W niedzielę Mszy św. na powitanie relikwii przewodniczył bp Paweł Socha, który w homilii skupił się nad ideą dziecięctwa Bożego, które było głównym rysem duchowości św. Teresy. „Teresa chciała być koniecznie świętą, i to od najmłodszych lat - mówił Ksiądz Biskup. - To pragnienie świętości jest właściwe każdemu autentycznemu chrześcijaninowi. Co więcej, z ducha wiary wynika, że każdy chrześcijanin powinien dążyć do świętości. Jak stać się świętą? Jak stać się i stawać dzieckiem Boga? Te pytania nurtowały Teresę od dziecka” - mówił bp Socha, zachęcając jednocześnie do refleksji nad własną świętością. „Papież w liście na nowe tysiąclecie napisał wprost, że prosić o chrzest to znaczy prosić o świętość, bo przez chrzest św. człowiek staje się dzieckiem Boga, czyli jest święty świętością Boga. To właśnie wyczuwała doskonale św. Teresa z Lisieux” - mówił Ksiądz Biskup. Mszę św. poprzedziła modlitwa koronki za wstawiennictwem św. Teresy poprowadzona przez siostry terezjanki.
O świętość modliła się także młodzież podczas czuwania pod hasłem: Modlitwa ze Świętą o Świętego, które rozpoczęło się o godz. 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, który ogłosił św. Teresę doktorem Kościoła. Kulminacją czuwania młodzieży była Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka, który już na początku homilii postawił pytanie: „W czym nam może pomóc ta Święta z czasów odległych?”. Bp Dajczak w swej homilii konfrontował postawę Świętej ze współczesnymi postawami młodzieży. „Teresa dla Boga chciała być wszystkim. Dla niej nie liczyła się cena, by to osiągnąć. To nie jest cecha naszego pokolenia - mówił Ksiądz Biskup. - My boimy się takich sytuacji, w których się płaci, a jak już cierpieniem, to jesteśmy przerażeni. Św. Teresa była rozpalona pragnieniem, by dokonać wielkich rzeczy, by dla Chrystusa być wszystkim. My tymczasem chcemy mieć święty spokój. Tęskni nam się piękno, ale bez ceny. Nam też się tęskni Bóg, ale tak bardzo boimy się ceny, którą trzeba płacić”. W procesji z darami młodzież złożyła m.in. krzyż, szkaplerz karmelitański i buciki niemowlęce jako znak dziecięctwa Bożego. Procesja połączona była z tańcem, podczas którego sypano płatki czerwonych róż.
W programie kilkunastogodzinnego czuwania znalazły się także: Msza św. dla osób konsekrowanych, spotkanie modlitewne Odnowy w Duchu Świętym, Msza św. z udziałem dzieci, Jutrznia sprawowana przez wspólnoty neokatechumenalne, czuwanie wspólnoty Pustynia w Mieście, Droga Krzyżowa przygotowana przez Akcję Katolicką i Różaniec zielonogórskich wspólnot Żywego Różańca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu