Reklama

Niedokończona bitwa (3)

Niedziela dolnośląska 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrocławscy historycy sztuki o domniemanym miejscu spoczynku szczątków Henryka Pobożnego

Z grona wrocławskich naukowców wyróżnia się postać prof. Henryka Dziurli - historyka sztuki, który 15 lat temu, w czasie pobytu w Berlinie, na własną rękę przedsięwziął poszukiwania szczątków kostnych Henryka Pobożnego w tamtejszym Muzeum Antropologicznym. W poszukiwaniach kierował się bezsporną przesłanką dowodową, iż jedna kończyna dolna księcia miała sześć palców. Pracownicy berlińskiego muzeum nie wykluczali posiadania tych szczątków, niemniej jednak stwierdzili, że ich odnalezienie wśród licznych zbiorów jest nierealne. Prof. Dziurla ujrzał ogromne zbiory - tysiące szczątków ludzkich, ponumerowanych, którym jednak brakowało katalogów. Zdaniem profesora, nieudostępnienie mu katalogów mogło być podyktowane zakłopotaniem, iż w części opisowej, powstałej w okresie III Rzeszy, nawiązywały one do teorii „Rassenkunde”. Wymowa tych opisów mogła być do tego stopnia kompromitująca, że zostały one schowane lub zniszczone.
W ramach współpracy wrocławskiego Instytutu Historii Sztuki z niemieckim Instytutem Herdera w Marburgu prof. Henryk Dziurla oglądał zdjęcie szczątków Henryka IV Probusa, spoczywających w prostej skrzynce dębowej. To zdjęcie oglądał również w Niemczech wrocławski historyk sztuki dr Jacek Witkowski. Zdaniem profesora, skoro historycy sztuki z Wrocławia posiadają naukowe kontakty z Instytutem Herdera, można podjąć dalsze poszukiwania. Trzeba pamiętać, że w trakcie oblężenia Wrocławia w 1945 r. sarkofagi Henryka IV Probusa i Henryka II Pobożnego zostały wywiezione do Wierzbnej pod Świdnicą, z obawy przed skutkami potencjalnych bombardowań miasta, i obecnie znajdują się we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Prof. Dziurla jest optymistą jeśli chodzi o sens poszukiwań szczątków polskiego księcia. Uważa on, że za pośrednictwem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, którego honorowym prezesem jest Christian Schrötter, można skonfrontować zdjęcie szczątków Henryka IV Probusa (z widoczną sygnaturą) ze zbiorami Muzeum Antropologicznego w Berlinie, co w rezultacie może pomóc w odkryciu szczątków Henryka Pobożnego. Przychyla się on także do poglądu, że kartoteki katalogowe berlińskiego muzeum nie muszą być zniszczone, a tylko schowane. Profesor deklaruje także pomoc - z racji swojej wiedzy naukowej i kontaktów - w inicjatywie bractwa Fraternia Piastowska kontynuowania poszukiwań szczątków niezłomnego księcia.

Szanse na beatyfikację sługi Bożego Henryka II Pobożnego

Fraternia Piastowska jako bractwo świeckich nie ustaje w wysiłkach rozwikłania tajemnicy losów szczątków doczesnych księcia, pomna na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w Legnicy 2 czerwca 1997 r.: „Legnica to miejsce historyczne, miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu - Tatarom, wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary.(...) Henryk oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek”. Zdaniem konfratrów komandorii wrocławskiej bractwa istnieją realne szanse, by rozpocząć proces beatyfikacyjny piastowskiego księcia, a także jego małżonki Anny Czeskiej. W przekonaniu braci z Fraterni heroiczność cnót i męczeństwo znakomitego syna św. Jadwigi Śląskiej nie podlega wątpliwości. Ciągłość kultu osoby Henryka II Pobożnego potwierdza również działalność Fraterni.
Bitwa o uznanie zasług księcia Henryka II Pobożnego jest niedokończona, z uwagi na brak pełnej świadomości u potomnych znaczenia jego życia, walki i męczeńskiej śmierci. Bitwy o zmianę świadomości bywają trudniejsze od walk militarnych, ale bój o prawdę należy zawsze podejmować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Pomorskie/ Podczas ćwiczeń WOT zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-13 18:48

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR - poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania