Reklama

Z wizytą w parafii

Ofiarni i zaangażowani w dobre dzieła

12 maja bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. św. Marii Magdaleny w Mokowie. Ta licząca niewiele ponad 2 tys. mieszkańców wspólnota leży na zachodnim krańcu naszej diecezji i graniczy z diecezją włocławską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronka parafii: św. Maria Magdalena
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętej Trójcy
Dekanat: Dobrzyń nad Wisłą
Miejscowości: Będzeń, Borowo, Chalin, Chudzewo, Kamienne Brody, Kochoń, Mokowo, Mokówko, Płonczyn, Płonczynek, Rumunki Tupadelskie, Wierznica, Wierzniczka, Zakrzewo
Proboszcz: ks. Tadeusz Lipowski
Katechetka: Krystyna Bukowska
Organista: Wojciech Ziemiński
Zakrystian: Zbigniew Chlebowski
W parafii działają: Akcja Katolicka, Bractwo Najświętszego Sakramentu, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca, rada duszpasterska, rada gospodarcza, koło biblijne, parafialny zespół Caritas, asysta procesyjna
Współpraca: szkoły w Mokowie i Chalinie, Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30, 15.00

Charakterystyka wspólnoty

Proboszcz parafii ks. Tadeusz Lipowski w wizytacyjnym sprawozdaniu przedstawił swoją wspólnotę. Przypomniał, że istnieje ona od XIII w., wtedy też powstał prawdopodobnie pierwszy kościół pw. św. Marii Magdaleny. W 1699 r. zbudowana została nowa świątynia, która jednak spłonęła w 1915 r. Obecny kościół zbudował ks. Błażej Pszczółkowski w latach 1936-38, zaś konsekrował go 9 października 1938 r. bł. bp Leon Wetmański.
Obecnie parafia liczy ok. 2370 osób, zamieszkałych w 14 wsiach. Jak dodał ks. Lipowski, praktycznie wszyscy mieszkańcy są katolikami, bowiem zaledwie 1 rodzina należy do Świadków Jehowy. Ok. 35% wiernych systematycznie uczestniczy we Mszy św., liczba ta wzrasta od kilku lat. Jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, wiele osób często przystępuje do Komunii św. Poinformował też, że we wspólnocie nie ma prawie niesakramentalnych związków małżeńskich. „Parafianie kształtują w oparciu o wiarę swoje życie, jest dużo grup parafialnych, wiele osób żywo interesuje się sprawami parafii, w tym również prasą katolicką” - mówił ks. Lipowski. Podkreślił bardzo dobrą współpracę ze szkołami w Chalinie i Mokowie, i z Ochotniczą Strażą Pożarną. Zwrócił też uwagę na dobrą ofiarność i zaangażowanie parafian w dobre dzieła.

