Reklama

Przy eucharystycznym stole

Liturgia Eucharystyczna - Modlitwa Eucharystyczna

Niedziela toruńska 29/2005

„Ofiarowanie: sprawując tę pamiątkę, Kościół, zwłaszcza tu i teraz zgromadzony, w Duchu Świętym składa Ojcu nieskalaną Ofiarę. Kościół dąży do tego, aby wierni ofiarowali nie tylko Niepokalaną Hostię, lecz by się także uczyli samych siebie składać w ofierze, i aby z dnia na dzień przez pośrednictwo Chrystusa coraz ściślej się jednoczyli z Ojcem i między sobą, by w końcu Bóg był wszystkim we wszystkich”.
(Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 79 e)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W seminarium, na zajęciach z liturgiki, często padały słowa, że w czasie Mszy św. Kościół ofiarowuje Bogu Niepokalaną Hostię. Słysząc to, zastanawiałem się czasami w jakim momencie Eucharystii następuje to ofiarowanie (czasami mylone niesłusznie z momentem przygotowania darów). Dopiero gdy przeszliśmy do omawiania poszczególnych części Mszy św. okazało się, że moment ofiarowania następuje zaraz po anamnezie (o której mówiliśmy tydzień temu, a która rozpoczyna się wezwaniem kapłana: „Oto wielka tajemnica wiary”). Jest to moment, w którym składamy Bogu naszą ofiarę - ofiarę całego Kościoła.
Jest to ofiara szczególna, bo składamy ją z darów otrzymanych od Boga (bo cóż mamy, czego byśmy od Niego nie otrzymali?); ofiara wyjątkowa, bo jest nią sam Chrystus; i wreszcie jest to ofiara czysta, święta i doskonała, a jest nią Chleb święty życia wiecznego i Kielich wiekuistego zbawienia1).
Oto najdoskonalsza ofiara, jaką człowiek może złożyć Bogu: Niepokalana Hostia - Ciało Bożego Syna. W tej ofierze zawiera się całe dzieło naszego zbawienia, a składamy ją, wspominając błogosławioną Mękę, Zmartwychwstanie oraz chwalebne Wniebowstąpienie Chrystusa.
Eucharystycznemu momentowi ofiarowania towarzyszy modlitwa o jedność: „aby Duch Święty zjednoczył nas wszystkich, przyjmujących Ciało i Krew Chrystusa”2). Uczestnicząc w Eucharystii, nie możemy bowiem pozostać głusi na wezwanie Chrystusa do jedności i wzajemnej miłości (Jezus modlił się o jedność Kościoła i wzajemną miłość uczniów w czasie ostatniej wieczerzy - patrz J 17, 20-26). Ta jedność nie oznacza zamykania się w sobie, staje się „sakramentem” dla całego rodzaju ludzkiego, znakiem i narzędziem zbawienia dokonanego przez Chrystusa, światłem świata i solą ziemi dla odkupienia wszystkich3). Może więc warto, wychodząc z kościoła, rozejrzeć się dookoła, popatrzeć na ludzi, którzy uczestniczyli we Mszy św. razem z nami i jeszcze raz zapytać samych siebie: czy potrafimy wyzbyć się obojętności, uprzedzeń i wrogości, tak, by inni patrząc na nas, mogli powiedzieć: zobaczcie jak oni się miłują!

1 Cytowane tu fragmenty zaczerpnięte są z pierwszej Modlitwy Eucharystycznej (tzw. Kanonu rzymskiego), która bardzo rzadko jest używana w czasie Mszy św. ze względu na swoją rozbudowaną strukturę. Jest to jednak, moim zdaniem, najpiękniejsza z modlitw eucharystycznych, dlatego staram się do niej powracać w każdą niedzielę, by móc, poprzez jej słowa, rozważać tajemnicę Eucharystii i Kościoła.
2 Ten fragment pochodzi z drugiej Modlitwy Eucharystycznej, którą znamy najlepiej, bo jest najczęściej odmawiana w czasie Mszy św.
3 Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 22.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego