Reklama

Okiem konserwatysty

Śpiewać każdy może

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śpiewać każdy może. Ja też. Dlatego czwartkowe popołudnia spędzam ostatnio we wrocławskim Kościele Uniwersyteckim, gdzie Schola Gregoriana Silesiensis wraz z siostrzaną Scholą Mulierum Silesiensis śpiewa wtedy nieszpory. Nabożeństwo bardzo ciekawe z kilku powodów. Po pierwsze, po łacinie. Po wtóre, według dawnej liturgii dominikańskiej. Po trzecie, technika śpiewu jest rekonstrukcją trzynastowiecznego brzmienia chorału gregoriańskiego, dzięki czemu melodia jest czymś przedziwnym: z jednej strony mocna i dynamiczna, z drugiej lekka i ulotna. Wyraźnie wyczuwalnym pulsem stoi mocno na ziemi, jednocześnie szybując w obłokach licznymi ozdobnikami. Jak zwiewny muzyczny latawiec fruwający pod oknami Pana Boga, ale związany z ziemią sznurkiem trzymanym w dłoni kantora.
Gdy zginałem się w głębokim ukłonie, śpiewając gloria Patri kończące któryś z kolei psalm, dotarł do mnie sens słów, które Ojciec Święty Benedykt XVI, będąc jeszcze prefektem Kongregacji Nauki Wiary, napisał w książce Duch liturgii: „Duch Święty prowadzi nas do Logosu, prowadzi nas do muzyki, która znajduje się w znaku sursum corda - podniesienia serca. Zintegrowanie człowieka skierowane w górę, a nie rozpuszczenie się w bezkształtnym odurzeniu lub czystej zmysłowości, jest miarą muzyki zgodnej z Logosem, rodzajem logike latreia - rozumnej, odpowiadającej Logosowi adoracji”.
Trudno o muzykę bardziej skierowaną do góry niż czwartkowe nieszpory z Kościoła Uniwersyteckiego. Tekst zaczerpnięty z Biblii i tradycji Kościoła unoszący się na falach starożytnej, przedziwnej melodii, wijącej się i okraszonej ozdobnikami, ale ograniczonej logicznie opisanymi regułami. Dźwięk odbierany zmysłami, ale nie zmysłowy, gdyż podporządkowany celowi duchowemu - chwale Bożej. Nabożeństwo zaśpiewane z potrzeby serca, a więc szczerze. A tam, gdzie jest prawda i miłość, jest też Bóg. Do tego jeszcze pełny profesjonalizm wokalny, gdyż nie można ofiarować Bogu niedoróbek - nie tylko w życiu rodzinnym i pracy zawodowej, ale również w modlitwie należy być wysokiej klasy fachowcami.
Moim skromnym zdaniem w obecnych czasach mamy do czynienia z kryzysem muzyki sakralnej. Pod pozorem nowoczesności wprowadza się do liturgii piosenki z lekkimi melodiami i miałkim tekstem, zawierającym często rażące błędy stylistyczne, jak na przykład „wznoszę ręce moje wzwyż” (czy można je wznieść w dół?) albo „kroczy przede mną na przedzie” (czy są przody tylne?). Lekarstwem na tę tendencję mogą być przedsięwzięcia takie jak Schola Gregoriana Silesiensis. Rezygnując z wymuszonej nowoczesności, odkurzając zapomniany skarbiec tradycyjnej muzyki liturgicznej, można wyzwolić potencjał, który przemieni rozmyty fetysz kreatywności w skierowany pionowo znak podniesienia serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli