Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Murowanej

Każdy dołożył cegiełkę

Niedziela kielecka 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak budowano wspólnotę?

Należąca do dekanatu chęcińskiego parafia Wola Murowana-Radkowice położona jest na terenie dwóch gmin. Sama Wola Murowana znajduje się w gminie Sitkówka-Nowiny, zaś Radkowice należą do gminy Chęciny.
Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy erygował bp Kazimierz Ryczan 27 czerwca 1994 r. Jest to zatem całkiem młoda wspólnota parafialna, której historia zaczyna się początkiem lat 80-tych. Na terenie, na którym znajduje się obecnie mały kościół parafialny, była dawniej restauracja „Wierzbinka”. Mieszkańcy Woli Murowanej, którzy chodzili do oddalonego o 7 km kościoła w Chęcinach, powoli zaczęli myśleć o kaplicy u siebie. W tym celu wykupili restaurację oraz kawałek gruntu i zorganizowali punkt katechetyczny. Z czasem powstała tu kaplica, w której w każdą niedzielę ksiądz dojeżdżający z Chęcin odprawiał Mszę św. Ponownie mieszkańcy wykazali wiele inicjatywy budując plebanię, do której wprowadził się w 1992 r. ich proboszcz ks. Marian Oduliński (pochodzący z Lelowa, wyświęcony w 1983 r., mianowany w 1992 r.). Plebanię, jeszcze wówczas w surowym stanie, wspólnymi siłami parafian powoli wykończono. Z czasem rozbudowano również kościół, dostawiając do starej części chór i przedsionek.

I tak jest do dziś

Mała rodzina parafialna od początku troszczyła się o swój kościółek i, jak twierdzi ks. Oduliński, ten ich entuzjazm i zaangażowanie nie gaśnie ani trochę. Mieszkańcy sami zadbali o wystrój kościoła. W ołtarzu głównym znajduje się skromny krzyż, po prawej stronie zaś umieszczono obraz patronki parafii - Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Prace prowadzono niemal bez przerwy od połowy lat 90-tych. Wszyscy jednak wiedzą, że wysiłek się opłacał. Efekty widoczne są już z daleka. Kościół został ocieplony i otynkowany z zewnątrz, w zakrystii ustawiono nowe meble. Wymieniono okna, położono boazerię, a na małej wieżyczce przy kościele zamontowano nawet kuranty. Ostatnią dużą i ważną inwestycją była wymiana dachu na kościele i plebanii. Udało się także położyć kostkę wokół kościoła. Wszelkie prace wykonywali mieszkańcy, którzy przez te wszystkie lata - jak podkreśla ks. Oduliński z dużą odpowiedzialnością traktują sprawy Kościoła i swojej wspólnoty i często sami dopingują Księdza Proboszcza.
Podobnie jest w oddalonych 2 km od Woli Murowanej Radkowicach, gdzie jest kaplica, która powstała również w latach 80-tych. Jej inicjatorem i budowniczym był ks. Zapart. Po erygowaniu parafii nie zmieniono ponad dziesięcioletniej tradycji. Zarówno każda niedzielna Msza św., jak i wszystkie uroczystości roku liturgicznego obchodzone są osobno w Radkowicach i w Woli Murowanej. Parafianie, czy to w Radkowicach, czy w Woli Murowanej, niezwykle angażują się we wszystkie prace. Można by powiedzieć, że każdy czuje się współgospodarzem tej parafii ponieważ, każdy tu ma jakiś swój wkład, malutką cząstkę. Parafianie potrafią sami zadbać o porządek w świątyni i w kaplicy, o kwiaty przy ołtarzach. Kościół i kaplicę sprzątają w każdą sobotę według wyznaczonych dyżurów.
Ta troska rodziny parafialnej widoczna jest nie tylko na polu materialnym, ale i duchowym. Parafianie licznie uczestniczą w nabożeństwach roku liturgicznego, a w każdej miejscowości działają też koła różańcowe. Starsi i chorzy, którzy sami przyjść już do kościoła nie mogą, odwiedzani są przez Księdza Proboszcza w każdy pierwszy piątek miesiąca.
W duszpasterstwie widoczni są również młodzi. Do służby liturgicznej chętnie garną się chłopcy, a młodzież ubogaca śpiewem każdą niedzielną Eucharystię. W Woli Murowanej bardzo prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Strażacy w strojach galowych chętnie uczestniczą we wszystkich większych uroczystościach. W tym momencie trwają prace wykończeniowe w nowej siedzibie strażaków. Na wybudowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Murowanej już zamieszczono figurę św. Floriana. Zaplanowano już także poświęcenie remizy.
Wiele dobrego też można powiedzieć o współpracy parafii ze szkołą i władzami gminy. Swój wkład mają tu katechetki: Maria Waynberger ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach oraz Jolanta Ślęp ze Szkoły Podstawowej w Radkowicach. Nie tylko przygotowują dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, ale też starają się je angażować duszpastersko. Taka współpraca na linii szkoły i parafii jest widoczna na każdym kroku - zwłaszcza w czasie prowadzonych rekolekcji, kiedy obecni są nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i dyrekcja szkół.
Wola Murowana i Radkowie to miejscowości, gdzie rozwija się prężnie nie tylko przemysł, ale też sektor usługowy. Atrakcyjne warunki do rozwoju działalności gospodarczej ściągają od dawna wielu inwestorów na ten obszar. Obecnie pomyślny rozwój licznych na tym terenie zakładów przemysłu wydobywczego nierzadko z zagranicznym kapitałem chroni mieszkańców przed zwiększającym się w całym regionie bezrobociem. Tyle pozytywnych akcentów z pewnością pozwala z optymizmem patrzeć tak w przyszłość, jak i na rozwój młodej wspólnoty parafialnej, która wykazała do tej pory wiele determinacji w duchowym i materialnym rozwoju własnej parafii.

Do parafii należą miejscowości: Wola Murowana, Bolechowice, Odpadki, Podmoście, Radkowice.
Odpusty parafialne: Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 27czerwca i Serca Jezusowego - w tydzień po Bożym Ciele.
Z parafii pochodzi ks. Janusz Breszka
Liczba wiernych - 1500

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli