Reklama

Warsztaty Biblijne 2001

Niedziela łódzka 46/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Jagniątkowie k. Jeleniej Góry, w sierpniu, odbyły się siódme letnie Warsztaty Biblijne. Ta akcja organizowana przez grupę świeckich i zakonników Zgromadzenia Pasjonistów (Męki Jezusa Chrystusa) ma na celu wprowadzenie w czytanie Pisma Świętego jako Słowa Bożego. Spotkanie to pozwala ludziom na różnym poziomie formacji chrześcijańskiej dopomóc w karmieniu się na co dzień Słowem Bożym i wzrastaniu w wierze. Pracę formacyjną łączymy na Warsztatach z czynnym wypoczynkiem połączonym z możliwością podziwiania piękna stworzenia na górskich szlakach. Oto świadectwa uczestników i organizatorów Warsztatów.

O. Waldemar Linke CP - biblista i współorganizator: - W tym roku uczyliśmy się od chrześcijan pierwszych wieków, jak znaleźć Chrystusa w Starym Testamencie. Temat Warsztatów brzmiał: Korzenie drzewa życia. Krzyż Chrystusa w Starym Testamencie. Rozwinięcie tego tematu miało miejsce w konferencjach biblijnych prowadzonych przeze mnie i biblistę, ks. Krzysztofa Siwka. Ich uzupełnieniem były konferencje z duchowości (o. Mariusz Ratajczyk CP) oraz wprowadzenie w lectio divina (mgr Leszek Dembski). W Liturgię Eucharystyczną i Liturgię Godzin wprowadziła uczestników mgr Dorota Kulesza. Nad pracą w grupach z Pismem Świętym, Liturgią Eucharystyczną i modlitwę brewiarzową czuwali świeccy animatorzy (Maria Wesołowska, Małgorzata Moneta i Łukasza Janiec). Piękno krajobrazu karkonoskiego można było podziwiać w czasie wypraw turystycznych organizowanych przez doświadczonego przewodnika - o. Artura Kiliszka CP.

Za rok Warsztaty odbędą się w tym samym miejscu, w terminie 19-28 sierpnia. Będą poświęcone tematowi formacji do życia Słowem Bożym, którego wzorem są prorocy i Apostołowie. Chcemy, by zajęcia odbywały się na trzech poziomach: początkowym (metody pracy grupowej z Pismem Świętym), średnim (wprowadzenie w indywidualną pracą z Pismem Świętym) i zaawansowanym (lectio divina).

Elżbieta Stasińska - pielęgniarka z Łodzi: - Ludzie zgłaszają się na Warsztaty na podstawie ogłoszenia z prasy katolickiej Niedziela. Gdy po raz pierwszy pojechałam na Warsztaty Biblijne, wydawało mi się, iż był to przypadek. Teraz wiem, że w życiu nie ma przypadków. Pobyt na Warsztatach pomógł mi lepiej zobaczyć, jak wszystkie wydarzenia w moim życiu układają się w jedną całość. Przekonałam się, jak ogromnie był mi potrzebny pobyt wśród ludzi myślących tak samo jak ja i poszukujących Boga na kartach Pisma Świętego. Zrozumiałam, że Boga odnajduje się wszędzie, zarówno w trudach wędrówek po górach, w niezwykłym pięknie krajobrazów, jak i w pracy na tekstami Pisma Świętego. Szczególnie pamiętam niezwykłą Mszę św. w górach, w dolinie otoczonej skałami, gdzie ołtarzem był kamień. Czułam, że wtedy z nami modli się cała przyroda: góry i drzewa. To było niezwykłe przeżycie dla mnie i dla całej grupy warsztatowej. Myślę, że Warsztaty Biblijne są wspaniałą formą nie tylko spędzenia wakacji, ale i dojrzewania wiary w człowieku, która w moim przypadku owocuje konkretnymi czynami w codziennym życiu, na które wcześniej z trudem się zgadzałam.

Mariola i Andrzej Kwaśniewicz z dziećmi z Tychów: - Nasza przygoda z Warsztatami, która zaczęła się 3 lata temu, była dla nas nowym, nieznanym doświadczeniem, ponieważ w takiej formie wypoczynku nigdy wcześniej nie braliśmy udziału. Decydując się na ten wyjazd z dwójką dzieci - 4 i 7 lat, mieliśmy pewne obawy. Czy jako rodzina nie będziemy osamotnieni? Czy dzieci nasze będą nam pozwalały na czynne uczestnictwo w zajęciach warsztatowych? Jakie było dla nas miłe zaskoczenie, gdy dla wszystkich przybyłych dzieci została utworzona grupa przedszkolna, by dorośli mogli w pełni uczestniczyć w zajęciach. Już po pierwszych spędzonych dniach zaczęliśmy odczuwać atmosferę przyjaźni i życia wspólnotowego. Organizacja czasu nie pozwalała nam na bezczynność, bo pogłębianie wiedzy i wypoczynek wzajemnie się uzupełniały. Wspólna modlitwa brewiarzowa, Eucharystia, konferencje biblijne i praca w grupach pogłębiały naszą wiedzę religijną, a wyprawy na szlaki górskie sprzyjały nawiązywaniu nowych znajomości i przyjaźni. Forma ta bardzo przypadła nam do gustu, dlatego też i w tym roku zdecydowaliśmy się na przyjazd i na spotkanie z przyjaciółmi. Obecnie żyjemy wspomnieniami minionych chwil, a myśli nasze kierują się ku przyszłym spotkaniom w naszym, jakże miłym gronie.

Małgorzata Moneta - animator liturgiczny: - Już od pięciu lat jeżdżę na Warsztaty Biblijne. Nigdzie indziej osobiście nie potrafiłabym lepiej zająć się pracą nad tekstami biblijnymi jak właśnie w górach. To bezpośrednie bycie w ich sercu daje mi możliwość lepszego rozumienia tekstów Biblii i tematyki Warsztatów. Przy tym góry uczą pokory wobec Boga i wrażliwości wobec bliźniego, który jest obok mnie i potrzebuje mojej obecności - rozmowy, uśmiechu, pocieszenia. Pomimo różnorodności ludzi pod względem wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania, przez te 10 dni - czy przy przydrożnej kapliczce, czy na szlaku, czy na konferencji - tworzyliśmy jedną grupę, dzielącą się nawzajem tym, co każdy ma najlepszego, według słów z Dziejów Apostolskich: "Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących" (Dz 4, 32).

Praca animatora liturgicznego daje mi dużo satysfakcji. Dzięki pracy, jaką wkładam w Warsztaty, odkryłam i wciąż odkrywam na nowo piękno Eucharystii i modlitwy brewiarzowej, z których czerpię zrozumienie dla Tajemnicy Przemienienia na całe 365 pozostałych dni roku kalendarzowego.

Felicja Stróżyńska - emerytowany nauczyciel z Wronek: - Gdy po raz trzeci z kolei zjawiłam się na Warsztatach Biblijnych, usłyszałam pytanie - dlaczego? Odpowiedziałam: "Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" (Mt 6, 21). Piękno Kościoła polega i na tym, że jest w nim miejsce dla każdego. Warsztaty Biblijne są cząstką Kościoła otwartą na każdego człowieka niezależnie od wieku i wykształcenia. Jest to szczególnie ważne dla mnie jako emerytowanej nauczycielki. W zeszłym roku na Warsztatach usłyszałam zdanie: "Trzeba rosnąć i rozwijać się duchowo, żeby nie karłowacieć". Te słowa tylko potwierdziły sens mojego w nich udziału. Na Warsztatach nikt nikogo do niczego nie zmusza, ale każdy uczestnik czuje się zobowiązany do korzystania ze wszystkich proponowanych form zajęć z Pismem Świętym, jak i wędrówek górskich dostosowanych do wieku i możliwości. Jestem po przyjeździe tak szczęśliwa i radosna, pełna energii życiowej, że nawet trudno mi to ująć w słowa. Czuję, że po powrocie mam skrzydła u ramion. Nie wyobrażam sobie kolejnego sierpnia w moim życiu bez wyjazdu na Warsztaty.

Informacje o letniej edycji Warsztatów Biblijnych można uzyskać pod adresem: O. Artur Kiliszek CP, al. Pasjonistów 23, 91-149 Łódź, z dopiskiem "Warsztaty Biblijne" lub pod nr. tel. 609-695-467.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV – kim byli poprzednicy, którzy wybrali to samo imię?

2025-05-08 22:25

Vatican Media

Wybrany dziś 267. Papież, którym został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych kard. Robert Francis Prevost, przybrał imię Leona XIV. Oto kim byli niektórzy, z jego poprzedników, którzy wybrali to samo imię.

Więcej ...

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską

2025-05-09 11:44

Vatican Media

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Więcej ...

Leon XIV do kardynałów: to Zmartwychwstały chroni i prowadzi Kościół

2025-05-10 13:27

Vatican Media

To obecny wśród nas zmartwychwstały Chrystus chroni i prowadzi Kościół – powiedział Leon XIV na pierwszym spotkaniu z kardynałami. Odwołując się do dziedzictwa Leona XIII, wyjaśnił genezę swego imienia. Stwierdził, że Kościół musi odpowiedzieć na kolejną rewolucję przemysłową i rozwój sztucznej inteligencji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Kościół

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kościół

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kościół

Kiedy odbędzie się Msza inaugurująca pontyfikat Leona...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...