Jak podają ustne przekazy pierwszy kościół parafialny wybudowany został nad samą Wisłoką, na miejscu gdzie nauczał św. Wojciech. Kościół ten jednak zabrała woda w czasie wylewu rzeki. Ponieważ wszystkie przekazy i dokumenty potwierdzają zgodnie imię św. Wojciecha jako patrona parafii, należałoby dać wiarę podaniom o pobycie św. Wojciecha nad Wisłoką.
Obecny kościół parafialny pochodzi z 1677 r. i jest prawdziwą perłą Gawłuszowic.
Świątynię zbudowaną z drewna modrzewiowego, pokrywają gonty. Jest to kościół jednonawowy, otoczony na zewnątrz sobotami (zadaszeniem wokół prezbiterium i nawy służącym niegdyś za schronienie przybywającym na nabożeństwa) wspartymi na słupach.
Wewnątrz panuje półmrok, rozświetlany promieniami słońca wpadającymi przez kolorowe witraże. Z jednego z nich spogląda św. Wojciech - patron parafii. Sufit i ściany wnętrza świątyni pokrywa polichromia wykonana w latach 20. ubiegłego stulecia. Kościół posiada trzy ołtarze rokokowe z drugiej połowy XVIII wieku. W głównym ołtarzu na centralnym miejscu znajduje się obraz św. Wojciecha zasłaniający obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matki Bożej Nadwiślańskiej) oraz rzeźby Świętych Augustyna, Ambrożego, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (z drugiej połowy XVIII w.). W zwieńczeniach ołtarzy bocznych obrazy św. Apolonii i św. Wincentego Ferreriusza. Na uwagę zasługuje rokokowa ambona i barokowa chrzcielnica z rzeźbą Chrztu Chrystusa w Jordanie na pokrywie. Teren wokół kościoła z każdą chwilą pięknieje, zapraszając swoim wyglądem na niedzielny spacer właśnie tutaj.
Parafia dziś
Obok piękna architektury w gawłuszowickiej świątyni urzeka modlitewny nastrój. W każdą niedzielę kościół wypełnia się po brzegi wiernymi. Od maja do października, 13 dnia każdego miesiąca, odbywają się Nabożeństwa Fatimskie z procesją światła do figury Matki Bożej Różańcowej, a każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwszopiątkowa spowiedź dorosłych i dzieci jest prawdziwym wyzwaniem dla pracujących tu kapłanów. Wielką radością tutejszego. proboszcza ks. Jana Sarwy są najmłodsi parafianie. W trosce o nich właśnie został przygotowany dom parafialny, w którym odbywają się spotkania formacyjne ministrantów, scholi oraz zespołu gitarowego. Dzieci bardzo chętnie spędzają wolny czas ze swoimi opiekunami na boisku sportowym, przy ognisku czy na wycieczkach rowerowych. Mają także możliwość wyjazdu na wakacje organizowane pod patronatem parafii i gminy. Czas poświęcany dzieciom i młodzieży owocuje ich zaangażowaniem w życie parafii. Na każdej Mszy św. przy ołtarzu gromadzą się licznie ministranci, w parafii jest ich ok. 100. Niedzielna Msza św. o godz. 9.00 jest przeznaczona dla dzieci. Wtedy gromadzi ich się najwięcej, aktywnie włączających się w przygotowanie liturgii, przez śpiew, komentarze czy procesję z darami. Każdego roku po przyjęciu sakramentu I Komunii św. dzieci, wraz z rodzicami pielgrzymują na Jasną Górę, młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania do Łagiewnik.
Od 28 lat pracują tu siostry ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Siostra Wirginia, Siostra Urszula i Siostra Katarzyna dbają o kościół, katechizują w szkole, zajmują się dziećmi przy parafii. Warto wspomnieć, że z parafii pochodzą trzy siostry należące do tego właśnie Zgromadzenia: s. Anetta Ciejka, s. Rozariana Krakowiak i s. Cherubina Serafin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu