Reklama

Myślenie nie boli

Czy zło może uratować dobro?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korzystając z wolnego weekendu, postanowiłam udać się do kina. Na ekrany wszedł właśnie najnowszy film Georga Lucasa z cyklu Gwiezdne wojny. Ta gwiezdna saga towarzyszy miłośnikom kina już prawie 30 lat (pierwszy z epizodów - IV: Nowa nadzieja ukazał się w 1977 r.) i wciąż cieszy się niesłabnącym entuzjazmem i zainteresowaniem kinomanów, o czym świadczyć może wypełnienie zielonogórskiego kina po ostatnie miejsce. Skądinąd to ciekawe, że jako ostatni z epizodów nakręcony został epizod III (z dziewięciu pierwotnie zapowiadanych, a nakręconych sześciu). W filmach Lucasa jest wszystko, co - moim zdaniem - w dobrym kinie być powinno: dobra fabuła, ciekawie zarysowane postaci bohaterów, dylematy moralne, walka dobra ze złem, widowiskowość i niezła muzyka. I choć akcja toczy się w odległej galaktyce w dalekiej „przeszło-przyszłości” (każdy z epizodów rozpoczyna się zdaniem: „Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...”, co poniekąd może wskazywać, że wydarzenia pokazane w filmach są mitami przyszłości, a nie dosłownie działy się dawno temu, czyli w przeszłości), to pokazane problemy - zmaganie się dobra ze złem, miłości z władzą - aktualne są wszędzie i o każdym czasie.
Najnowszy film Lucasa - Zemsta Sithów jest tego najlepszym przykładem, w nim bowiem dochodzi do przemiany jednego z głównym bohaterów - Anakina Skywalkera (rycerza Jedi) w Dartha Vadera (lorda Sithów). Przemiana kierującego się kodeksem rycerskim wojownika, który stoi na straży pokoju i zasad Republiki, w dążącego do władzy za wszelką cenę sługę Galaktycznego Imperium. To jest jeden z problemów. Pokazuje on przyczynę tej przemiany, gdy gniew zaczyna brać górę, gdy powoli, małymi krokami rodzi się w człowieku zazdrość, gdy zostaje zraniona duma i zaczyna kiełkować chęć odwetu, zemsty. Ale to nie wszystko… Tak byłoby zbyt prosto, zbyt baśniowo. Anakin Skywalker ostatecznego wyboru dokonuje nie dlatego, że zraniono jego dumę, nie dlatego, że odmówiono mu tytułu mistrza, nie dlatego, że zaczął budzić się w nim gniew, najważniejszym powodem była chęć posiadania nieograniczonej władzy. Mocy nad życiem i... śmiercią. Jego żona oczekiwała potomstwa, Anakin miał przeczucie, że umrze ona w połogu. Rycerze Jedi (rycerze jasnej, dobrej strony mocy) nie potrafili dać mu natychmiastowego rozwiązania. Zalecali cierpliwość i nieuleganie zbyt łatwo emocjom. Jak im jednak nie ulegać, gdy widmo śmierci wisi nad kimś nam najbliższym, nad kimś kochanym. Anakin szukał dalej. I te poszukiwania zawiodły go na ciemną stronę mocy (którą posługują się Sithowie). Tu dostał zapewnienie, że wystarczy się do nich przyłączyć, poznać tajniki ciemnej strony, a zyska się nieograniczoną władzę - władzę nad śmiercią. Porywczy Anakin zbyt długo się nie waha… Chcąc ocalić życie tej, którą kocha, zawiera pakt ze złem. Ale czy zło może uratować dobro, jakim jest życie, dobro, jakim jest miłość?
W Zemście Sithów jest jeszcze drugi problem. Zazwyczaj szukamy zła daleko od siebie. W zewnętrznych agresorach, w innych ludziach, w okolicznościach. A zło lubi się gnieździć blisko nas, tam, gdzie się go nie spodziewamy. Rycerze Jedi bronią upadającej Republiki przed separatystami. Nie podejrzewają jednak, że zagrożenie jest w samym Galaktycznym Senacie, a jeden z lordów Sith znalazł się wśród najwyższych władz Republiki. Zło umiejscowiło się w samym sercu.
Rycerze Jedi mają w zwyczaju żegnać się słynnym już powiedzeniem: „Niech Moc będzie z Tobą”. Ale rozum niech przy tym nie śpi, gdyż nieustannie trzeba nam rozróżniać jej jasną i ciemną stronę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...