Reklama

Grzegorz Gałązka

Rumunia: dary papieża dla nuncjatury

2019-06-02 10:49

kg (KAI) / Bukareszt

Żegnając się dzisiaj z pracownikami nuncjatury apostolskiej w Bukareszcie, która przez dwie noce była jego "domem" podczas pobytu w Rumunii, Franciszek pozostawił im na pamiątkę dwa dary: piękną mozaikę ze swoim herbem i medal wybity z okazji tej podróży.

Mozaikę wykonano tradycyjną techniką ręcznego przycinania kawałków kamieni szlachetnych i układania z nich barwnego rysunku, przedstawiającego herb papieski. W górnej części tarczy znajduje się symbol Towarzystwa Jezusowego, którego członkiem jest Ojciec Święty: słońce promieniujące i płonące, a w jego wnętrzu inicjały IHS, nad którymi wznosi się krzyż a pod nim trzy gwoździe. Litery IHS są różnie wyjaśniane: Iesus Hominum Salvator (Jezus Zbawiciel Ludzi) lub In Hoc Signo (Vinces) (W tym znaku [zwyciężysz]) - sięgający czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Później sami jezuici odczytywali te litery jako Iesum Habemus Socium (Mamy Jezusa za Towarzysza) i Societas Iesu Humilis (Pokorne Towarzystwo Jezusowe).

Oprócz symboliki jezuickiej herb papieski zawiera poniżej z lewej strony gwiazdę, która - w myśl tradycji heraldycznej - oznacza Maryję Pannę i z prawej u dołu - kwiat nardu, przywołujący w ikonografii ludów hiszpańskojęzycznych czystość św. Józefa.

Umieszczając w swym herbie te symbole, papież chciał wyrazić swą szczególną cześć do Najświętszego Imienia Jezus i swą przynależność do jezuitów, ale także miłość do Maryi Panny i do Jej Oblubieńca - św. Józefa.

Reklama

Natomiast hołd miłosierdziu Bożemu wyraża hasło, towarzyszące herbowi papieskiemu: "Miserando atque eligendo". Słowa te pochodzą z kazania św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczny opis powołania św. Mateusza, napisał: "Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi: «Sequere me»" (Ujrzał Jezus poganina, spojrzał nań z uczuciem miłości, wybrał go i powiedział mu: «Pójdź za mną»).

Medal obecnej podróży papieskiej, przekazany w darze nuncjaturze, jest taki sam, jak ten, który Ojciec Święty wręczył wcześniej prezydentowi K. Iohannisowi.

Tagi:
Franciszek w Rumunii

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem