Reklama

Folklor jest „cool”

Niedziela łowicka 29/2005

Krakowski hejnał rozbrzmiewał na łowickim Starym Rynku w niedzielne ciepłe popołudnie, 26 czerwca, wzbudzając uzasadnione zainteresowanie i niemałe poruszenie w Łowiczu. To jeden z muzyków krakowskiej kapeli ludowej „Nowa Huta” dał trąbką sygnał do wymarszu barwnego korowodu ulicami Łowicza. Korowód ten stanowiły zespoły biorące udział w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym „O Łowicki Pasiak”, będącym częścią Jarmarku Łowickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barwny i roztańczony korowód przeszedł ulicami Łowicza ze Starego Rynku pod muszlę koncertową - miejsce konkursowych występów. Na jego czele szły delegacje zaprzyjaźnionych z Łowiczem miast: Colditz (z Niemiec), Montoire (z Francji), Solecznik (z Litwy), które gościły na Jarmarku. Każda z nich starała się wyróżnić, niosąc swoje barwy narodowe, herby miast, które reprezentowali. Była też silna reprezentacja Łowicza i władz samorządowych. W tym roku przypada 15-lecie samorządu terytorialnego w Polsce. W związku z tym zaproszenie do udziału w korowodzie dostali przedstawiciele władz, które sprawowały rządy w Łowiczu w ciągu ostatnich 15 lat.
Dźwięki ludowych instrumentów, śpiew i taniec przykuwały uwagę przechodniów i wzbudzały nieukrywany zachwyt, czego wyrazem były oklaski po każdej prezentacji. Kujawiaki mieszały się z dźwiękami polki, oberka i krzesanego.
Kolorowy pochód był preludium do finalnego koncertu, na którym ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Dzień wcześniej zespoły konkurowały na deskach sceny muszli koncertowej w dwóch kategoriach: zespołów autentycznych i opracowanych.
Jury, pod przewodnictwem Miry Bobrowskiej, przyznało nagrodę „Łowickiego Pasiaka” oraz 2,5 tys. zł „Cepeli - Kurpiance” z Kadzidła - za pielęgnowanie i popularyzację tradycji obrzędu weselnego własnego regionu i stylową prezentację muzyki i tańców (nagroda burmistrza Łowicza i Fundacji „Cepela”). II miejsce przypadło zespołowi góralskiemu „Ślebodni” z Leśnicy - za pielęgnowanie i sceniczną prezentację tradycyjnych tańców i zabaw własnego regionu. III miejsce zajął ZPiT „Żywczanie” z Żywca - za pielęgnowanie folkloru muzyczno-tanecznego ziemi żywieckiej.
W kategorii zespołów opracowanych I miejsce i „Łowicki Pasiak” przypadł dla ZPiT „Młody Toruń” z Torunia - za wysoką kulturę taneczną i sceniczną, prezentację zwyczaju sobótkowego własnego regionu (nagroda starosty). II miejsce zajął ZPiT „Anilana” z Łodzi - za walory muzyczne i sceniczną koncepcję widowiska Zabawy w karczmie. III miejsce przyznano ZPiT „Wiwaty” z Pobiedzisk - za stylową prezentację muzyki i tańców szamotulskich. Wyróżnienie otrzymał ZPiT „Nowa Huta” z Krakowa - za artystyczną prezentację tańców krakowiaków wschodnich.
Najlepszą rekomendacją Festiwalu jest publiczność, która licznie w nim uczestniczyła. Zwłaszcza podczas obrzędu Nocy świętojańskiej i finału Festiwalu widownia łowickiego amfiteatru wypełniona była po brzegi.
O renesansie folkloru mówili sami uczestnicy zespołów, którzy nie mają problemów z naborem młodych ludzi. Podkreślała to także przewodnicząca komisji, zwracając uwagę, że kultywowanie tradycji jest powinnością młodego pokolenia wobec swych dziadów i ojców. Wyraziła zadowolenie, że tylu młodych ludzi wzięło udział w Festiwalu.
Za rok jubileuszowa, V edycja „Łowickiego Pasiaka”. Burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek zapowiedział, że w przyszłym roku amfiteatr będzie zadaszony i przebudowany tak, że nie będzie dokuczało słońce ani deszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Wałbrzych. Żonkilowa Kwesta

2024-04-30 15:27
Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Ryszard Wyszyński

Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Serca mieszkańców regionu wałbrzyskiego ponownie rozgrzała charytatywna inicjatywa, która zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego