Reklama

Śladami Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ufnością w drogę

Nasza grupa pielgrzymkowa to 40 osób z różnych miejscowości diecezji drohiczyńskiej. Wyruszyliśmy po Mszy św. sprawowanej przez werbistę o. Marka Kościółka w katedrze w Drohiczynie. Inicjatorem pielgrzymki i naszym przewodnikiem był Lucjan Domaraczeńko. Zabraliśmy w drogę nie tylko własne intencje, a w sercach słowa zachęty od najbliższych, ale też ufność, że w naszej drodze Opatrzność Boża nas nie opuści. I tak też się stało. Gdziekolwiek się zatrzymywaliśmy, byliśmy obdarowywani życzliwością, a i pogoda nam sprzyjała - była piękna i słoneczna. Szlak naszej pielgrzymki prowadził poprzez Lublin - tam zwiedzaliśmy piękną Starówkę, Rzeszów - modliliśmy się w katedrze, gdzie szczególne miejsce zajmuje łaskami słynąca figurka Matki Bożej Fatimskiej, czczona tu od 1982 r., a Jej kult nieustannie rozwija się. Głównym jego przejawem są gromadzące się rzesze wiernych na nabożeństwach fatimskich od 13 maja do 13 października. Niezwykłe są drzwi tutejszej katedry, wykonane ze spiżu i składające się z trzech bram: papieskiej, narodowej i diecezjalnej. Ukazują sceny historyczne, posiadają duże walory artystyczne.

Na słowackiej ziemi

W niedzielę przekroczyliśmy granicę polsko-słowacką w Barwinku i udaliśmy się na Słowację do Litmanovej, leżącej nieopodal granicy z Polską. Mieszkańcy Litmanovej są wyznania greckokatolickiego.
Od 6 sierpnia 1995 r. właśnie tam, na górze Zvir Matka Boża ukazywała się dwom dziewczynkom, nawołując w swych przesłaniach do nawrócenia, modlitwy, wiary, czystości serca, postu, spowiedzi, pojednania się i miłości. W każdą niedzielę po pierwszym piątku miesiaca przybywają tu rzesze pielgrzymów, szczególnie ze Słowacji i Polski. Rok temu miejsce to zostało zatwierdzone autorytetem Kościoła greckokatolickiego. Uczestniczyliśmy również we Mszy św. na Górze Objawień. Były też inne grupy z Polski, m.in. Grupa modlitewna Ojca Pio z Nowego Sącza z ks. Andrzejem Liszką - diecezjalnym moderatorem grupy, która liczy obecnie 3 tys. osób i jest największą tego typu grupą na świecie.

Z powrotem w ojczyźnie

W drodze powrotnej granicę przekroczyliśmy w Niedzicy, zwiedziliśmy okazały gotycki zamek stojący na stromej wapiennej skale, 75 m nad poziomem Dunajca i 566 m n. p. m., odbijający się w lustrze wody Zalewu Czorsztyńsko-Niedzickiego, odznaczający się niebywałą malowniczością położenia i pięknym widokiem na Pieniny, dolinę Dunajca, z ruinami zamku w Czorsztynie. Jest on jednym z najlepiej zachowanych zamków w Europie. Od 1949 r. zamkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które stworzyło tu dom pracy twórczej i muzeum spiskie. Tu też zasmakowaliśmy regionalnych oscypków.
Następnie udaliśmy się do miejscowości Ludźmierz, która od XIII w. do początku XIX w. stanowiła własność Cystersów. Znajduje się tu neogotycki, murowany kościół, a w nim cudowna, gotycka figura Matki Bożej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem, nazwana przez Papieża Jana Pawła II Gaździną Podhala. Koronowana koronami papieskimi w 1963 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego, w asyście bp. Karola Wojtyły, który później dwukrotnie był tu już jako Papież Jan Paweł II. W Ludźmierzu urodził się w 1865 r. znany poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Trochę zmęczeni po całym dniu podróżowania udaliśmy się do Staniątek na nocleg u sióstr benedyktynek. W poniedziałek rano po Mszy św. ruszyliśmy w dalszą drogę do Wadowic, gdzie urodził się Karol Wojtyła. Byliśmy w świątyni, w której został ochrzczony i przyjął I Komunię św., a później w jego domu - obecnie muzeum, które prowadzą siostry Świętej Rodziny z Nazaretu. Oczywiście, nasza wędrówka po Wadowicach nie mogła obyć się bez słynnych papieskich kremówek - każdy ich skosztował.
Dalszym etapem naszej pielgrzymki była Kalwaria Zebrzydowska. Tam zwiedziliśmy sanktuarium kalwaryjskie, składające się z barokowej bazyliki, w której umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej, z klasztoru i zespołu kościołów, kaplic w stylu barokowym i manierystycznym, wkomponowanych w malowniczy krajobraz beskidzki, zwanych dróżkami kalwaryjskimi. Sanktuarium to zostało zbudowane na wzór drogi krzyżowej Pana Jezusa w Jerozolimie, z kaplicami do odprawiania rozważań Męki Pańskiej i tajemnic z życia Matki Bożej. My również chodziliśmy w skupieniu i zadumie modliltewnej po górach z przewodnikiem Ojcem Bernardynem do kolejnych stacji drogi krzyżowej.
Łagiewniki były ostatnim miejscem naszej podróży. Tu bardzo licznie pielgrzymują ludzie z wielu krajów świata. W pięknej nowoczesnej świątyni Bożego Miłosierdzia z ołtarzem w kształcie drzewa, obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny o godz. 15.00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, jedną z najbardziej znanych modlitw, odmawianą dziś we wszystkich zakątkach świata.
W drogę powrotną ruszyliśmy pełni wrażeń. Kierowcy z PKS Sokołów Podlaski dzielili z nami trudy podróży, serwując przez cały czas gorącą kawę i herbatę. Tak ciekawa pielgrzymka dała nam możliwosć poznania przepięknych sanktuariów, zabytków, zachwycajacych pejzaży i fascynujących miejsc, a jednocześnie ubogaciła nas duchowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Prevost – misjonarz pośród ludu

2025-05-10 11:19

Vatican Media

„Człowiek prosty z przesłaniem nadziei w poszukiwaniu pokoju” – tak s. Karina Gonzales, franciszkanka Niepokalanej, opowiada w rozmowie z Radiem Watykańskim o okresie, który przyszły Papież spędził w peruwiańskiej diecezji. Zakonnica wspomina szczególnie zaangażowaniu bpa Roberta Prevosta, kiedy w 2023 r. region został dotknięty przez zjawisko El Niño. „Wyruszał konno”, by dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc andyjskiego obszaru.

Więcej ...

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

2025-05-10 20:29

Vatican Media

Papież, wracając z Genazzano, zatrzymał się w Bazylice Matki Bożej Większej, aby oddać hołd swojemu poprzednikowi. Kilka chwil spędził samotnie, w ciszy, pozostawiając białą różę na marmurze z napisem „Franciscus”. Modlił się również przed ikoną Salus Populi Romani. Pozdrowił zaskoczonych wiernych zgromadzonych na modlitwie różańcowej.

Więcej ...

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

2025-05-10 17:53

Vatican Media

Wielka radość i aplauz mieszkańców Genazzano. Papież Leon XIV złożył dziś po południu wizytę w tamtejszym sanktuarium augustiańskim Matki Bożej Dobrej Rady.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kościół

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu