Pogrzeb Marka Skwarnickiego, pisarza, publicysty i przyjaciela Jana Pawła II odbędzie się 20 marca o godz. 13.30 w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.
Marek Skwarnicki był pisarzem, tłumaczem i publicystą, przyjaźnił się z Janem Pawłem II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Był autorem kilkunastu książek, w tym przekładów "Psalmów" do użytku liturgicznego oraz układu brewiarza.. Opublikował m.in. zbiór reportaży "Wędrówki po Kościele" oraz "Dziennik 1982-1992".
W latach 1970-1975 był członkiem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich "Pax Romana" (IMICA), w latach 1975-1979 - wiceprezesem "Pax Romana", a w latach 1975-1984 - członkiem Komitetu Łączności Forum Europejskiego Narodowych Komisji Apostolstwa Świeckich. Od 1977 do 1984 r. był członkiem Papieskiej Rady Świeckich w Watykanie.
Reklama
W latach 1978-2000 odbył z papieżem Janem Pawłem II jako redaktor "Tygodnika Powszechnego", akredytowany przy Biurze Prasy Watykanu, pięć międzykontynentalnych (do Meksyku, Filipin, Japonii, Kanady i Australii) i pięć europejskich podróży. Od 1979 do 1990 r. pracował również w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, a w latach 80. i 90. pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. Marek Skwarnicki był autorem m.in. książek "Jan Paweł II", "Mój Miłosz", współautorem albumu "Tajemnice Ziemi Świętej". Był laureatem wielu międzynarodowych nagród.
W 2006 r. został laureatem nagrody Totus 2006, przyznawanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W kategorii kultury chrześcijańskiej nagrodzony został za wierność przesłaniu papieskiemu i poezję inspirowaną duchem Ewangelii.
We wrześniu 2005 r. ukazała się książka "Pozdrawiam i błogosławię", która zawiera listy Jana Pawła II do Marka Skwarnickiego. Listy obejmują cały okres pontyfikatu Jana Pawła II. Każdy z nich został przez Marka Skwarnickiego opatrzony komentarzem wyjaśniającym poruszane w piśmie wątki lub okoliczności powstania listu.
Karol Wojtyła i Marek Skwarnicki poznali się w 1972 r. w redakcji "Tygodnika Powszechnego". Skwarnicki stał się redaktorem poezji przyszłego papieża i jego doradcą w sprawach literackich. W 2002 r. Skwarnicki został zaproszony do Rzymu, aby pomóc papieżowi w ostatecznej redakcji i przygotowaniu do druku "Tryptyku Rzymskiego". Książka zawiera fotokopie wszystkich listów do Skwarnickiego, które Jan Paweł II napisał odręcznie. Są też fotokopie podpisów papieża.
Marek Skwarnicki zmarł 12 marca w Krakowie, miał 83 lata.