Duszpasterstwo

O pogłębioną formację duszpasterską dbają grupy parafialne, pośród których jest liczące 20 uczniów koło biblijne oraz 17-osobowa rada duszpasterska. Gremium to troszczy się o pogłębianie religijności, próbuje także wprowadzać Ewangelię w życie społeczne. Do zadań rady należy m.in. wyrażanie opinii i sugestii wobec kwestii duszpasterskich. Jednym z sukcesów rady jest to, że coraz więcej świeckich poczuwa się do odpowiedzialności za Kościół.
Kolejny ruch, którego charyzmatem jest współodpowiedzialność za Kościół, to działająca od 1996 r. Akcja Katolicka. Jej głównym zadaniem jest integracja ruchów parafialnych. Członkowie mokowskiej Akcji zasiadają we władzach diecezjalnych, biorą udział m.in. w Kongresach Akcji Katolickiej czy Płockich Dniach Pastoralnych. Z grona członków Akcji wywodzi się grupa lektorska. Członkowie Akcji sprawują funkcje porządkowe podczas procesji uroczystości parafialnych, pomagają w przygotowaniu dzieci do I Komunii św., w razie potrzeby dekorują świątynię, dbają o oprawę dożynek parafialnych, organizacyjnie wspierają pielgrzymki do Rostkowa czy do Góry Kalwarii. Akcja współorganizowała też różne konkursy, m.in. o płockich męczennikach i o Janie Pawle II. Członkowie Akcji Katolickiej wspierają parafię także materialnie, uczestnicząc w pracach porządkowych na cmentarzu, a także m.in. poprzez zakup modlitewników do kościoła.
Kolejną prężnie działającą grupą jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, którego koło istnieje w Mokowie od 15 lat, skupiając obecnie 30 osób. Jego członkowie biorą czynny udział w uroczystościach, pełniąc posługę lektorów, pomagają też w przygotowaniu większych uroczystości i Triduum do św. Stanisława Kostki.
W Mokowie istnieje również Bractwo Najświętszego Sakramentu. Jego członkowie uczestniczą we Mszy św., z zapalonymi świecami klęcząc w czasie całej liturgii eucharystycznej. Biorą udział w procesjach i organizują adoracje Najświętszego Sakramentu.
Troskę o ubogich dzieli Parafialny Zespół Caritas, którego posługa realizowana jest m.in. poprzez pomoc w organizowaniu kolonii Caritas, sprzedaż wigilijnych świec, wielkanocnego chleba miłości oraz współuczestnictwo w jałmużnie wielkopostnej.
W Mokowie funkcjonuje licząca 30 osób asysta procesyjna, która oprócz procesji parafialnych uczestniczy także w pieszej pielgrzymce do Skępego, istnieją także koła Żywego Różańca, do Mszy św. służą zaś ministranci.
O sprawy materialne troszczy się licząca 9 osób rada gospodarcza, której przedstawiciel zaprezentował dokonania parafii z ostatnich 6 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W latach 1999-2000 położono chodnik polbrukowy na cmentarzu. W 2000 r. wybudowano 2 wysypiska śmieci, pomalowano bramę cmentarza, odnowiono też kilka pomników i pieczar. W kolejnym roku założono ogrzewanie kościoła, do którego zakupiono 3 tys. litrów gazu. Kupiono także wzmacniacz i tuby. W 2002 r. wykonane zostało malowanie okien, wymieniono piec do centralnego ogrzewania i częściowo kanalizację na plebanii, wymalowano także budynek plebanii. Rok później nastąpił przegląd i poprawki dachu na kościele; założono kolorowe okno na frontonie kościoła, ułożono kostkę przed świątynią i odmalowano drzwi kościoła. W 2004 r. częściowo wymieniono na plebanii okna na plastikowe, dokonano remontu parkanu wokół kościoła, renowacji figur, konserwacji rynien, zakupiono kielich i bieliznę kielichową, mszał, ornaty, alby, obrusy, komże, a także wiele paramentów liturgicznych. W bieżącym roku postawiono nowy krzyż na cmentarzu, trwa także dalsza wymiana okien na plebanii.
W planach gospodarczych jest przegląd i remont dachu kościoła (więźby i pokrycia), badanie stanu tynków i przygotowanie do malowania wnętrza świątyni, zamontowanie kraty, fachowa renowacja boazerii i obrazów, nowa droga procesyjna, dalsza wymiana okien na plebanii, nowy chodnik z plebanii do kościoła, posadzenie drzewek ozdobnych, konserwacja dachu na budynkach i malowanie zewnętrznej elewacji, uporządkowanie parkingu przed cmentarzem.

Wizytacja

Pasterska wizyta Biskupa Romana rozpoczęła się od spotkania z grupami parafialnymi, których członkowie złożyli sprawozdania ze swej działalności. Po prezentacji Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. W homilii powiedział m.in.: „Wy dziś pokazaliście, co znaczy tworzyć parafię, przejmować się jej losem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia, żeby świeccy przedkładali jakieś sprawozdania wizytacyjne, a dziś - zgodnie z soborową wizją Kościoła - współdecydują oni o życiu swojej wspólnoty. To wspaniałe, że tak wiele grup funkcjonuje w waszej parafii”.
W południe Biskup Roman modlił się na miejscowym cmentarzu, następnie zaś odwiedził dwoje chorych. Wieczorem miała miejsce Msza św. ingresowa, połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii Ksiądz Biskup powiedział: „Bóg staje się obecny poprzez bierzmowanych w świecie, przez wasze słowa, życie, pracę. (...) Wy pragniecie lepszego życia. Pokazują to wasze prośby o sakrament, będące w wielu wypadkach świadectwem żywej wiary”. Pasterz podziękował także Księdzu Proboszczowi za gorliwą pracę duszpasterską i dobrą współpracę z parafianami.

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Mokowie

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli