Reklama

Otworzyli drzwi Chrystusowi

Niedziela rzeszowska 28/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Taki patronat to zobowiązanie” - powiedział bp Kazimierz Górny w czasie uroczystości nadania imienia Jana Pawła II szpitalowi powiatowemu w Kolbuszowej.
20 czerwca 2005. w kościele pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej została odprawiona koncelebrowana Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Nagy SCJ z Krakowa. W tej wyjątkowej dla środowiska kolbuszowskiego uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele władz samorządowych ze starostą powiatu Bogdanem Romaniukiem, a także parlamentarzyści, kapłani dekanatu oraz licznie zgromadzeni wierni. Po Mszy św. kard. St. Nagy dokonał poświęcenia szpitala oraz pamiątkowej tablicy.
Ksiądz Kardynał rozpoczął udział w uroczystościach od spotkania z młodzieżą. Najpierw odwiedził młodzież Publicznego Gimnazjum nr 2 noszącego imię Jana Pawła II, a następnie w kościele spotkał się z przedstawicielami szkół średnich powiatu. Część artystyczną spotkania pt. Drogowskazy przygotowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, dziękując Jego Eminencji za ciągłe umacnianie w postępowaniu drogą wiary i rozumu, za wskazywanie i przypominanie szczególnego zobowiązania płynącego z faktu, że wszyscy jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II. Ksiądz Kardynał, odpowiadając na pytania młodzieży, wspominał spotkania Ojca Świętego z młodymi ludźmi. Największe wrażenie robiło długie milczenie Papieża, jakiś szczególny sposób wewnętrznego, duchowego przygotowania do tych spotkań.
O wielkim wyzwaniu, jakim stała się śmierć Jana Pawła II, mówił Starosta. Przypomniał, że Papież w czasie swojej wizyty w Sandomierzu w czerwcu 1999 r. poświęcił kamień węgielny pod budynek starostwa i w ten sposób dotknął kolbuszowskiej ziemi. Teraz personel szpitala w Kolbuszowej z dyrektorem Zbigniewem Strzelczykiem zdecydował, by wystąpić do Biskupa Ordynariusza z prośbą o wydanie zgody na przyjęcie imienia i patronat Jana Pawła II nad tą placówką. To nie była łatwa decyzja. Zapadła po konsultacji z ordynatorami wszystkich oddziałów. Konieczne było zobowiązanie, że będą przestrzegane zasady katolickiej nauki społecznej we wszystkich wymiarach, w tym - zakazu aborcji. Dyrektor Strzelczyk zaznaczył jednak, że podczas 15 lat jego pracy na stanowisku dyrektora szpitala nie było takich zabiegów.
Zwracając się do personelu kolbuszowskiej placówki, kard. Nagy podkreślał, że wobec osób chorych i cierpiących stają się aniołami nadziei, a wkraczając w ślady Jana Pawła II stanowią fizyczną, a często i duchową podporę człowieka - tak, jak był nią Papież, który sam pokazał jak godnie cierpieć, ale także jak z szacunkiem traktować człowieka, zwłaszcza dotkniętego cierpieniem. Ksiądz Kardynał zaznaczył, że od tej chwili jest to szpital „z Jego ręki”, a więc taki, jak On chce: z Chrystusem i w Chrystusie. Spełnia się wołanie zanoszone przez Ojca Świętego już w czasie inauguracji pontyfikatu: „Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi!”.
Kolbuszowskie uroczystości uświetniła orkiestra reprezentacyjna Garnizonu Rzeszowskiego oraz kompania honorowa Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53
Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...