Reklama

Zdrowie

31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

pixabay.com

31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Temat tegorocznego dnia brzmi: „Tytoń i zdrowie płuc”. Ustanowiony przez WHO w 1987 r. nie jest jednym dniem w roku, w którym zwracamy uwagę na szkodliwość nałogu palenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku w trzeci czwartek listopada mamy Światowy Dzień Rzucania Palenia, natomiast 1 grudnia jest Dniem Walki z Papierosem. Trudno odpowiedzieć na pytanie, na ile ta akcyjność jest skuteczna, bo na artykuły i informacje o szkodliwość palenia zużyto morze farby drukarskiej. Ze statystyk wynika, że ponad miliard osób na świecie sięga regularnie po papierosy i że liczba palących wzrasta. Oznacza to, że na ścieżkę uzależnienie od nikotyny wchodzą co roku setki tysięcy młodych ludzi, zapewne nie zdających sobie sprawy, że po kilku lub kilkunastu latach mogą stać się ofiarami zagrażających życiu chorób.

Reklama

Palenie, zarówno papierosów tradycyjnych, jak e-papierosów, a także bierne palenie wywołuje choroby płuc, serca i układu krążenia, a także innych narządów. Pierwszymi na liście pod względem liczby schorzeń wywoływanych schorzeniami wywoływanymi przez palenie tytoniu są choroby układu oddechowego: rak płuc, krtani, astma POChP, gruźlica. Ten nałóg jest także obciążony ryzykiem w obszarze schorzeń kardiologicznych oraz nadciśnienia, udaru i innych. Przykładowo ryzyko wystąpienia u palących zawału serca jest dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej. – Dym papierosowy zabija. Nie ma bezpiecznej ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie wiąże się z ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, i nie tylko – podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) Bożena Janicka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Negatywne skutki oddziaływani szkodliwych związków zawartych w papierosach na nasz organizm znane są od dawna, ale ta argumentacja zdaje się nie przekonywać do palaczy, którym wydaje się, że im się uda uniknąć tego niebezpieczeństwa. Ten złudny obraz wynika prawdopodobnie z faktu, że nikotyna uzależnia szybko i bardzo głęboko. – Pocieszające jest, że skuteczność leczenia tego uzależnienia jest większa niż w przypadku alkoholizmu. Trzeba jednak zastosować odpowiednią metodę terapii – uważa prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Obojętnie jaką terapię zastosujemy najważniejsza jest silna motywacja do tego, żeby zerwać z nałogiem – dodaje specjalista.

Reklama

Dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, uważa, że niektórym osobom udaje się pozbyć nałogu palenia papierosów już po pierwszej próbie, ale większość palaczy potrzebuje 6-7 prób zanim tego dokona. Niestety, na wielu palaczy nie oddziałuje nawet świadomość bezpośredniego zagrożenia zdrowia. – W ostrym zawale serca wszyscy chorzy przestają palić, ten ostry okres jest takim stresem, że nie znam chorego, który by nie rzucił palenia w tym czasie. Ale po 3 miesiącach co najmniej połowa wraca do papierosów, a po roku pali już 60 proc., absolutnie lekceważąc zalecenia lekarskie, robiąc coś, co prowokuje kolejny epizod – mówił w wywiadzie dla „Niedzieli” prof. Lech Poloński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kolejny Światowy Dzień bez Tytoniu jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. – Zerwanie z nałogiem nawet największemu palaczowi daje szanse na odzyskanie zdrowia. Nigdy nie jest za późno! 31 maja zróbmy pierwszy krok – zachęca Bożena Janicka prezes PPOZ.

Pod numerami telefonów: 801 108 108 i 22 211 80 15 od poniedziałku do piątku w godzinach 11–19 działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP).
TPPP jest częścią Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów koordynowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie ze środków Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-31 11:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miejski Ośrodek Zdrowia na plusie

UM Świebodzice

Więcej ...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Więcej ...

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami