Reklama

Uroczystości koronacyjne w Krasnobrodzie

W przyszłym tygodniu diecezja nasza przeżywać będzie 40-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Wielu świadków tamtych dni jest już w podeszłym wieku, wielu już po drugiej stronie życia. W oparciu o relację ks. Andrzeja Jabłońskiego i zapisy kroniki parafii Krasnobród pragniemy przedstawić przebieg koronacji w głównym sanktuarium diecezji, która odbyła się 4 lipca 1965 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W marcu 1649 r. na miejscu zjawień mieszkańcy Krasnobrodu odnaleźli nietknięty po pożodze kozackiej obrazek Matki Bożej i otoczyli go szczególną czcią. Od tego momentu rozpoczął się kult cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Maryja obrała sobie to miejsce, aby wypraszać poprzez wieki cuda i łaski dla wiernego ludu. Ich lista jest bardzo długa.
Nic więc dziwnego, że w sercach wiernych, kapłanów i biskupów narastało pragnienie koronacji Cudownego Obrazu. Po I sesji Soboru Watykańskiego II bp Henryk Strąkowski zaproponował duszpasterzom krasnobrodzkim wszczęcie starań o koronację. Tak też się stało. Już wkrótce kustosz sanktuarium ks. prał. Ludwik Liwerski przedłożył prośbę o koronację ordynariuszowi biskupowi Piotrowi Kałwie. Biskup Lubelski przychylił się do tej prośby, zlecił przygotowanie dokumentacji i postanowił wyjednać u Stolicy Apostolskiej dekret koronacyjny. Rozpoczęły się prace dotyczące zbierania dokumentacji. Opracowanie historyczne przygotował ks. dr Bolesław Kumor z KUL-u, artystyczno-liturgiczne - ks. prof. Władysław Smoleń z KUL-u, zaś tekst memoriału ks. prał. Wojciech Olech, kanclerz Kurii Biskupiej Lubelskiej. Stolica Apostolska, po rozpatrzeniu przedłożonych dokumentów, 1 listopada 1964 r. wydała dekret koronacyjny, upoważniając bp. prof. dr. hab. Piotra Kałwę do dokonania koronacji.
Rozpoczęło się przygotowanie do koronacji w całej diecezji, jak i w samym Krasnobrodzie. Kapłani zapoznawali wiernych z historią sanktuarium i Obrazu, wyjaśniali znaczenie koronacji i jej duchowe skutki, głosili okolicznościowe kazania. W ostatnią niedzielę czerwca został odczytany list pasterski bp. Piotra Kałwy do duchowieństwa i wiernych z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Krasnobrodzie zawierający zachętę do uczczenia Matki Najświętszej i uczestnictwa w koronacji.
W samym Krasnobrodzie intensywne przygotowania od strony duchowej i organizacyjnej trwały cały rok. Duszpasterze mówili o tym historycznym wydarzeniu podczas wizyty duszpasterskiej, przy poświęceniu pól, na kazaniach, rozdawali okolicznościowe obrazki i zachęcali do modlitwy w intencji koronacji. Przed samą uroczystością zostały przeprowadzone misje maryjne pod hasłem Maryja wzorem chrześcijańskiego życia, które prowadzili Redemptoryści z Zamościa. Księża apelowali do wiernych o życzliwość i gościnność dla pielgrzymów, aby każdy dom na dzień koronacji był na zewnątrz przybrany w obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej.
Wierni ochoczo odpowiedzieli na te apele. Wielu młodych ludzi zgłosiło się do sprzątania placu wokół kościoła i porządku na parkingach. Parafianie na placu przykościelnym zbudowali wysokie podium z ołtarzem widoczne ze wszystkich stron, niższe podwyższenie dla chórów i orkiestry, wykonali wspaniałe dekoracje dla Cudownego Obrazu, przygotowali parkingi dla pojazdów konnych, aut i motocykli. Zorganizowano także punkt medyczny, w którym dyżurowali lekarze, a kilkunastu sanitariuszy służyło pomocą potrzebującym. Dzięki sprawnej organizacji w czasie całej uroczystości zachowany był porządek, spokój i powaga religijna.
Już w przeddzień uroczystości, 3 lipca, zaczęli przybywać pielgrzymi pojedynczo i w zorganizowanych grupach. W sobotę było już ok. 200 księży, którzy nieustannie służyli wiernym w konfesjonałach. Redemptoryści głosili kazania o godz. 7.00, 9.00, 10.30 i na uroczystej Sumie o godz. 12.00. O godz. 16.00 przybył do Krasnobrodu bp dr Jan Mazur - biskup pomocniczy lubelski. Ksiądz Biskup wygłosił przemówienie wprowadzające do uroczystości. Zmuszony był je, niestety, skrócić ze względu na rzęsisty deszcz, który zaczął w tym momencie padać. O godz. 17.00 rozpoczęły się Nieszpory, podczas których kazanie głosił o. Bronisław Motyka, rektor Redemptorystów z Zamościa. Mimo wzmagającego się deszczu pielgrzymi wypełnili cały plac przykościelny. O godz. 20.00 w kościele odprawiona została Msza św., na której ogromna liczba wiernych przystąpiła do Komunii św.
O godz. 21.00 pod przewodnictwem bp. Mazura udała się procesja maryjna do kaplicy objawień „Na wodzie”. Podczas procesji, w czasie której śpiewano Różaniec, przestał padać deszcz. Przy kaplicy odśpiewana została Litania do Najświętszej Maryi Panny, Pod Twoją obronę i modlitwy do Matki Bożej Krasnobrodzkiej, a Ksiądz Biskup wygłosił kazanie. Apel Jasnogórki zakończył nabożeństwo. Po powrocie procesji do kościoła o godz. 23.00 rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. O godz. 24.00 bp Jan Mazur celebrował Mszę św. i wygłosił kazanie do wiernych wypełniających szczelnie świątynię i korytarze klasztorne. Przez całą noc wierni korzystali z sakramentu pojednania i trwali na modlitwie. Po Mszy św. o północy przed cudownym obrazem Matki Bożej bez przerwy celebrowane były Msze św. z udziałem wiernych.
O godz. 9.00 Mszę św. celebrował bp Władysław Jędruszuk, biskup pomocniczy z Drohiczyna, a kazanie skierowane do młodzieży wygłosił bp Jan Mazur, który mówił o zagrożeniach, jakie niosły ówczesne czasy dla młodego pokolenia i wskazał na Maryję jako wzór postawy wobec tych trudności. O godz. 10.00 Mszę św. odprawił kustosz sanktuarium krasnobrodzkiego ks. prał. Ludwik Liwerski, a kazanie do mężczyzn wygłosił biskup pomocniczy z Siedlec Wacław Skomorucha. Kaznodzieja podkreślił, jak wielkie znaczenie ma silna wiara mężczyzny, katolika, Polaka, wskazując jako wzór Matkę Najświętszą.
O godz. 11.15 przed kościołem nastąpiło powitanie biskupa lubelskiego Piotra Kałwy i księży biskupów - gości. Na uroczystość przybyli: bp Ignacy Świrski - ordynariusz siedlecki, bp Tomasz Wilczyński - ordynariusz olsztyński, bp Edward Muszyński - biskup pomocniczy z Kielc, bp Wacław Skomorucha - biskup pomocniczy z Siedlec, bp Bolesława Taborski - biskup pomocniczy z Przemyśla, bp Władysław Jędruszuk - biskup pomocniczy z Drohiczyna, bp Jana Mazur z Lublina.
Księża Biskupi wraz z duchowieństwem udali się do świątyni na krótką modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Po zdjęciu Obrazu Matki Bożej z ołtarza przejęli go Księża Biskupi i procesjonalnie przenieśli ku ołtarzowi.
Księży Biskupów, przedstawicieli Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej, reprezentantów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, księży diecezjalnych i zakonnych, delegatów parafii, pielgrzymów i cały lud wierny ze wzruszeniem powitał proboszcz krosnobrodzki i kustosz sanktuarium ks. prał. Ludwik Liwerski. Ksiądz Prałat podziękował również Pasterzowi diecezji: „W imieniu swoim, kapłanów i ludu Bożego wyrażam ogromną radość i wdzięczność Biskupowi Ordynariuszowi za to, że jego miłość do Matki Najświętszej skłoniła go do wyjednania u Stolicy Apostolskiej dekretu koronacyjnego dla cudownego obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej, i że tego aktu dziś dokona. Dzisiejszy dzień zapisze się w historii diecezji jako złota karta w dziejach kultu maryjnego, zapisze się głęboko w sercach naszych spotęgowaną wiarą w Boga na wzór Maryi i przez Maryję”.
Po przemówieniu delegacja parafian krasnobrodzkich złożyła na ołtarzu złote korony jako wotum dla Matki Bożej od parafii Krasnobród. Następnie 100 tys. zgromadzonych wiernych odśpiewało Apel Jasnogórski, po którym ks. kan. Franciszek Zawisza - dziekan zamojski odczytał, w tłumaczeniu polskim, Dekret Koronacyjny Kapituły Watykańskiej. Bp Piotr Kałwa poświęcił „korony przeznaczone na ozdobę świętego wizerunku Bogarodzicy”. Po odśpiewaniu przez chór Salve Regina nastąpił akt koronacji.
Ksiądz Biskup nałożył najpierw koronę na głowę Dzieciątka Jezus, a następnie na głowę Matki Najświętszej, wypowiadając odpowiednie modlitwy. Była to chwila bardzo bliskiego zjednoczenia z Matką Najświętszą, wzruszająca i przepełniona głęboką modlitwą wszystkich zgromadzonych. W czasie okadzania Obrazu chór śpiewał pieśń specjalnie skomponowaną na tę okazję Na koronację biją dzwony! Po kolejnej modlitwie kończącej akt koronacji Ksiądz Biskup zaintonował dziękczynne Te Deum. „Radość na twarzach wszystkich - radość dzieci wyznających miłość swej najdroższej Matce. Zapewne cieszyło się i serce Niebieskiej Królowej z tego wspaniałego daru swych dzieci lubelskiej ziemi” - pisze ks. Andrzej Jabłoński.
Następnie wszyscy uklękli i przed ukoronowanym Obrazem bp Piotr Kałwa odmówił Akt oddania się Matce Bożej. Po modlitwie, przy dźwiękach jasnogórskiego hejnału, Obraz został wyniesiony wysoko na przygotowane miejsce na tle ściany kościoła, „aby lud mógł dojrzeć swoją Matkę już w złotych koronach, aby Matka mogła spoglądać na swe dobre dzieci u Jej stóp”. Delegacje z różnych parafii złożyły wota dziękczynne.
Uroczystą Sumę pontyfikalną celebrował biskup podlaski Ignacy Świrski, a kazanie wygłosił bp Edward Muszyński z Kielc. Kaznodzieja mówił m.in.: „Nasza cześć dla Maryi ma się wyrażać w tym, abyśmy swoje życie upodabniali do postawy Matki Najświętszej, wtedy Ona będzie dla nas znakiem nadziei, pociechy i zbawienia”.
Po Mszy św. Cudowny Obraz ponownie został umieszczony na ołtarzu. Najpierw wszyscy Biskupi udzielili wiernym pasterskiego błogosławieństwa, a później bp Piotr Kałwa wygłosił przemówienie, w którym wyraził wdzięczność Bogu i Matce Najświętszej za przeżycie tak radosnych uroczystości. Podziękował Księżom Biskupom za przybycie, miejscowym duszpasterzom za wielki trud włożony w przygotowanie i organizację koronacji, księżom za pracę i całemu ludowi Bożemu za tak liczny udział w modlitwie. Wyraził także nadzieję, że uroczystość ta sprawi dużo dobrego i przyczyni się do rozpalenia jeszcze większej miłości do Boga i bliźnich.
Na zakończenie Ksiądz Biskup wziął w soje ręce koronowany Obraz i udzielił błogosławieństwa wiernym, zwracając się w cztery strony świata. Cudowny Obraz wzięli na ramiona księża pochodzący z parafii krasnobrodzkiej i w procesji ze śpiewem Litanii Loretańskiej przenieśli Obraz do ołtarza w kościele.
Według ks. A. Jabłońskiego, „na uroczystości w Krasnobrodzie przybyło 8 biskupów, ok. 400 księży diecezjalnych i zakonnych, 100 tys. wiernych, 70 pielgrzymek grupowych zapisanych do księgi pamiątkowej, 159 delegacji parafialnych wpisanych, 2 pielgrzymki ministranckie. Samych motorów na parkingach ustawiono ponad 5 tys., kilka tysięcy aut, kilkakrotnie więcej furmanek. Wśród kilkuset złożonych wot najpiękniejsze były żywe wota dusz pojednanych z Bogiem, rozdano bowiem 35 tys. Komunii św. Koronacja odbiła się szerokim echem w diecezji”.
Od 1 do 3 lipca spotkamy się znowu u stóp Matki Bożej Krasnobrodzkiej, aby w 40. rocznicę koronacji podziękować Jej za wstawiennictwo i wszelkie łaski, jakie wyprasza dla wiernego ludu u Boga. 3 lipca będziemy również obchodzić Diecezjalny Kongres Eucharystyczny w Roku Eucharystii ogłoszonym przez sługę Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II w październiku 2004 r. Przybądźmy licznie do Krasnobrodu, aby wielbić Maryję i Jej Syna zawsze obecnego w tajemnicy Eucharystii.

Modlitwa do Matki Bożej Krasnobrodzkiej w potrzebie

Miłosierdzia Matko, Krasnobrodzka Szafarko łask! Z żywą wiarą, głęboką ufnością i gorącą miłością w sercu staję przed Tobą, aby Twemu Sercu powierzyć wszystkie swe troski, kłopoty i bóle, wszystkie radości i nadzieje, potrzeby duchowe i materialne, swoje, całego Narodu i Kościoła św. Uproś nam u Syna Swego Zbawiciela miłosierdzie i łaskę. Amen.

Modlitwa do Matki Bożej Krasnobrodzkiej o dobre życie

Maryjo! Pani nasza Krasnobrodzka, której życie szczególniej od Betlejem przez Nazaret aż na Kalwarię tak jest podobne do życia naszego, naucz nas tak kochać Boga i ludzi jak Ty, tak ufnie i kornie pełnić wolę Bożą jak Ty, tak znosić cierpienia, jak Ty je znosiłaś i posiąść podobną radość i szczęście, jakie posiadasz Ty w Królestwie Syna Twego w niebie. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

2024-08-21 10:29

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 39-42.

Więcej ...

Jezus wskazuje nam drogę do doskonałości

2024-08-21 10:23

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 27-38.

Więcej ...

Prymas Polski: błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński, to bluźnierstwo

2024-09-12 22:03

BP KEP

Usprawiedliwianie i błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński jest gorszące; to jest bluźnierstwo - powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do działań patriarchy moskiewskiego Cyryla I.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Kościół

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...