ziemi. W słowie wstępnym młodzież nawiązała do posługi Ojca Świętego Jana Pawła II i pełnego zawierzenia Maryi, szczególnie w miesiącu maju. Recytowana poezja ludowa traktowała o wartości ziemi i trudnej, ale odpowiedzialnej pracy rolnika oraz o potrzebie kultywowania tradycji chrześcijańskiej na polskiej wsi. Pieśniami oddano hołd Matce Bożej i Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - Jej wielkiemu Czcicielowi.
Przy dźwiękach marszowych melodii uczestnicy diecezjalnego święta przeszli na plac przed remizą strażacką, gdzie rozpoczął się festyn przygotowany przez parafian z Ryńska. Goście mogli skosztować smakołyków, wśród których znalazło się m.in. pieczone prosię i wojskowa grochówka. Miłą atmosferę ludowego festynu zapewnili uczniowie miejscowej Szkoły i Orkiestra Strażacka z Łasina. Podczas spotkania omówione zostały również bieżące sprawy duszpasterstwa rolników naszej diecezji.
Św. Izydorze, udziel pomocy wszystkim, którzy pracują na naszej ojczystej ziemi, zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw, udziel siły i mądrości do wykonywania odpowiedzialnej pracy - o to proszą polscy rolnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?