Reklama

Dar Błogosławionych

W związku z beatyfikacją trzech polskich kapłanów Warszawa stała się miejscem kilku uroczystości. Na 18 i 19 czerwca br. zaplanowany został III Krajowy Kongres Eucharystyczny, poprzedzony kilku konferencjami organizowanymi w warszawskich kościołach, audycjami radiowymi i publikacjami. Myśl o III Krajowym Kongresie powstała z nadzieją, że Najświętszy Sakrament adorowany będzie przez Polaków razem z Papieżem Polakiem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I Narodowy Kongres Eucharystyczny odbył się w Poznaniu w 1930 r. Drugi, ze względu na wojnę, komunizm, represje wobec Kościoła odbył się dopiero w 1987 r. w Warszawie. Otwierał go Jan Paweł II. Nasz Ojciec Święty wziął udział także w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu w 1997 r. Obecny Kongres w Roku Eucharystii odbył się pod hasłem Pozostań, Panie, w naszych rodzinach.
Eucharystia - Komunia z Bogiem wymaga pojednania z ludźmi. Stąd ważnym aktem Kongresu była proklamacja listu biskupów katolickich Ukrainy i Polski oraz modlitwy pojednania. Znakiem życia zgodnego z Eucharystią jest wierność składanym ślubom. W czasie uroczystych Nieszporów eucharystycznych, którym przewodniczył Ksiądz Prymas, przedstawiciele wszystkich diecezji - pary małżeńskie, księża, osoby zakonne obchodzące swoje 25-lecie odnowiły publicznie śluby.
W niedzielę 19 czerwca w czasie uroczystej Eucharystii na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie z udziałem prawie miliona wiernych Prymas Polski Józef Glemp dokonał beatyfikacji ks. Władysława Findysza - męczennika komunizmu, ks. Bronisława Markiewicza - założyciela Zakonu Michalitów, ks. Ignacego Kłopotowskiego - założyciela Sióstr Loretanek. Poprzez beatyfikacje Kościół w Polsce otrzymał nowych orędowników przed Panem, którzy dołączyli do zastępów polskich świętych i błogosławionych. Akt beatyfikacji dopuszcza oddawanie czci Sługom Bożym w Kościele lokalnym. Dopiero kanonizacja zezwala na kult w Kościele powszechnym. Akt kanonizacji zastrzeżony jest dla papieża. Kard. Józef Glemp otrzymał specjalną delegację na ten akt beatyfikacji od Papieża Benedykta XVI.
Przed 6 laty w tym miejscu na placu J. Piłsudskiego (wtedy Zwycięstwa) Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników II wojny światowej. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział wtedy: „ Gdy dokonujemy uroczystego aktu beatyfikacji, niejako ożywa w nas wiara, że bez względu na okoliczności we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo, dzięki Temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: Uwierzcie, że Bóg jest miłością! Uwierzcie na dobre i złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie! Raduj się, Polsko, z nowych błogosławionych...” (13 czerwca 1999 r.).
Biskupi Ordynariusze poszczególnych diecezji przedstawili życiorysy Sług Bożych. Życiorys ks. Władysława Findysza przedstawił bp Kazimierz Górny. Kard. Józef Glemp odczytał list apostolski, w którym Benedykt XVI wpisuje w poczet błogosławionych: Władysława Findysza, Bronisława Markiewicza i Ignacego Kłopotowskiego. Ich święta mają być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo. Dla Władysława Findysza będzie to corocznie 23 sierpnia, dla Bronisława Markewicza 30 stycznia, dla Ignacego Kłopotowskiego 7 września. Do prezbiterium zostały wniesione relikwie Błogosławionych i ustawione pod odsłoniętymi obrazami beatyfikacyjnymi.
Ceremonii towarzyszyły przywiezione z różnych diecezji Polski relikwie błogosławionych i świętych. Aktem wdzięczności i hołdu była procesja eucharystyczna, która przeszła ulicami Królewską i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Tam nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i rozesłanie.
Eucharystia jest pokarmem w drodze do niebieskiego Emaus. Dzięki niej możliwa jest świętość życia, o której przypominają beatyfikacje trzech polskich kapłanów, dokonane podczas Mszy św. kończącej III Krajowy Kongres Eucharystyczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli