Reklama

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnie

Przez Maryję rozumieć tajemnicę Krzyża

Niedziela lubelska 24/2005

Nawiedzenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnie przez Maryję w Kopii Cudownego Obrazu przypadło w niezwykły dla Polaków dzień - 18 maja. Jest to data urodzin Papieża Jana Pawła II i zarazem jedna z ważniejszych dat w życiu każdego Polaka-katolika. Uroczystość nawiedzenia parafii rudzieńskiej zdawała się być przez ten fakt zdominowana. Ojciec Święty był obecny w każdej chwili modlitwy i skupienia, wspominany w homilii jako drogowskaz, który pokazywał, jak zawierzyć Maryi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rudzieńscy parafianie witali Maryję w strugach deszczu. Jednak ta raczej jesienna, a nie wiosenna pogoda nie przeszkodziła, aby wierni licznie zgromadzili się, stojąc nawet na zewnątrz kościoła, bowiem niewielka, klasycystyczna świątynia z XVII w. nie zdołała pomieścić wszystkich, którzy przybyli na uroczystość. Chociaż na dworze deszcz i plucha, w sercach parafian zagościła żarliwa modlitwa, wdzięczność i radość z tak wielkiej chwili. Forma odczytania listu Jana Pawła II, skierowanego na ręce abp. Józefa Życińskiego z okazji uroczystości peregrynacyjnych w archidiecezji lubelskiej, w tej parafii była szczególna. Z racji obchodzonej rocznicy urodzin Ojca Świętego odtworzono fragment Jego przemówienia. Był to piękny i jakże wymowny gest, który autentycznie pozwalał odczuć obecność Papieża, któremu Maryja była wyjątkowo bliska.
Jak w każdej parafii uroczystości Nawiedzenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poprzedzały przywitania. Najpierw słowa do Maryi w imieniu wszystkich parafian skierował gospodarz - proboszcz ks. kan. Wincenty Cap. Prosił Matkę Bożą, aby dodawała wszystkim „otuchy i nauczała, jak przyjmować Jezusa, nawiedzać Go, często ku Niemu zwracać swe myśli, uciekać się do Niego w każdej chwili i potrzebie; by uczyła, jak stawiać Jej Syna w centrum codziennego życia, tak jak to czynił kochany Ojciec Święty”. Swoje troski, nadzieje i radości powierzali Maryi również przedstawiciele dzieci, młodzieży, rodzin oraz Rady Duszpasterskiej. Każdy prosił, aby Matka Boża pozostała w ich sercach już na zawsze.
Mszy św. powitalnej przewodniczył bp Ryszard Karpiński. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał wiernym o roli krzyża Chrystusowego w wierze katolickiej. Pod tym krzyżem stała Maryja, patrząc na konania swego Syna. A On słowami: „Synu, oto Matka Twoja” powierzył Jej wszystkich ludzi. Tajemnicę Chrystusowego krzyża głosił Ojciec Święty podczas wszystkich pielgrzymek. Mówił: „Nie wstydźcie się tego krzyża, starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa, brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w naszych sercach, w codziennym życiu rodzinnym czy społecznym”. Z krzyża ludzie czerpią ufność i siły w ciężkich chwilach zwątpienia; w krzyżu nasza nadzieja. Krzyż powinien wisieć w domu każdego z wierzących. Bez zrozumienia jego tajemnicy nie ma przebaczenia innym ludziom, nie ma zrozumienia cierpienia. Dlatego też Biskup Ryszard nawoływał: „Maryjo, dopomóż nam, abyśmy potrafili nieść krzyż, którym jesteśmy doświadczani, ale abyśmy także sami nie powodowali, nie przymnażali sobie i innym ciężaru krzyża. Ty wytrwałaś na drodze krzyżowej, Ty wytrwałaś, gdy wszyscy opuścili Twego Syna. Dopomóż nam zrozumieć tajemnicę krzyża, a także i to, że w słabości krzyża zesłałaś nam dar jako prawdziwa Matka”. To przesłanie dla parafii dedykowanej Podwyższeniu Krzyża Świętego jest niezwykle ważne, a krucyfiks gotycki (pochodzący z lat 1350-75), obecnie umieszczony w bocznym ołtarzu, był tutaj zawsze szczególnie czczony.
Te duchowe refleksje parafianie rozważali na czuwaniu przy Cudownym Obrazie. Całą noc po Apelu Jasnogórskim, a także następnego dnia trwały nieustające modlitwy i westchnienia serc, skierowane ku Najświętszemu Obliczu Matki. 19 maja o godz. 15.00 została odprawiona Msza św. na zakończenie nawiedzenia, po której procesja towarzyszyła Kopii Cudownej Ikony w dalszej drodze po miejscowościach archidiecezji lubelskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...