Reklama

Uroczystości w Cisowie

Tu był ich dom

Niedziela kielecka 29/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cisów to mała, malowniczo położona wieś w otoczeniu stoków gór Stołowej i Grzebienia. Początki wsi sięgają 1529 r. W 1701 r. jej właścicielem był synowiec Jana Chryzostoma Paska. Pisarz, który przebywał tu pod koniec życia, uwiecznił Cisów w swoich Pamiętnikach. Jednak największą sławę Cisów i jego mieszkańcy zawdzięczają nie sławnemu pamiętnikarzowi, lecz patriotyzmowi i bohaterstwu, które jest godne naśladowania.
Od dawna wieś ta była znana z tradycji patriotycznych. W okresie powstania styczniowego mieli tu obóz powstańcy gen. Mariana Langiewicza i Józefa Hauke-Bosaka oraz płk. Dionizego Czachowskiego i Karola Kality-Rębajły. Jednak największą sławę mieszkańcy Cisowa zdobyli podczas II wojny światowej, kiedy to ich wieś była zapleczem oddziału AK „Wybranieckich” Mariana Sołtysiaka „Barabasza”. To tu, w gościnnych domach Cisowian, strudzeni walką z okupantem hitlerowskim partyzanci mogli się schronić lecząc rany. Drzwi do cisowskich domów i serc cisowian były zawsze otwarte.
Wdzięczni byli partyzanci, co roku przyjeżdżają tu, by spotkać się ze swoimi dobroczyńcami i ich potomkami, aby podziękować im po raz kolejny za okazane serce.
Tak też było i 26 czerwca. Uroczyste spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym. Eucharystii przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Jerzy Ostrowski. Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii Cisów ks. Zenon Więckowski, ks. Stanisław Stolarczyk - były żołnierz Armii Krajowej oraz kapelan kościoła garnizonowego w Kielcach ks. Tuszyński.
W wygłoszonej homilii ks. Ostrowski mówił między innymi o patriotyzmie, miłości do ojczyzny i do miejsc, gdzie spędziło się młode życie. Zwracając się do kombatantów, którzy przybyli do Cisowa z różnych zakątków Polski, ale także z Europy: Niemiec, Francji.
Ks. Ostrowski zauważył, że niektórzy ludzie „tak chętnie nie przyjeżdżają do swojej matki”, jak byli partyzanci do Cisowa. Przytoczył również słowa wypisane na pomniku stojącym niedaleko kościoła, a przypominającym lata partyzanckiego życia, które brzmią: „Tu był nasz dom”.
Po Mszy św. Zbigniew Chodak, kombatant i współorganizator uroczystości, podziękował księżom za sprawowanie Eucharystii w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy AK i zaprosił wszystkich przed świątynię, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tu kombatanci uroczystym aktem przekazali przedstawicielom ochotniczej straży pożarnej pod ochronę obeliski i pomniki znajdujące się na terenie Cisowa i okolic. Akt przekazania podpisali kombatanci, którzy przybyli na tę uroczystość: B. Cetner ps. „Zyndram”, W. Komornicki ps. „Nałęcz”, J. Drożniak ps. „Kogut”, Henryk Pawelec ps. „Andrzej”, M. Kondera ps. „Zbyszek”, W. Szumielewicz ps. „Mietek”, J. Klechowski ps. „Jur”, R. Karbownik ps. „Dąb” oraz A. Dąbrowski syn dwojga kombatantów.
Byli żołnierze AK wręczyli także wójtowi Daleszyc Jerzemu Armańskiemu dyplom gratulacyjny, wyrażając w ten sposób podziękowania za jego opiekę nad miejscami upamiętniającymi bohaterstwo żołnierzy AK.
Kolejną, ostatnią oficjalną częścią spotkania w Cisowie było uroczyste ślubowanie nowo przyjętych młodych ludzi do organizacji Strzelców. Zarówno miejsce, jak i charakter tej uroczystości sprawiły, że byli kombatanci nie kryli wzruszenia, przypominając sobie młodość, którą ofiarowali Ojczyźnie.
Ostatnim punktem Cisowskiego spotkania był tradycyjny już poczęstunek u pana Sepioła, u którego między innymi w czasie wojny chronili się partyzanci. Jak wspominał Jerzy Klechowski ps. „Jur”, gdy podczas wojny przywieziono go furmanką z Rakowa do domu Sepioła, został poczęstowany jajecznicą. I mówił, że tak dobrej jajecznicy nie jadł nigdy w życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj