Reklama

8. rocznica wizyty Jana Pawła II w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

„Totus Tuus 2005”

11 czerwca w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., w której 8 lat temu spotkaliśmy się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, odbył się już po raz szósty Festiwal Piosenki Religijnej „Totus Tuus”, organizowany dla uczczenia kolejnych rocznic pobytu wśród nas umiłowanego Rodaka. Rozpoczął się on od uroczystej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na umiłowanie przez Jana Pawła II piosenki oazowej - piosenki lekkiej, melodyjnej, niosącej w sobie moc Ewangelii w prostej i jednocześnie głębokiej treści - zamysł uczczenia kolejnych rocznic tego niezapomnianego wydarzenia poprzez radosne śpiewanie i wspólne chwalenie Boga uznaliśmy za godną formułę odpowiedzi na papieski apel o modlitwę.
Przesłuchania konkursowe w dwóch kategoriach wiekowych - szkoły podstawowej i gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej i młodzieży dorosłej - rozpoczęliśmy o godz. 11.00. Na festiwal zgłosiło się 20 zespołów muzycznych. Uczestnicy (łącznie 211 osób) przyjechali z Gorzowa, Żar, Przewozu, Nowej Soli, Kostrzyna, Słubic, a nawet z Krakowa. Zespoły prezentowały się na profesjonalnej dużej scenie, którą użyczyły nam wraz z nagłośnieniem władze miejskie. Każdy podmiot muzyczny wykonywał dwa dowolne utwory o tematyce religijnej. Ideą festiwalu wprawdzie nie była ścisła rywalizacja, lecz radosne świętowanie śpiewem kolejnej rocznicy wizyty Ojca Świętego, jednak przesłuchania konkursowe, jak co roku, podlegały profesjonalnej ocenie jury, którego przewodniczącym był muzykolog - ks. Jan Bagiński, profesor Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Wspierali go nauczyciele Szkoły Muzycznej I Stopnia w Gorzowie - Anna Stawska i Małgorzata Raminiak oraz kompozytor i muzyk - ks. Radosław Gabrysz. Na opinię jury, spośród wielu kryteriów, miały wpływ m.in.: czystość śpiewu, dykcja, stopień trudności utworu, udział instrumentów, poziom aranżacji oraz ważny element wystąpień festiwalowych - ogólne wrażenie artystyczne (ruch, wygląd, wytworzenie atmosfery).
Po zakończeniu występów konkursowych, podczas obrad jurorów, zgromadzona publiczność festiwalowa najpierw miała przyjemność obejrzeć występy taneczne dzieci uczęszczających do parafialnej świetlicy „Betlejem”, a następnie wysłuchać gorzowskich wokalistów i muzyków: Jarka Ignatowicza i Dariusza Glapy oraz recitalu gości estradowych festiwalu - zespołu Michała Wawrzyniaka „8 Stopni”. Głównym bohaterem artystycznej sceny festiwalu był zespół kleryków z Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
W czasie przerwy tego fantastycznego koncertu nastąpiło ogłoszenie wyników „Totus Tuus”. W tym roku jurorzy, ze względu na wysoki poziom wielu formacji muzycznych, nie mieli łatwego wyboru, jednak zgodnie spetryfikowali swoje prace. I miejsca przyznali: w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych scholi z parafii Trójcy Świętej w Gorzowie, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - rewelacyjnemu zespołowi „A vista” z Nowej Soli. II miejsce otrzymali w swoich kategoriach - schola z parafii św. Wojciecha w Gorzowie „Nutki Bożej Radości” oraz zespół o łacińskiej nazwie i krakowskiej stancji „Laudate Dominum”. III miejsca otrzymali: kwartet „Gama” ze Słubic oraz młodzieżowy zespół z Żar o kojącej nazwie „Szmer”. Jurorzy przyznali też kilka wyróżnień. Specjalne z nich otrzymał instruktor słubickich zespołów - ks. Józef Pogorzelski za żywiołowość i spontaniczność w kierowaniu podmiotami wykonawczymi. Podczas tegorocznego „Totus Tuus” przyznano również dwie nagrody specjalne - Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej za szczerość przekazu i entuzjastyczne wielbienie Pana i Stwórcy otrzymała „Załoga Boga” - zespół dziecięcy ze Słubic, zaś Nagroda Lubuskiego Kuratora Oświaty za warstwę wokalną wykonań i twórczość własną powędrowała do Przewozu. Otrzymali ją instruktorzy zespołu „Nadzieja” - Barbara Milczarek i autor kompozycji Marek Konieczny.
„Totus Tuus” w zależności od potrzeb, pomysłowości, wsparcia ze strony ruchów parafialnych i sponsorów ulega ciągłym modyfikacjom. Prawie od początku, bo od 5 lat, ze względu na kalendarzową bliskość łączymy go z obchodami Dnia Dziecka, a od 3 lat równolegle z festiwalem trwa pełen uroku i niespodzianek integracyjny festyn, w ramach którego ks. Sławomir Gramza - inicjator i krzewiciel sportu w parafii przygotował kilkanaście rozmaitych dyscyplin sportowo-rozrywkowych w 3 kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczestnicy festynu mogli też wziąć udział w tematycznym konkursie „Bezpieczeństwo w mieście i na wakacyjnych szlakach”, który rokrocznie organizują policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.
Przez cały czas trwania festiwalu i festynu były uruchomione rozmaite stoiska. Był punkt z domowymi pysznymi ciastami i kawą oraz figurkami z pszczelego wosku przygotowany od początku do końca przez młodzież z Ruchu Światło-Życie, była przepyszna grochówka i kiełbaski z grilla, były lody i wata cukrowa, jednak najbardziej atrakcyjnym stoiskiem był namiot z wielką loterią fantową prowadzony przez wyspecjalizowane w dziale marketingu i promocji nasze siostry. Za 2 zł można było wylosować najróżniejsze nagrody. Nie było losów pustych. Jedni odchodzili z długopisem, a ci, którym się poszczęściło, z porządnym rowerem, komputerem, odtwarzaczem DVD i innymi interesującymi fantami. Dochód z loterii i wszystkich innych produktów sprzedawanych po symbolicznych cenach zostanie przeznaczony na szczytny cel - wsparcie finansowe letniego wypoczynku dzieci i młodzieży z ubogich rodzin naszej parafii. O sponsorów skutecznie zabiegał ks. Andrzej Wawrzysiuk - dyrektor organizacyjny festiwalu, dzięki któremu festiwal i festyn nabrały jeszcze większych rozmiarów.
W tym roku pogoda nam średnio dopisała, było wietrzyście i chłodno. Wszyscy jednak, którzy chcieli złożyć Ojcu Świętemu dar - swoją obecność w zamian za jego obecność wśród nas 2 czerwca 1997 r., dotarli na plac Papieski w Gorzowie i za to im serdecznie dziękujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady