Reklama

Promocje lektorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez cały listopad w łowickim Wyższym Seminarium Duchownym odbywać się będą promocje lektorów z diecezji łowickiej. Pierwsze z promocji miały miejsce w niedzielę, 4 listopada, podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył biskup łowicki Alojzy Orszulik, a koncelebransami byli: wicerektor - ks. dr Dariusz Kuźmiński, prefekt - ks. Władysław Moczarski, ks. Zbigniew Żądło i ks. Jacek Wiśniewski. Ks. Żądło jest odpowiedzialny za formację kandydatów na lektorów z ośrodka sochaczewskiego, a ks. Wiśniewski - z ośrodka kutnowskiego.

Formacja lektorska

Ks. Władysław Moczarski powiedział Niedzieli Łowickiej, że formacja lektorska - kolejny etap formacji ministrantów w naszej diecezji, przeznaczony dla chłopców z II klasy gimnazjalnej - prowadzona jest w wyznaczonych ośrodkach duszpasterskich w całej diecezji. Ośrodki te są tworzone w zależności od potrzeb. Chodzi o to, żeby przynajmniej raz na 2 lata w danym regionie odbywała się formacja lektorska.

Specjalnie oddelegowany do tego celu kapłan, jeden w danym ośrodku, jest odpowiedzialny za przebieg formacji; może on też liczyć na pomoc i współpracę z Referatem ds. Ministrantów i Lektorów. Referat ten jest odpowiedzialny za formację w skali całej diecezji. W jego skład wchodzą: ks. dr Kuźmiński, ks. Moczarski i ks. Adam Domański - prefekt WSD. Sekretarzami i bezpośrednimi pomocnikami Referatu są klerycy: Konrad Świastak i Norbert Gajewski. To oni przebywają na co dzień z kandydatami na lektorów podczas dni skupienia itd. W zależności od potrzeb poszczególnych ośrodków klerycy dojeżdżają z wykładami i prowadzą spotkania z lektorami i kandydatami.

"Jako przełożeni WSD - mówi ks. Moczarski - co roku prowadzimy też jeden kurs lektorski w Seminarium łowickim dla sąsiednich dekanatów. Spotkania odbywają się w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, o godzinie 14.00. Natomiast to, co się dzieje w diecezji jeśli chodzi o kursy lektorskie, my bardziej koordynujemy i służymy pomocą".

Spotkania kandydatów na lektorów w ośrodkach duszpasterskich najczęściej również odbywają się dwa razy w miesiącu, w ciągu roku szkolnego.

Zwykle w niedziele, kiedy łatwiej jest zebrać chłopców z wiejskich parafii w parafii centralnej.

Wykłady i przygotowania kandydatów przebiegają w czterech blokach tematycznych. Pierwszy z nich to teologia życia wewnętrznego ( omawiane są kwestie postawy wewnętrznej, modlitwy, życia sakramentalnego) . Drugi - Biblia (podstawowe zagadnienia z Pisma Świętego). Kolejny blok to liturgia (różne jej aspekty od strony teoretycznej i praktycznej) i wreszcie fonetyka (dykcja, śpiew, praktyczne przygotowanie kandydatów do czytania i śpiewania Psalmów).

Rok przygotowań kończy się rekolekcjami podczas wakacji - w Seminarium bądź w którymś z ośrodków rekolekcyjnych naszej diecezji. Kandydaci z ośrodków - sochaczewskiego i kutnowskiego uczestniczyli na początku wakacji w pięciodniowych rekolekcjach w Łowiczu, prowadzonych przez przełożonych WSD.

Same promocje poprzedzone są trzydniowym skupieniem w Seminarium, trwającym od piątku do niedzieli. Kandydaci wchodzą wówczas w rytm życia kleryckiego, włączają się w program duchowy i tylko zamiast wykładów dla kleryków mają własne zajęcia i konferencje, nabożeństwo pokutne i bezpośrednie przygotowanie do liturgii.

Jak podkreślał ks. Moczarski, kandydaci na lektorów są przygotowywani do czytania Słowa Bożego we wspólnocie Kościoła, w tym duchu, aby sami tym żyli, żeby Słowo Boże było autentyczne w ich ustach - są bowiem narzędziami, użyczają swych głosów Panu Bogu, czytając Boże Słowo przy pulpicie. "Temu m.in. służą rekolekcje i dni skupienia: aby uwrażliwić kandydatów na duchowy aspekt posługi lektorskiej. Nie o samo czytanie w niej chodzi, ale o coś głębszego, duchowego, co nie należy tylko do samego lektora" - mówi Ksiądz Prefekt.

Dalsza formacja lektorska, już po promocjach, winna być prowadzona w ich parafiach, przez księży opiekunów. Referat ds. Ministrantów i Lektorów w tym roku po raz pierwszy przygotował propozycję tej formacji - jest to program roczny. "Został dostarczony do parafii przed wakacjami i księża-opiekunowie mogą z niego korzystać" - przekonuje ks. Moczarski.

Promocje

Na uroczystość promocji przybywają do Seminarium rodziny i przyjaciele kandydatów - dla wszystkich jest to wydarzenie wyraźnie ważne i poruszające. Kandydaci wraz z krewnymi i wspólnotą seminaryjną uczestniczą we Mszy św., podczas której Ksiądz Biskup udziela im promocji lektorskiej.

W homilii bp Orszulik zachęcał chłopców do tego, by jako lektorzy w sposób szczególny dbali o swój zewnętrzny wizerunek (schludne ubranie i fryzura, niepomięta alba), zwracali uwagę na piękną i wyraźną wymowę (by byli jak kapłan Ezdrasz, który "Czytał księgi Prawa Bożego dobitnie, tak że lud rozumiał czytanie"). Ale świętość Boga wymaga także, by człowiek, który czyta ludowi Jego Słowo, sam był oczyszczony z grzechów i aby uczestniczył w świętości Boga. Godność lektora wymaga głębszego życia religijnego i dawania przykładu i świadectwa innym ludziom: w domu, rodzinie, w szkole.

Ceremoniał promocji lektorskich także został przygotowany przez Referat ds. Ministrantów i Lektorów. Najważniejsze momenty promocji to: przedstawienie kandydatów Księdzu Biskupowi i wyrażenie przez nich gotowości służenia Chrystusowi jako lektorzy, przez głośno wypowiedziane "Jestem!".

Kolejny moment to poświęcenie alb przez Księdza Biskupa, przyjęcie przez kandydatów poświęconych alb z rąk Księdza Biskupa i obłóczyny. Alba to biała szata, w którą będą się ubierać do posługi i czytania Słowa Bożego w czasie Liturgii Świętej. Alba symbolizuje piękne i czyste życie. Nowo obłóczeni w alby lektorzy wracają do kaplicy, klękają, a Ksiądz Biskup odmawia nad nimi modlitwę błogosławieństwa. W ostatniej części obrzędu następnie wręczenie lektorom Księgi Pisma Świętego - podchodzą oni do Księdza Biskupa i kładą dłonie na Księdze. W ten sposób przyjmują na siebie obowiązek czytania i głoszenia swoim życiem Słowa Bożego. Celebrans przemawia do nich następującymi słowami: " Przyjmij Księgę Pisma Świętego. Otaczaj ją szacunkiem i wiernie przekazuj Słowo Objawione ku chwale Boga i pożytkowi wiernych".

Na zakończenie obrzędu lektorzy składają swoje przyrzeczenia lektorskie: "Dziękując Bogu za łaskę powołania do służby lektorskiej przyrzekamy powierzone zadania wypełniać gorliwie i sumiennie. Przyrzekamy czytać wyraźnie Słowo Boże i żyć według Niego".

A zatem 4 listopada do grona lektorów diecezji łowickiej przyłączyli się następujący chłopcy: Jamal Szpalerski, Łukasz Dzięgielewski, Piotr Przedlacki, Michał Przedlacki, Adam Orliński, Łukasz Tyszkiewicz, Dawid Węckowski, Tomasz Szczypiński, Stefan Wrocławski, Michał Płowik, Piotr Staniszewski, Michał Grzelak, Marcin Kępa, Łukasz Król, Konrad Staniszewski, Artur Gimzicki, Cezary Buko, Piotr Tekliński, Arkadiusz Fortuna, Piotr Kierzkowski, Krzysztof Grzelak i Adam Roszewski. Wszyscy oni otrzymali na zakończenie uroczystości promocji legitymacje lektorskie, wraz z dokumentem potwierdzającym przyjęcie promocji z rąk biskupa łowickiego Alojzego Orszulika, a także list od Księdza Biskupa, w którym pisze on m.in.: "Cieszę się, że wybrałeś drogę służenia Bogu w Kościele w służbie liturgicznej. Od dnia dzisiejszego będziesz mógł czytać żywe Słowo Boga i dzielić się z innymi przeżyciami płynącymi z tej funkcji. Niezależnie od lat życia, powinieneś do tej posługi przygotowywać się z największą pilnością. Masz dowieść, że pragniesz służyć Chrystusowi - Najwyższemu Kapłanowi.

Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość pozostanie w twoim sercu do końca życia i że będziesz do niej często powracał, by zgłębić swoje powołanie i umacniać się w gorliwości służenia Bogu i ludziom. Na dalszą drogę życia niech Pan ci błogosławi".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...