Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Pokolenie JP II” mówi życiu: Tak!

Niedziela płocka 29/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Swego Ojca w niebie ma pokolenie JP II” - skandowała młodzież, która przeszła ulicami Płocka w czwartek 2 czerwca br., w dwa miesiące po odejściu do Domu Ojca Jana Pawła Wielkiego. Również wielu starszych, którzy dołączyli się do organizowanego przez Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku przy wsparciu Wydziałów: Katechetycznego i Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz władz miasta Marszu Młodych, śpiewało z zapałem na znaną kibicom piłkarskim nutę: „Nie ma lepszego od Jana Pawła Drugiego!”. Marsz zgromadził ponad 2 tys. młodych ludzi, którzy wyruszyli z płockiego Zakładu Karnego (w 1991 r. odwiedził go Papież Polak), by przejść ulicami miasta do pomnika Jana Pawła II przy płockiej katedrze, zatrzymując się po drodze przy, poświęconym przez Papieża podczas jego wizyty w Płocku, pomniku bł. abp. A. J. Nowowiejskiego.
Przy płockim więzieniu młodzi otrzymali chusty z pamiątkowym emblematem „Pokolenie JP II”. Na transparentach i tablicach uczestnicy marszu wypisali hasła: Każdy ma swoje Westerplatte, Pokolenie JP 2 buduje cywilizację życia. Pomiędzy śpiewami, które animował klerycki zespół „Hodos”, młodzież w skupieniu słuchała przemówień Jana Pawła II. Marsz obfitował też w symboliczne gesty. Pierwszym z nich było już samo wyjście z płockiego Zakładu Karnego. Przejście z dziedzińca więzienia przez otwartą bramę na zewnątrz symbolizowało przejście z niewoli grzechu i uzależnień do wolności, ku której wyswobodził nas Chrystus.
Przy pomniku bł. abp. A. J. Nowowiejskiego dla młodych grał klerycki zespół „Fratres”. Po wysłuchaniu kolejnej papieskiej katechezy młodzi odśpiewali Barkę, trzymając się za ręce. Każdy z uczestników otrzymał też pamiątkową pocztówkę ze słowami Ojca Świętego oraz ulotkę, zachęcającą do przyłączenia się do wolontariatu „Pokolenie JP II”, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa Jana Pawła II oraz promocja cywilizacji życia: walka z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków i tytoniu, przeciwstawianie się aborcji i eutanazji, stanie na straży życia, pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym, pogłębianie i poszerzanie znajomości nauki Jana Pawła II. Każdy uczestnik marszu otrzymał też znicz, który zaniósł pod pomnik Papieża.
Program przy papieskim pomniku przygotowała młodzież z parafii Świętego Krzyża. Ks. Jacek Gołębiowski wraz z parafialnym zespołem szybko nauczyli uczestników marszu specjalnie skomponowanego na tę uroczystość hymnu. O 21.37 uczestnicy zachowali minutę ciszy, po czym uderzyły dzwony na katedralnej wieży. Do zebranych przemówił bp Roman Marcinkowski, zapraszając jednocześnie do zabrania ze sobą ufundowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej sadzonek jako znaków nadziei i pamięci o Janie Pawle II oraz budowania cywilizacji życia.
„Niech to pokolenie Jana Pawła II zebrane tu, przy katedrze i pomniku Ojca Świętego, uświadomi sobie, że kiedyś zaczynało od takiej małej sadzonki swoje życie” - mówił Biskup Roman, pokazując zebranym jedną z 1000 przygotowanych sadzonek. - „Życie było taką sadzonką, a potem ta sadzonka wymagała troski, miłości, wymagała rodzicielskiej pieczy i dobrych ludzi, którzy pomagali nam rosnąć. Niech sadzonki, które stąd weźmiemy rosną dzięki naszej trosce, niech z nami będą i niech nam przypominają, że my mamy innym dawać życie z Bożego Serca (...).
Ciesząc się z tego wydarzenia, które jest kontynuacją tego wszystkiego, co Ojciec Święty posiał w świecie i na polskiej ziemi, chcę powiedzieć zwłaszcza tu obecnemu pokoleniu Jana Pawła II; pokoleniu, które żyje w Płocku i na ziemi mazowieckiej: odnawiajcie oblicze tej ziemi, odnawiajcie je tak, jak czynił to nasz rodak Jan Paweł II, odnawiajcie je pracą, trudem, modlitwą, pięknym życiem i sercem”.
W najpiękniejszą porę wieczoru, kiedy noc nasącza atramentem mroku błękitną bibułę nieba, uczestnicy marszu rozeszli się, niosąc do domów sadzonki zielone jak nadzieja, a przy papieskim pomniku zostały przyniesione przez nich światła, jak płonące miłością pamiętające serca płocczan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...