2 lipca z Klenicy na Jasną Górę wyruszyła XXII Piesza Pielgrzymka Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej odbywająca się pod hasłem: Mocni Eucharystią. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył bp Adam Dyczkowski. Ta jedyna w Polsce piesza pielgrzymka rolnicza wchodzi do Częstochowy 12 lipca.
Już od świtu pielgrzymi zaczęli gromadzić się w klenickim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Część z nich, przybyła z Otynia i z Sulechowa, rozpoczęła swe piesze pielgrzymowanie już dzień wcześniej i nocowała w Klenicy. Podczas rozpoczętej o godz. 6.00 Mszy św. Ksiądz Biskup, wychodząc z własnego doświadczenia, wyjaśniał sens i istotę pielgrzymowania na Jasną Górę oraz życzył, by przebyta do Maryi droga przyniosła pielgrzymom jak najwięcej duchowych korzyści. Mówił: „Przede wszystkim liczy się to, że idziemy do naszej Matki i Królowej, która nas oczekuje i z wielką radością przyjmie wszystkie nasze radości, smutki, troski, kłopoty i prośby”.
Pod koniec Mszy św. bp Dyczkowski, poproszony przez proboszcza parafii w Klenicy - ks. kan. Dionizego Łyducha, poświęcił nową figurę Matki Bożej Klenickiej. Po poświęceniu głos zabrał kierownik pielgrzymki - ks. kan. Tadeusz Dobrucki. Wręczył on znaki pielgrzymkowe przewodnikom poszczególnych grup i podziękował wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie pielgrzymki i uroczystej Eucharystii celebrowanej na jej rozpoczęcie.
Pielgrzymka ruszyła o godz. 7.30. Jako pierwsza wędrowanie rozpoczęła grupa biało-czerwona, licząca 57 osób, wraz z przewodnikiem - ks. Dariuszem Kamińskim. Tuż za nią szła grupa biało-zielona, licząca 118 osób, z przewodnikami: ks. Tomaszem Frączkiewiczem i ks. Grzegorzem Kuperskim. Jako trzecia wyszła grupa biało-niebieska, licząca 60 osób, z przewodnikami: ks. Dariuszem Chmistem i ks. Krzysztofem Czekajem. We Wschowie dołączyła grupa biało-żółta, licząca 80 osób, z przewodnikami: ks. Sławomirem Przychodnym i ks. Rafałem Szkurdziem. Ojcem duchownym pielgrzymki jest ks. prał. Zygmunt Lisiecki. Za kwatermistrzostwo odpowiada dk. Marek Kucharski. W pielgrzymce idzie też ks. Ryszard Walner, dzięki któremu na pielgrzymi szlak wyruszyły także relikwie bł. Karoliny Kózkówny sprowadzone z Zabawy (diecezja tarnowska) - z miejsca jej życia i męczeństwa.
Większość pielgrzymów stanowi młodzież. To do nich bp Adam Dyczkowski zwracał się ze szczególną troską: „Jest Was tylu młodych. Oby Matka Boża otoczyła opieką Waszą młodość. To od niej w dużej mierze zależy formowanie Waszych osobowości, charakteru, które będą miały tak wielkie znaczenie w całym życiu”. W tym roku w pielgrzymce uczestniczy też kilkoro pielgrzymów z Ukrainy. Być może za rok będzie ich więcej. W sumie pielgrzymka liczy ok. 350 osób, zaś ok. 650 osób zostało pielgrzymami duchowymi, łącząc się z pielgrzymką w modlitwie i ofiarach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu