Reklama

Złoty jubileusz kapłaństwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. kan. dr Stanisław Kopeć urodził się 29 stycznia 1931 r. w Radwanie - parafia Smęgorzów, diecezja tarnowska, w rodzinie wielodzietnej. W 1946 r. wstąpił do Małego Seminarium Duchownego, skąd uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, które w 1950 r. ukończył tzw. dużą maturą.
Bezpośrednio po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie 29 czerwca 1955 r., po latach studiów i formacji duchowej, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Pękali.
Następnie pracował jako wikariusz i katecheta w Wielopolu Skrzyńskim (1955-58), Lubzinie (1958-59) oraz w Tarnowie - w parafii katedralnej (1959-64). W 1964 r. został mianowany przez ówczesnego bp. Jerzego Ablewicza proboszczem w Radgoszczy, gdzie oprócz pracy duszpasterskiej i katechetycznej pełnił funkcję notariusza dekanatu szczucińskiego.
Ks. Stanisław Kopeć zasłynął jako budowniczy, ponieważ wybudował tam nową plebanię, dom parafialny wraz z wikarówką, kościół parafialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w miejscowości Krzywda, kościół dojazdowy pw. Świętej Rodziny w miejscowości Narożniki oraz kaplicę katechetyczną (w stanie surowym) w miejscowości Łęg. Ponadto dokonał generalnego remontu miejscowego drewnianego kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza Królewicza. W tym czasie bp Jerzy Ablewicz nadał Księdzu Proboszczowi 2-krotnie tytuł kanonika: najpierw - kanonika EC, potem - kanonika RM. Mimo rozlicznych zajęć Księdzu Kanonikowi nie zabrakło czasu na dokształcanie. Podjął studia na KUL-u, gdzie uzyskał magisterium, i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie napisał i obronił doktorat z teologii.
Po 28 latach pobytu w Radgoszczy, w 1992 r. biskup tarnowski Józef Życiński mianował go proboszczem i dziekanem w Ropczycach w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Oprócz duszpasterstwa czekały tam na niego znowu prace budowlane - częściowo wyremontował i zaadaptował plebanię, wymalował wnętrze kościoła i rozpoczął remont tzw. kościołka pw. Matki Bożej Królowej Rodzin - jako wstępne przygotowania do koronacji cudownej figury Matki Bożej.
W Ropczycach zastała go reforma administracyjna Kościoła, w wyniku której dekanat ropczycki znalazł się na terenie nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. W 1993 r. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej mianował go proboszczem w parafii pw. Świętej Trójcy w Czudcu, a w następnych latach - dekanalnym ojcem duchownym i kustoszem sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Jego głównym zadaniem miało być przygotowanie dokumentacji kultu cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej i doprowadzenie do jego koronacji. Oprócz duszpasterstwa i wypełniania tego zadania Ksiądz Kanonik odremontował plebanię, wikarówkę oraz budynki gospodarcze. W jednym z nich powstały pomieszczenia dla parafialnej Caritas. W Czudcu dokonał generalnej renowacji zabytkowego, barokowego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy. Także sam cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej został przebadany i poddany gruntownej konserwacji.
Szczytem działalności Księdza Kanonika była koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej - Królowej Różańca Świętego w Czudcu. Dokonał jej 8 września 2002 r. bp Kazimierz Górny w asyście czterech biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Uroczystość ta służyła także promocji Czudca i okolicy, dlatego ks. kan. St. Kopeć od gminy i starostwa otrzymał odznaczenia, a od Ministra Kultury złotą odznakę za troskę o zabytki.
W rok po uroczystościach Ksiądz Kanonik przeszedł na zasłużoną emeryturę, jednak dalej posługuje wiernym w konfesjonale, na ambonie i przy ołtarzu. W tej parafii, gdzie duszpasterzował pod okiem Matki Bożej Łaskawej, 5 czerwca przeżywał swój złoty jubileusz kapłaństwa.
Wdzięczni za tak wiele dobra, jakie stało się jego udziałem, pragniemy życzyć mu długich lat życia i błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej w codziennym życiu kapłańskim. Niech Ta, która za jego staraniami została ukoronowana na znak ogromnej czci, jaką mają do Niej parafianie, otacza Księdza Kanonika swoim matczynym płaszczem, a kiedyś niech przyprowadzi go przed oblicze Swojego Syna Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Bujdy religijne…”. Kim jest inicjator zakazu spowiedzi?

2024-12-21 11:42

Red

Złożenie do Sejmu petycji w sprawie zakazu spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia jest tak niedorzeczne, że właściwie aż nie wypada nad tą inicjatywą się pochylać.

Więcej ...

Prymas Polski odebrał z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

2024-12-22 17:17

archidiecezja.pl

W czwartą niedzielę Adwentu w gnieźnieńskiej katedrze miało miejsce uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W tym roku towarzyszy mu hasło „Kochaj czynem”, które - jak podkreślił Prymas - dobrze koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, byśmy byli znakami nadziei we współczesnym świecie.

Więcej ...

Betlejemskie Światło pokoju znowu zapłonęło

2024-12-22 18:48

Magdalena Lewandowska

Harcerze, harcerki i zuchy z Wrocławskiego Szczepu Harcerskiego „347” uroczyście wprowadzili Betlejemskie Światło Pokoju do parafii św. Anny na wrocławskim Oporowie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Wiara

Jezusa wciąż tak bardzo brakuje w wielu miejscach –...

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Wiara

Czy jestem gotów dziś zrobić mały krok w...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...

Wiara

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i...