Reklama

Lubię grać Bacha

Niedziela łódzka 24/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Jakubem Garbaczem, organistą łódzkiej bazyliki archikatedralnej, absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, rozmawia Henryk Tomczyk

Henryk Tomczyk: - Proszę przypomnieć początki swej pracy na stanowisku organisty bazyliki archikatedralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakub Garbacz: - Obowiązki organisty w łódzkiej bazylice archikatedralnej pełnię od marca 2002 r. Początki mojej pracy były trudne, ze względu na zły stan techniczny katedralnych instrumentów. Zarówno małe, jak i duże organy wymagały przeglądu i konserwacji. Ważnym zadaniem stało się dla mnie wyremontowanie chociaż jednego instrumentu. Z ks. prał. Ireneuszem Kuleszą, proboszczem parafii archikatedralnej, podjęliśmy decyzję o generalnym remoncie małych organów, znajdujących się w prezbiterium. Zostały one dokładnie oczyszczone, po czym każdą ich część poddano impregnacji. Pierwszy recital na odrestaurowanych organach dał prof. Mirosław Pietkiewicz. Podczas kolejnych koncertów przy klawiaturze instrumentu zasiadali m.in.: Ilona Kubiaczyk z Łodzi, Sławomir Kamiński z Poznania, Marcin Szelest z Krakowa. Ich recitale odbywały się w ramach Dni Muzyki Dawnej.

- W jakim stanie są obecnie duże organy?

Reklama

- Duże organy również dość długo nie były czyszczone i konserwowane. Poważnym problemem była warstwa kurzu, pokrywająca ich wnętrze. Niepoddawane okresowym przeglądom, były rozstrojone. Po dokonanym przeglądzie i oczyszczeniu spełniają swe zadanie w sposób zadowalający. Gruntowna renowacja dużych organów będzie możliwa po zakończeniu prac remontowych w katedrze. Niedawno przebudowano prezbiterium, obecnie czyszczone są kolumny, niebawem prace murarskie obejmą całe wnętrze katedry. Następnie rozpocznie się malowanie. W tej sytuacji przeprowadzenie generalnego remontu dużych organów, wymagającego rozebrania całego instrumentu i dokładnego czyszczenia każdej jego części, nie może być podjęte. Będzie to realne po zakończeniu wszystkich prac murarskich i malarskich w katedrze. Wówczas instrument przejdzie kompleksową restaurację. Przy tej okazji zostanie udoskonalony jego mechanizm, aby organy mogły sprawniej funkcjonować. Chciałbym dodać, że duży instrument rozbrzmiewa nie tylko podczas celebracji liturgicznych, ale także w czasie koncertów, które odbywają się w ramach cyklu „Katedralne Wieczory Muzyczne”.

- Jaką muzykę wykonuje Pan ze szczególną przyjemnością?

- Najchętniej wykonuję muzykę baroku. Dobrze się czuję w utworach z tego okresu. Lubię tej muzyki słuchać i w jej duchu improwizować. Z przyjemnością gram dzieła Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego czy Nicolausa Bruhnsa. Bardzo cenię kompozycje organowe Césara Francka. Układając program recitalu, nie ograniczam się do muzyki klasycznej. Chętnie uwzględniam np. Preludium i Toccatę C-dur Tomasza Kiesewettera, kompozytora współczesnego, związanego z Łodzią. Mój repertuar zamierzam poszerzyć o utwory Mariana Sawy, wybitnego polskiego organisty i kompozytora.

- Sezonem koncertowym dla organistów są miesiące wakacyjne. Proszę powiedzieć o swoich planach artystycznych na ten czas.

- Najbliższy występ solistyczny planuję na Festiwalu Organowym w Chełmnie. Finalizuje się również projekt mego recitalu w Szadku. Po koniec wakacji będę grał w Warszawie. Wspólnie z żoną, grającą na flecie, przygotowujemy program złożony z utworów Bacha, który w październiku zaprezentujemy w Winnicy na Ukrainie. Organizatorzy tego koncertu zażyczyli sobie program wypełniony muzyką Bacha. Cieszy mnie perspektywa tego występu, bo - jak już wspomniałem - bardzo lubię grać Bacha.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego o. Józefa Andrasza

2025-01-31 09:23
O. Józef Andrasz

pl.wikipedia.org

O. Józef Andrasz

W sobotę, 1 lutego o godz. 11:00 w Krakowie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego jezuity o. Józefa Andrasza na szczeblu diecezjalnym wraz z zaprzysiężeniem i pierwszą sesją Trybunału Sprawiedliwości. O. Andrasz jest najbardziej znany jako kierownik duchowy św. siostry Faustyny Kowalskiej.

Więcej ...

Usunięto krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego i schowano w brudnym magazynie

2025-01-31 07:09
Krzyże usunięte z Kopca Powstania Warszawskiego

x.com/A__Czerwinska

Krzyże usunięte z Kopca Powstania Warszawskiego

Po modernizacji parku Akcji „Burza” w Warszawie zniknęły drewniane krzyże powstańcze. Teraz odnalazły się za sprawą interwencji poselskiej posłów PiS.

Więcej ...

Mimo przyjęcia tysięcy imigrantów z Ukrainy, Polska nie będzie zwolniona z „mechanizmu solidarności”

2025-01-31 20:06
ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Komisja Europejska stwierdziła, że Polska jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, a na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Dobro zwycięży zło, ponieważ samym dobrem jest Bóg

Wiara

Dobro zwycięży zło, ponieważ samym dobrem jest Bóg

Patron Dnia: Święty Jan Bosko, jeden z największych...

Kościół

Patron Dnia: Święty Jan Bosko, jeden z największych...

Usunięto krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego i...

Wiadomości

Usunięto krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego i...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...