Ks. kan. dr Stanisław Kopeć urodził się 29 stycznia 1931 r. w Radwanie - parafia Smęgorzów, diecezja tarnowska, w rodzinie wielodzietnej. W 1946 r. wstąpił do Małego Seminarium Duchownego, skąd uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, które w 1950 r. ukończył tzw. dużą maturą.
Bezpośrednio po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie 29 czerwca 1955 r., po latach studiów i formacji duchowej, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali.
Następnie pracował jako wikariusz i katecheta w Wielopolu Skrzyńskim (1955-58), Lubzinie (1958-59) oraz w Tarnowie - w parafii katedralnej (1959-64). W 1964 r. został mianowany przez ówczesnego bp. Jerzego Ablewicza proboszczem w Radgoszczy, gdzie oprócz pracy duszpasterskiej i katechetycznej pełnił funkcję notariusza dekanatu szczucińskiego.
Ks. Stanisław Kopeć zasłynął jako budowniczy, ponieważ wybudował tam nową plebanię, dom parafialny wraz z wikarówką, kościół parafialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w miejscowości Krzywda, kościół dojazdowy pw. Świętej Rodziny w miejscowości Narożniki oraz kaplicę katechetyczną (w stanie surowym) w miejscowości Łęg. Ponadto dokonał generalnego remontu miejscowego drewnianego kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza Królewicza. W tym czasie bp Jerzy Ablewicz nadał Księdzu Proboszczowi 2-krotnie tytuł kanonika: najpierw - kanonika EC, potem - kanonika RM. Mimo rozlicznych zajęć Księdzu Kanonikowi nie zabrakło czasu na dokształcanie. Podjął studia na KUL-u, gdzie uzyskał magisterium, i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie napisał i obronił doktorat z teologii.
Po 28 latach pobytu w Radgoszczy, w 1992 r. biskup tarnowski Józef Życiński mianował go proboszczem i dziekanem w Ropczycach w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Oprócz duszpasterstwa czekały tam na niego znowu prace budowlane - częściowo wyremontował i zaadaptował plebanię, wymalował wnętrze kościoła i rozpoczął remont tzw. kościołka pw. Matki Bożej Królowej Rodzin - jako wstępne przygotowania do koronacji cudownej figury Matki Bożej.
W Ropczycach zastała go reforma administracyjna Kościoła, w wyniku której dekanat ropczycki znalazł się na terenie nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. W 1993 r. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej mianował go proboszczem w parafii pw. Świętej Trójcy w Czudcu, a w następnych latach - dekanalnym ojcem duchownym i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Jego głównym zadaniem miało być przygotowanie dokumentacji kultu cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej i doprowadzenie do jego koronacji. Oprócz duszpasterstwa i wypełniania tego zadania Ksiądz Kanonik odremontował plebanię, wikarówkę oraz budynki gospodarcze. W jednym z nich powstały pomieszczenia dla parafialnej Caritas. W Czudcu dokonał generalnej renowacji zabytkowego, barokowego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy. Także sam cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej został przebadany i poddany gruntownej konserwacji.
Szczytem działalności Księdza Kanonika była koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej - Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Dokonał jej 8 września 2002 r. bp Kazimierz Górny w asyście czterech biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Uroczystość ta służyła także promocji Czudca i okolicy, dlatego ks. kan. St. Kopeć od gminy i starostwa otrzymał odznaczenia, a od Ministra Kultury złotą odznakę za troskę o zabytki.
W rok po uroczystościach Ksiądz Kanonik przeszedł na zasłużoną emeryturę, jednak dalej posługuje wiernym w konfesjonale, na ambonie i przy ołtarzu. W tej parafii, gdzie duszpasterzował pod okiem Matki Bożej Łaskawej, 5 czerwca przeżywał swój złoty jubileusz kapłaństwa.
Wdzięczni za tak wiele dobra, jakie stało się jego udziałem, pragniemy życzyć mu długich lat życia i błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej w codziennym życiu kapłańskim. Niech Ta, która za jego staraniami została ukoronowana na znak ogromnej czci, jaką mają do Niej parafianie, otacza Księdza Kanonika swoim matczynym płaszczem, a kiedyś niech przyprowadzi go przed oblicze Swojego Syna Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu