Reklama

Czy nie potrzeba rewolucji moralnej?

W tym roku Mszę, która poprzedziła procesję Bożego Ciała na Krakowskim Przedmieściu, odprawił po łacinie w kościele Świętego Krzyża, arcybiskup Luksemburga Fernand Franck. Prymas Polski kard. Józef Glemp wezwał w homilii do odnowy moralnej. Po procesji ludzie ustawili się w kolejce po chleb i winogrona z ołtarza przy kościele św. Anny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo że mocno doskwierał upał, kilka tysięcy ludzi wyruszyło w procesji Traktem Królewskim. Do pierwszego ołtarza: przy kościele sióstr Wizytek, Najświętszy Sakrament niósł kard. Glemp. Drugi ołtarz był przy kościele seminaryjnym. Do dekoracji z akcentami eucharystycznymi doszły tu elementy patriotyczne - flagi państwowe. Trzeci ołtarz ustawiono przy Domu Rzemiosła. Tu obraz Jezusa Miłosiernego otaczały godła cechów rzemieślniczych. Ostatni przygotowali studenci - jak zawsze przed kościołem św. Anny. Na ołtarzu leżały specjalnie na tę okazję wypieczone chleby oraz winogrona. Po procesji ludzie ustawili się po nie w kolejce, a ks. rektor Bogdan Bartołd rozdawał je każdemu.
Do kolejnych ołtarzy Najświętszy Sakrament nieśli biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, arcybiskup Luxemburga Fernand Franck i ponownie kard. Glemp. Właśnie on przy kościele akademickim wygłosił homilię. Wezwał do odrodzenia duchowego, do przezwyciężenia zła.
- Czy nie potrzeba jakiejś rewolucji moralnej - pytał retorycznie Ksiądz Prymas. Wymieniał grzechy przeciwko życiu, a także „nielogiczne prawo”, które nie dofinansowuje leków niezbędnych dla zdrowia, chętnie za to dopłaca do środków antykoncepcyjnych. Te słowa wierni nagrodzili oklaskami.
Ksiądz Prymas wspomniał także Jana Pawła II, mówiąc, że Polacy zdają sobie sprawę z wielkiego daru, jakim był Papież. Stwierdził, że powinniśmy umieć dzielić się tym darem z całym światem. - Świętość Jana Pawła II opierała się właśnie na umiłowaniu Eucharystii. Rozpoczął swój pontyfikat od encykliki Redemptor hominis (Odkupiciel człowieka) a zakończył pozostawiając całemu światu Rok Eucharystii - mówił kard. Glemp. Przypomniał też, że tajemnica Eucharystii, która została dana ludziom, a której rozwoju strzeże przez wieki Kościół, od katakumb po obozy koncentracyjne, jest nie tylko darem, ale także zobowiązaniem. I wielką tajemnicą, której po ludzku nie da się pojąć.
Kard. Glemp odniósł się też do problemu lustracji. - Co oznaczają kilometry teczek w archiwach IPN? Oznaczają ból, może wstyd, może kryją wielkie grzechy, ale obok tego swędu, który się z nich wydobywa, trzeba dostrzegać struktury zła, którymi posługiwano się by złamać ludzi - mówił. Nawoływał, że należy oczyścić przeszłość ze zła i zapewniał, że Kościół chce pomagać w leczeniu społeczeństwa. Lekarstwem, które proponuje jest modlitwa, adoracja, spowiedź i miłosierdzie.
Na koniec zaś kard. Glemp stwierdził: - Pamiętajmy, że chleb eucharystyczny daje życie wieczne. Żyjmy tak, abyśmy w domu Ojca wszyscy się kiedyś spotkali na uczcie niebieskiej.
Procesja zakończyła się uroczystym błogosławieństwem Prymasa pod Kolumną Zygmunta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siedemnastolatka, która uciekła z domu

2025-02-07 21:11
Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Archiwum Głównego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego/pl.wikiepdia.org

Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Nie chciała wyjść za mąż, dlatego w tajemnicy wyjechała do Mławy, gdzie przez pięć lat utrzymywała się z krawiectwa.

Więcej ...

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz krytykujący Jerzego Owsiaka

2025-02-06 20:57
Jerzy Owsiak

Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich)/commons.wikimedia.org

Jerzy Owsiak

Instytut Ordo Iuris złożył zażalenia w sprawie zatrzymania ucznia szkoły specjalnej za wpisy na Facebooku krytykujące Jerzego Owsiaka oraz na zastosowane wobec niego środki zapobiegawcze.

Więcej ...

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

2025-02-07 22:04

BP KEP

Sprawca aktu wandalizmu w bazylice Świętego Piotra jest osobą z poważnymi zaburzeniami psychicznymi - poinformowało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Mężczyzna wskoczył na główny ołtarz pod Baldachimem Berniniego i zniszczył sześć XIX-wiecznych świeczników.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Czy moje świadectwo jest prawdziwe?

Wiara

Czy moje świadectwo jest prawdziwe?

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....