Reklama

Marian Florek/Niedziela

„WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie

2019-05-29 07:15

Marian Florek

Jasnogórski Instytut Maryjny w dniu 28 maja br. zorganizował kolejne, czwarte spotkanie zatytułowane „WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie”, w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Tradycyjnie na początek wydarzenia odprawiono Mszę św. w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwu w Kaplicy NMP przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na zakończenie kazania, cytując Prymasa Tysiąclecia zaapelował: „ Chciejmy więc dzisiaj na te trudne drogi współczesnego czasu wziąć Maryję jako naszą przewodniczkę na drogach ciemności wiary i ciemnościach codziennego życia”.

Po Mszy św. udano się do siedziby Instytutu Maryjnego, gdzie wszystkich zebranych powitał dyrektor placówki o. Mariusz Tabulski.

Zobacz zdjęcia: „WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie

Głównym punktem programu była prezentacja książki ks. prof. Zdzisława Struzika zatytułowana - “Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 1918-2018”.

Reklama

W spotkaniu aktywny udział wzięli oprócz autora Monika Rogozińska, dziennikarka, himalaistka, autorka książek oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

"Największą naszą wartością jest wiara naszego ludu, jego przywiązanie do Kościoła w Chrystusie i Jego Matce” – mówił na kilka dni przed swoją śmiercią w maju 1981 roku – prymas Stefan Wyszyński. Właśnie ta wiara była fundamentem duchowej wolności narodu polskiego, kiedy tej realnej w życiu społecznym i politycznym nie było. Teraz kiedy żyjemy w demokratycznym państwie, które żywi się wolnością swoich obywateli, coraz mocniej dają o sobie znać nowe demony zniewolenia. Ponownie wolność jest zagrożona, a chociażby tzw. polityczną poprawnością.

Czy na pewno nasza obecna sytuacja jest bardzo odległa od czasów walki o wolność z totalitarnym systemem komunistycznym, gdy przez czerwone zniewolenie przeprowadzał nas Prymas Tysiąclecia? Takie pytanie zostało sformułowane przez organizatorów na stronach internetowych wydarzenia. W świetle nauk Prymasa Tysiąclecia - piszą organizatorzy - warto na nowo odczytywać – tak współcześnie afirmowaną – wolność wyznania, wolność słowa, wolność wychowania wolność, kobiet, wolność, artystyczna. Tak w doświadczeniu osobistym jak i społecznym oraz narodowym.

Powyższe stwierdzenia zostały wielowątkowo rozwinięte podczas rozmowy, która była transmitowana przez Radio Jasna Góra i dokumentowana przez studio telewizyjne Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Szerokie spectrum zagadnień społecznych, państwowych, narodowych, kościelnych objętych myślą i nauczaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, a zebrane w jedną syntetyczną całość w wymienionej książce, zyskało podczas spotkania dodatkowy współczesny kontekst. W bardzo bogatych w treści wypowiedziach, dotyczących wolności, jej aspektów, historycznych faktów walki o wolność, przewijała sie jedna główna myśl, że prawdziwą wolnością jest Bóg, a programem wolnościowym dla Polski była i jest Maryja, królująca naszej ojczyźnie w z jasnogórskiego tronu.

Potwierdziła to himalaistka Monika Rogozińska, mówiąc, że odnalazła wolność w górach, ale prawdziwie wolna poczuła się dopiero na innej górze, na Jasnej Górze.

Rozmowa była przeplatana historycznymi nagraniami z wypowiedziami kard. Stefana Wyszyńskiego, które dopełniały atmosferę spotkania, niezwykle uważną, skupioną. Całość wydarzenia podsumował abp Wacław Depo, który jeszcze raz powtórzył, że polska wolność ma maryjny rys i od tej prawdy nie można uciec. I jeżeli ktoś chce Polskę w taki czy inny sposób zniewolić, zawsze uderza w Matkę Bożą Częstochowską- dodał na końcu hierarcha, nawiązując do ostatnich profanacji wizerunku Jasnogórskiej Pani.

O. Mariusz Tabulski wyraził wdzięczność mediom, w tym Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela” za wierne towarzyszenie wydarzeniom, organizowanym przez Jasnogórski Instytut Maryjny.

Tagi:
Jasna Góra spotkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem