Reklama

Kongres Eucharystyczny w Wieluniu

Komunia św. - niebo na ziemi

Podczas procesji eucharystycznej członkowie Domowego Kościoła nieśli obraz Matki Bożej Pocieszenia - Pani Wieluńskiej

Mira Bodak

Podczas procesji eucharystycznej członkowie Domowego Kościoła nieśli obraz Matki Bożej Pocieszenia - Pani Wieluńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongres ziemi wieluńskiej

W oktawie Bożego Ciała trwającego Roku Eucharystii wierni regionu wieluńskiego przeżywali Kongres Eucharystyczny. Uroczystość stanowiły kolejny etap Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Mieszkańcy ziemi rudzkiej zwanej później wieluńską od XVII wieku są pod szczególną opieką Matki Bożej Pocieszenia, której obraz słynący łaskami znajduje się w kościele pw. Bożego Ciała, kolegiacie - sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Świątynia ta była miejscem centralnych obchodów Święta Eucharystii przeżywanego w dniach 29-31 maja br.
Program Kongresu realizowany był równocześnie w poszczególnych parafiach miasta: pw. św. Józefa, św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz św. Barbary Dziewicy i Męczennicy. Niedziela, 29 maja była dniem inauguracyjnym Kongres Eucharystyczny. W każdym wieluńskim kościele tego dnia homilie były poświęcone Eucharystii i owocnemu przeżywaniu Jej święta. Był to dzień, w którym rozpoczęto adoracje Najświętszego Sakramentu. W każdym kościele godziny trwania przed Jezusem Eucharystycznym gromadzący wielu wiernych kończył Apel Jasnogórski. Poszczególne wspólnoty parafialne podejmowały adoracje, także liczni przechodnie nawiedzali, choćby na kilka minut kościół, zatrzymywali się w swoim codziennym zabieganiu, by spotkać się z Chrystusem ukrytym w białej Hostii.
Wtorek 31 maja br. był dniem centralnych uroczystości kończących Kongres. Tego dnia adoracje Najświętszego Sakramentu w poszczególnych parafiach trwały do godz. 17.00, tak, aby wszyscy wierni mogli wspólnie uczestniczyć we Mszy św. o godz. 18.00 w kolegiacie Bożego Ciała.

Uroczystości w kolegiacie

31 maja br. na wieczorne uroczystości do kolegiaty Bożego Ciała, która tego dnia przeżywała również swoje patronalne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, przybyli wierni z sąsiednich dekanatów: Wieluń II, Mokrsko, Praszka, Osjaków. Wśród gości obecni byli m. in.: kapłani poszczególnych dekanatów, ks. kan. Marian Gąsiorowski z Krzepic, Zgromadzenie Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego, Zakon Mniszek Trzeciego Zakonu św. Franciszka z Asyżu (Bernardynki), Zakon Braci Mniejszych (Franciszkanie), władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe Szkoły Katolickiej i Ochotniczej Straży Pożarnej, poszczególne asysty wieluńskich parafii, dzieci pierwszokomunijne oraz dzieci sypiące kwiaty, w strojach regionalnych reprezentantki Koła Gospodyń Wiejskich, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej z Praszki.
Mszy św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Wieluniu przewodniczył bp Antoni Długosz. Liturgia sprawowana była w intencji pokoju na świecie, a szczególnie w naszym kraju. Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii przywoływał myśli św. Augustyna: „(…) Obecność Jezusa w Eucharystii budzi niepokój, przeraża. Pozwólmy działać Bogu, bo tylko Jezus, jako Bóg, był w stanie wymyślić sposób, dzięki któremu na słowa kapłana, mającego władzę od Niego, chleb i wino stają się Jego Ciałem i Jego Krwią. Nie ma religii, która by wynosiła człowieka tak jak nasza. Jezus wchodzi w życie każdego człowieka, najpierw otacza miłością pogardzanych. Człowiek jest największym skarbem Boga, a szczególnie ważni są dla Niego odrzuceni przez innych, rzekomo lepszych. Bóg Cię kocha, i mówi: «Ja ciebie nie potępiam». Kocha nas do szaleństwa w Eucharystii, tak tylko można zrozumieć obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pragnie być naszym pokarmem. Nie ma doskonalszego zjednoczenia się z Bogiem. Kto przyjmuje Ciało w Komunii św. już na ziemi przeżywa Niebo. Jak śpiewa francuski piosenkarz: «nie szukaj Boga, gdzieś w zaświatach, nie czekaj na spotkanie z Nim po śmierci, bo za życia jesteś w niebie, kiedy Go przyjmujesz». (…) Paradoksem jest, że my przyjmując Komunię św. Bogu wyznaczamy możliwość kontaktu i spotkania z Nim. Czy to nie jest szaleństwo Jezusa? On jest niewolnikiem każdego z nas. To «zniewolenie» należy potraktować, jako wyraz najwyższej miłości do człowieka i na tę miłość odpowiedzieć miłością. Temu mają służyć dni kongresu i Roku Eucharystycznego, abyśmy naprawdę przynajmniej w każdą niedzielę zapalili Jezusowi zielone światło i na zaproszenie kapłana: «błogosławieni, którzy zostali zaproszeni na Ucztę Baranka», z wielką miłością podchodzili do ołtarza, by przeżywać na ziemi niebo i mieć Jezusa na własność. Niech tak zaowocują nie tylko dni kongresu, czy Rok Eucharystii, ale całe życie, aby Jezus Eucharystyczny był codziennym pokarmem”. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i ostatnie nabożeństwo majowe poprzedziło uroczystą procesję eucharystyczną. Trasa procesji wiodła z kolegiaty głównymi ulicami miasta. W procesji wśród pocztów, chorągwi, feretronów poszczególnych parafii, był niesiony słynący cudami obraz czczony na ziemi wieluńskiej Matki Bożej Pocieszenia. Procesja zatrzymała się w szczególnym dla Wielunia miejscu pamiętającym pierwsze w Polsce niemieckie bombardowanie - ruiny fary. Przy tej wymownej stacji bp Antoni Długosz wskazał na jedyne źródło pokoju, jakim jest Chrystus. Ksiądz Biskup wzywał zgromadzonych do wdzięczności Jezusowi za sakrament pokuty „Bo w Nim doświadczamy miłości Boga, który pochyla się nad naszą nędzą, by nam powiedzieć «jak dobrze, że przyszedłeś, tak długo na Ciebie czekałem, odpuszczam Ci grzechy, idź i nie grzesz więcej». Otrzymując pokój od Boga możemy dawać ten pokój drugiemu człowiekowi, stajemy się apostołami pokoju. Takich ludzi potrzebuje świat. Niech nasze rodziny i parafie będą wspólnotami miłości i pokoju”.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy procesji przed kolegiatą otrzymali błogosławieństwo i wyśpiewali dziękczynne Te Deum laudamus za owoce IV stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Słowa Apelu Jasnogórskiego zakończyły nie tylko Kongres, ale i miesiąc maj, podczas którego zgodnie z tutejszą tradycją odbywały się Apele.
Miejmy nadzieję, że Kongres pozwolił wielu osobom odnaleźć na nowo sens Eucharystii i pomógł im postawić Ją w centrum życia - wierzącego katolika. Może powstaną bractwa, które kiedyś licznie istniały w okresie świetności miasta, i otoczą szczególną czcią Najświętszy Sakrament i znajdując czas na adorację będą wypraszać pokój i wszelkie łaski światu, Polsce, rodzinom. Niech wieluńska Pani, Matka Boża Pocieszenia - Niewiasta Eucharystii prowadzi na drogi większego zjednoczenia z Chrystusem eucharystycznym i rozwoju Jego czci w Najświętszym Sakramencie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli